Po 2073 roku niektórzy ludzie dożyją 140 lat

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Naukowcy przewidują rekordy długości życia, analizując prawo śmiertelności z 1825 roku.

Grupa matematyków z uniwersytetów w Georgii i Południowej Florydzie dokonała analizy oczekiwanej długości życia, bazując na prawie śmiertelności opracowanym w 1825 roku przez brytyjskiego matematyka Benjamina Gompertza. Badacze skupili się na zmianach średniej długości życia po 1950 roku i uzyskali dwa możliwe scenariusze rozwoju w nadchodzących dziesięcioleciach. W jednym z nich, po 2073 roku, zostaną pobite wszystkie dotychczasowe rekordy długości życia. Niektóre prognozy wskazują na możliwość osiągnięcia przez stulatków wieku nawet 140 lat.

 

Prawo śmiertelności Gompertza dobrze przewidywało średnią długość życia populacji aż do 1950 roku. Następnie zaczęło się jednak rozmijać z rzeczywistością. Matematycy z Georgii i Południowej Florydy teraz dostosowali to prawo do współczesnych danych.

 

Artykuł naukowy zaczyna się niecodziennie dla prac matematycznych – pierwszym cytatem jest Psalm 90:10 z Biblii Króla Jakuba. Autorzy zauważają, że starożytni Żydzi 2500 lat temu wierzyli, że maksymalny wiek człowieka wynosi 80 lat. Następnie przytaczają wiersz Horacego, z którego wynika, że starożytni Rzymianie oszacowali maksymalną długość życia na 100 lub 110 lat.

 

Obecnie rekord długości życia wynosi 122 lata i należy do Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku. Chociaż jej długowieczność była niezwykła, przewidywano, że ktoś w przyszłości na pewno będzie żył dłużej. Obecnie na świecie żyje zaledwie 8 osób w wieku powyżej 114 lat, wszystkie to kobiety, a najstarsza z nich ma 116 lat.


Dwa scenariusze modelu Gompertza: kompresja i rozszerzenie kohorty
DOI: 10.1371/journal.pone.0281752

Prawo Gompertza użyte w badaniu jest wzorem matematycznym, który został wyprowadzony w 1825 roku przez brytyjskiego matematyka Benjamina Gompertza. Wykazał, że ryzyko śmierci podwaja się mniej więcej co dekadę po 50 roku życia. Sam Gompertz był raczej ostrożny i uważał, że jego model jest wiarygodny tylko do 85 lat.

 

Do 1950 roku prawo śmiertelności Gompertza obowiązywało dość stabilnie, ale potem ryzyko śmierci w starszym wieku zaczęło spadać. To właśnie matematycy wzięli pod uwagę w nowej pracy. Autorzy artykułu nie podają żadnych danych biologicznych. Wykorzystują wskaźniki czysto demograficzne. W rzeczywistości autorzy artykułu dokonali korekt empirycznie obliczonych współczynników stosowanych w prawie Gompertza. W rezultacie doszli do wniosku, że kohorty osób urodzonych po 1950 roku jako pierwsze powinny doświadczyć znacznego wydłużenia średniej długości życia. Autorzy badania przewidują nadejście przyszłości, w której zostaną pobite rekordy długości życia, a po 2073 r. część osób dożyje 140 lat.

 

Dlaczego wydłuża się długość życia? Matematycy nie odpowiadają na to pytanie. Odnotowują jedynie zmniejszone ryzyko zgonu. Być może decydującą rolę odgrywają osiągnięcia medycyny, służb sanitarnych, bezpieczeństwa. Ale aby żyć do 140 lat, to oczywiście nie wystarczy. Prawdopodobnie konieczne będzie znacznie głębsze zrozumienie funkcji komórkowych, naprawy DNA, zwalczania raka i odmładzania tkanek. Modyfikacje genetyczne, przeprowadzane w laboratorium przed zapłodnieniem, będą prawdopodobnie konieczne, aby zapewnić organizmowi genom zdolny wytrzymać 140 lat replikacji komórkowej bez destrukcyjnych mutacji i starzenia. Do tego jeszcze daleko i niewykluczone, że prawo Gompertza trzeba będzie ponownie skorygować w kierunku obniżenia granicy wieku. Ale jak dotąd całkowite wysiłki ludzkości w celu zwiększenia średniej długości życia, odzwierciedlone we współczynnikach prawa Gompertza, wyglądają bardzo imponująco.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Hannto

No cóż podobnie wyglądają

No cóż podobnie wyglądają osoby których ilość chorób genetycznych przekroczyła dwukrotnie ich podeszły wiek i którzy pracowali z defoliantami (tak tymi samymi za pomocą których USA dokonało masowego ludobójstwa i zanieczyszczenia środowiska w Vietnamie) bez odzieży ochronnej.

Portret użytkownika Hannto

Jakoś tego nie widzę. Biorąc

Jakoś tego nie widzę. Biorąc pod uwagę starzenie się rozwiniętych społeczeństw to ludzie będą musieli pracować tak długo jak to możliwe, a to się przekłada na zwiększony stres oraz zwyczajne zużycie organizmu. Oba te czynniki znacząco skracają czas życia. Jakby tego mało do 2073 prawdopodobnie nagromadzi się masa nowych problemów które będą mieć wpływ na długość życia, a może nawet wybuchnie wojna. Przyznaje że żyjemy w dość dobrych i prostych czasach w porównaniu z tym co było ale na pewno nie żyjemy w stabilnych czasach i sam ten fakt sprawia że prognozowanie takich rzeczy jak długość życia zwyczajnie mija się z celem. Znaczy oczywiście jest jakaś szansa że ich prognozy się sprawdzą ale nie są zbyt wysokie.

Portret użytkownika Kwazar

Taaaaa...otóż podobnie jak

Taaaaa...otóż podobnie jak dzisiaj.... NIEKTÓRZY ! Ale co tam,Cieszmy się rewelacjami i to prosto z 2073 roku. W tym roku (jeśli wogóle jeszcze będziemy istnieć) to wszystko będzie już trochę inne niż jest dzisiaj. Niby... ale jeszcze gorzej Jak gorzej jak 2073 rok???    Lol

Portret użytkownika Friderik

Uniwersytet, jaka

Uniwersytet, jaka gromkopierdna nazwa. Jak Universe, z j. ang. wszechświat. Uni znaczy wiele wzajemnie oddziałujących na siebie elementów współpracujących ze sobą.

Ale ludzie, gdy stworzą coś gromkopierdnego, znaczy to, że jest wątpliwej jakości i przereklamowane. Coś jak Demokracja, która jest używana w niewłaściwy sposób do prowadzenia wojen.

 

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Bzury gadasz, poprostu dziko

Bzury gadasz, poprostu dziko żyjące zwierzęta gdy są zbyt stare to giną, jak nie mogą samemu czegoś upolować bądź uciec przed drapieżnikiem. Nie mają też opieki weterynarza i wykańcza je byle infekcja. A ciała ptaków pokrywają pióra - to co zmarszczki chcesz u nich zobaczyć ?

Skomentuj