Po 72 latach odnaleziono wrak krążownika USS Indianapolis

Kategorie: 

Źródło: Naval History and Heritage Command

Zatopiony pod koniec II Wojny Światowej ciężki krążownik USS Indianapolis (CA-35) został właśnie odnaleziony przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych. Wrak okrętu zidentyfikowano na Morzu Filipińskim na głębokości 5500 metrów.

 

USS Indianapolis został zwodowany 7 listopada 1931 roku w stoczni New York Shipbuilding i brał udział w wojnie na Pacyfiku, która toczyła się w latach 1937-1945. Jednostka została zaatakowana przez japoński okręt podwodny I-58 dokładnie 30 lipca 1945 roku, czyli tuż przed zakończeniem wojny, po dostarczeniu do bazy Tinian elementów bomby atomowej Little Boy, którą zrzucono 6 sierpnia na Hiroszimę.

Okręt podwodny I-58 - źródło: 海軍 協会 (The Navy Association of Japan)

Załoga USS Indianapolis liczyła niemal 1200 marynarzy. Pierwsze 300 osób zginęło niemal natychmiast po ataku japońskiego okrętu podwodnego. Rozbitkowie oczekiwali na morzu na pomoc przez 4 dni. Wielu z nich umarło z odwodnienia, hipotermii a także w wynik ataków rekinów. Ostatecznie tylko 317 marynarzy przeżyło po tym jak pilot samolotu bombowego i patrolowego Lockheed PV-1 Ventura dostrzegł ludzi na morzu. Z pomocą natychmiast ruszył hydroplan PBY-5A Catalina, którzy zabrał ich na pokład.

 

Zatopienie USS Indianapolis przyczyniło się do największej straty w ludziach, poniesionych w wyniku zatopienia jednego okrętu w historii US Navy. Amerykański miliarder i przedsiębiorca Paul Allen postanowił sfinansować poszukiwania zatopionej jednostki. 19 sierpnia marynarka wojenna USA powiadomiła o sukcesie.

Ciężki krążownik został odnaleziony na Morzu Filipińskim na głębokości 5500 metrów. Choć w przeszłości przeprowadzano już podobne poszukiwania, tym razem skorzystano z pomocy maszyny bezzałogowej R/V Petrel, która potrafi pracować na głębokości do 6000 metrów. Równie ważny jest fakt, że poprzednie próby zawiodły, ponieważ szukano okrętu w złym miejscu.

Zespół będzie kontynuował poszukiwania pozostałych części wraku. Jednak ze względu na to, że okręt należał do marynarki wojennej USA, jego dokładna lokalizacja pozostanie tajna.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj