Po 50 latach człowiek ponownie poleci na orbitę Księżyca

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Projekt Artemis NASA to program lotów załogowych i bezzałogowych na Księżyc, który ma na celu przygotowanie do zorganizowania trwałej obecności ludzi na Księżycu oraz do podróży na Marsa.

 

Projekt Artemis ma ambicję przyspieszyć rozwój technologiczny potrzebny do wysłania astronautów na Marsa, poprzez rozwój nowych systemów i technologii, takich jak nowe rakiety, statki kosmiczne, lądowniki księżycowe oraz systemy życiowe. Planuje się również wykorzystanie Księżyca jako testowej platformy do badań, które mogą pomóc w dalszym rozwoju podboju kosmosu.

 

Ostatni raz człowiek chodził po Księżycu w 1972 roku, w ramach misji Apollo 17. Od tamtej pory żaden człowiek nie był na Księżycu, ale NASA planuje powrót na Księżyc w ramach programu Artemis. Projekt Artemis zakłada również, że pierwsza kobieta i kolejny mężczyzna staną na Księżycu w ramach misji Artemis III planowo już w 2024 roku, ale raczej się to opóźni.

Jednak zanim do tego dojdzie odbyła się już misja Artemis I. Podczas misji, rakieta nośna SLS i statek Orion były testowane w czasie lotu na orbitę Księżyca. Misja trwała około miesiąca, a statek Orion osiągnął orbitę Księżyca, a następnie wrócił na Ziemię. Rakieta SLS wystartowała 16 listopada 2022 z Centrum Kennedy'ego na Florydzie. Wodowanie kapsuły miało miejsce na Oceanie Spokojnym, na zachód od Kalifornii, 11 grudnia 2022.

Był to pierwszy testowy lot rakiety nośnej Space Launch System (SLS) i drugi lot statku kosmicznego Orion, który ma przewieźć ludzi na Księżyc w najbliższej przyszłości. Misja miała na celu przetestowanie i potwierdzenie wydajności systemów rakiety nośnej i statku Orion w bezzałogowym trybie lotu, co pozwoliło na dalszy rozwój programu Artemis i przygotowanie do misji z załogą już w przyszłym roku. Jak poinformowało NASA misja Artemis II została zaplanowana na listopad 2024 roku. Po raz pierwszy od ponad pięćdziesięciu lat ludzie polecą w kierunku Księżyca, okrążą go, a następnie powrócą na Ziemię.

 

Misja Artemis II ma na celu testowanie systemów statku kosmicznego Orion z załogą na pokładzie w warunkach przypominających lot do Księżyca. Podczas misji Artemis II statek kosmiczny Orion zostanie wyniesiony przez rakietę SLS na orbitę okołoziemską, a następnie przeprowadzi kilka manewrów i korekt trajektorii, by zbliżyć się do Księżyca. Statek kosmiczny nie wejdzie jednak na orbitę Księżyca, a wróci na Ziemię, co będzie kolejnym testem systemów statku kosmicznego przed lądowaniem na Księżycu.

Misja Artemis II będzie pierwszą misją załogową od ponad 50 lat, która będzie przeprowadzać lot w odległości od Ziemi większej niż niska orbita Ziemi. Załoga misji składać się będzie z dwóch astronautów, którzy będą poddawani intensywnym treningom przed startem. Misja Artemis II jest ważnym krokiem w kierunku powrotu ludzi na Księżyc i przygotowania do przyszłych misji na Marsa. W najbliższych dniach NASA zaprezentuje nowy skafander kosmiczny, który zostanie użyty podczas lotu w przyszłym roku.

 

Program Artemis  jest ważnym krokiem w kierunku powrotu ludzi na Księżyc i przygotowania do przyszłych misji na Marsa. Amerykanie muszą się pospieszyć z Księżycem bo wyrósł im groźny konkurent w eksploracji kosmosu czyli Chiny.

Chiny już przeprowadziły kilka misji kosmicznych na Księżycu, w tym trzy misje bezzałogowe Chang'e. Pierwsza misja Chang'e 1 została wystrzelona w 2007 roku i miała na celu badanie powierzchni Księżyca, a Chang'e 2, która została wystrzelona w 2010 roku, skupiła się na badaniu orbity Księżyca. Chang'e 3 była pierwszą chińską misją, podczas której umieszczono na powierzchni Księżyca lądownik z małym łazikiem o nazwie Yutu. Misja ta została przeprowadzona w 2013 roku.

 

W 2019 roku Chiny przeprowadziły swoją czwartą misję Chang'e 4, podczas której na Księżycu wylądował kolejny lądownik i łazik. Tym razem misja skupiała się na badaniu południowego bieguna Księżyca, co było pierwszym takim badaniem w historii. Chiny mają również plany na przyszłość, a ich plany kosmiczne obejmują kolejne misje na Księżycu, w tym planowane lądowanie załogowe na Księżycu do 2030 roku. Chiński program kosmiczny rozwija się bardzo szybko i staje się coraz bardziej zaawansowany, co pozwala na podejmowanie coraz ambitniejszych celów, w tym badanie Księżyca i innych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

USA ma najlepsze filmy s - f 

USA ma najlepsze filmy s - f   włącznie z lądowaniem na Księżycu , a przerażające jest to ze ludzie w 21 wieku wierzą w filmy  s- f  USA z Księżyca , jakby Joseph Goebbels miał taką propagandę to II wojnę światową  wygrałby bez wystrzału !

 

 

Portret użytkownika Marta Gelza

Biblia to taka książka gdzie

Biblia to taka książka gdzie sam Stwórca kieruje swoje słowo do człowieka którego stworzył, więc ludzie więdząc jak ważny jest to przekaz usiłują dzielić się tym z innymi ludźmi to normalne.

Ale was to drapie w oczy i uszy. Mnie to nie przeszkadza, warto wiedzieć, ponoć nawet szatan też studiuje proroctwa Smile

 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika KittySlayer

Teorie spiskowe są tylko

Teorie spiskowe są tylko teoriami spiskowymi bazującymi na zdrowym rozsądku, emocjach i tym co oczy widzą a jeżeli oczy
widzą poruszającą się flagę to znaczy że mamy fałsz, bo na Księżycu nie ma przecież atmosfery, dorzućmy do tego ślady butów i kilka innych rzeczy i fałsz stulecia gotowy.
Kaysing to zaczął i zarobił na tym kolosalną kasę i chwała mu za to, nie on pierwszy i zapewne nie ostatni zarobił na tym niezłą kasę, Erich von Däniken, to kolejny pan który się dorobił na teoriach spiskowych.

NASA jest tutaj na pozycji, nie powiem że straconej ale na pozycji gdzie musi udowodnić swoją niewinność, chociaż nie ma żadnych dowodów na branie przez nią udziału w jakimś spisku.

Tak było kiedyś dawno temu w sądach, gdzie podejrzany był z automatu winien i powinien udowodnić swoją niewinność, na szczęście to mamy już za sobą, bo mamy "domniemanie niewinności" i to na prokuratorze ciąży ciężar udowodnienia tej winy ale takiej komfortowej sytuacji nie ma NASA, która musi udowadniać swoją niewinność - dodam że jestem daleki od jakiegoś bronienia NASA czy stania po jej stronie ja naprawdę mam w dupie tą instytucje ale jako poszukiwacz prawdy staram się zawsze na problem patrzeć pod różnym kątem.

Nie będę się odnosił do każdej głupoty serwowanej przez zwolenników teorii spiskowych odnośnie Księżyca ale odniosę się do tej flagi,

czy naprawdę nie przyszło nikomu do głowy, że przy niskiej grawitacji i braku atmosfery ta flaga poruszona podczas jej montowania mogła się telepać bardzo długo sama

i widzący to spiskowcy mogli w tym zobaczyć i uznać to za jakiś szwindel poza tym pomarszczona flaga, to ich kolejny zarzut i dowód na istnienie atmosfery na Księżycu -chaa - to jak ją mieli przewozić rozprasowaną na ścianie, była zwinięta i tyle. Jest też taki moment w którym wyrażnie widać na tym filmie jak ta flaga już się uspokoiła i astronauta przechodzi blisko koło niej i ona się nie poruszyła, gdyby to było na Ziemi gdzie jest atmosfera, to ruch powierza wywołany przez przechodzącego astronautę by ją poruszył
i nie widzę tutaj żadnego szwindla i tak można spojrzeć na każdy argument spiskowców.

O tym czy to lądowanie, pierwsze lądowanie miało miejsce nie rozstrzyniemy dzisiaj ale jestem daleki od przyjmowania głupot zwolenników teori spiskowych na bużkę - mówię o tym pierwszym lądowaniu, bo to była sprawa polityczna i chodziło o wyprzedzenie Rosjan w tym lądowaniu na Księżycu i być może tutaj jest ten pies pogrzebany, bo szanse na to (jak sami Amerykanie sobie to obliczyli) były mizerne i wynosiły coś poniżej pół procenta a mimo to "wylądowali" - chyba - chaaaaaa

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Moni Growal

"Teorie spiskowe są tylko

"Teorie spiskowe są tylko teoriami spiskowymi" to niestety jest nie prawda, bo potem po latach okazuje się że tak jednak było, a bo to raz, ale was wykarmionych na systemie edukacji i mas mediach, popkulturze, was nie sposób wyrwać z matrixa.

Trywializujecie wszystko jakby tego nie było, ośmieszacie i cytujecie swoich naukowych idoli. Sami bazując na teoriach naukowych czyli na naukowym science fiction. Aleś ty mundry rozpisałeś się bo cię tak zaprogramowali od kołyski, każdej naukowej bzdury będziesz bronił.

Będziecie atakowac foliarzy i tych co nie wierzą w kłamstwa agentur kosmicznych, zapewne nawet nie liznołeś tematu, nawet byś nie poczytał od razu z automatu krytykujesz, dobrze masz zryty beret. Znam takich lubią oceniać i krytykować z automatuuuu kurde, nawet nie zapoznawszy się z tematem.

Ja wiem że czasem człowiekowi ciężko przyznać się że zostało się zrobionym w bambuko, ale żeby wyjść z matrixa, trzeba wyzbyć się pychy i złudzenia posiadania wiedzy, no bo co z tego że masz łeb wypchany ... ale fantastyką.

 

Strony

Skomentuj