Po 718 dniach, dron X-37B zakończył misję kosmiczną na orbicie

Kategorie: 

Źródło: U.S. Air Force

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych powiadomiły, że misja wahadłowca X-37B dobiegła końca. Amerykański statek kosmiczny po raz kolejny pobił rekord pobytu na orbicie.

 

X-37B wystartował 10 maja 2015 roku i powrócił do nas niemal po dwóch latach, tj. w niedzielę 7 maja 2017 roku. Wahadłowiec kosmiczny został wyniesiony z pomocą rakiety Atlas 5 i wylądował na przylądku Canaveral na Florydzie. Bezzałogowiec lądował w godzinach porannych czasu lokalnego a powstały grom dźwiękowy zaniepokoił niejednego mieszkańca.

Warto zwrócić uwagę, że X-37B po raz pierwszy zatrzymał się na Florydzie. Każda poprzednia misja kończyła się w bazie wojskowej Vandenburg w Kalifornii.

Wahadłowiec kosmiczny przebywał tym razem na orbicie okołoziemskiej aż 718 dni. Poprzedni lot trwał 675 dni. Szczegóły misji w większości pozostają tajne. Stany Zjednoczone powiadomiły, że na pokładzie wahadłowca testowano między innymi eksperymentalny silnik jonowy Halla. Wygląda również na to, że armia USA skupia się na wydłużaniu kolejnych lotów - każda następna misja trwała dłużej od poprzedniej.

US Air Force posiada dwa egzemplarze X-37B. Każdy z nich wykonał po dwa loty, które trwały łącznie 2 085 dni. Wojskowi zdążyli już zapowiedzieć piątą misję kosmiczną. Bezzałogowy wahadłowiec kosmiczny wyruszy w kolejną tajemniczą podróż z przylądka Canaveral jeszcze w tym roku.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj