Plastikowa butelka, dryfująca w oceanie, nie zmieniła się w ogóle od 47 lat

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Na wybrzeżu Wielkiej Brytanii 47-letnia butelka po płynie do naczyń Fairy została wyrzucona na brzeg wraz z innymi śmieciami. Ekolodzy uważają za szczególnie istotne, że przez prawie pół wieku butelka prawie się nie zmieniła.

Podczas przypływu fale wyrzuciły około 300-400 ton śmieci. Według funkcjonariusza Straży Granicznej Dave'a Wellanda, butelka po detergencie wyprodukowana w 1971 roku, wygląda „prawie jak nowa i to jest szokujące".

Każdego roku do oceanów wpada ponad osiem milionów ton plastiku. Oprócz zwykłych odpadów z tworzyw sztucznych, można znaleźć tam soczewki kontaktowe i inne produkty na bazie polimerów. Stanowi to ogromne zagrożenie dla życia w morzu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Cienkie polietyleny nawet ze

Cienkie polietyleny nawet ze stabilizatorami to rozpadają się na słońcu po góra 5 latach na małe fragmenty, tu może była buteleczka z nieco grubszego materiału , ale niemożliwe żeby cały czas była na powierzchni wody. Dzisiaj butelki do takich delikatnych chemikaliów jak płyn do naczyń, to się przeważnie robi z tak cienkiego tworzywa że trzeba delikatnie brać to w ręce. W początkach tworzyw sztucznych i przed gwałtowną podwyżką cen ropy w 1973 roku , a tu mowa o produkcie z 1971, gdzie kryzys naftowy to 1973 rok, to wszelkie produkty z tworzyw były o wiele solidniejsze. Mam cały czas w ekspolotacji konewkę z grubego tworzywa polskiej produkcji na licensji zagranicznej z 1971 roku , to można na niej skakać i nic się jej nie stanie. A dzis to produkuje się wyroby tragicznie słabe , takie kasty budowlane z polietylenu to rozpadają się dosłownie w rekach po napełnieniu zaprawą. Może mniejszą szkodą dla srodowiską byłoby produkowanie wyrobów z tworzyw w solidnym wykonaniu i z grubego materiału niż takich co zaraz się łamią a potem rozkładają na mikroplastik . Jednak bez ustawowego nakazu nie ma na to szans bo producenci by nie mieli interesu ze sprzedawania wyrobów trwałych. W początkach tworzyw na rynku , no i  w czasach tanej ropy producenci artykułów plastikowych robili solidne wyroby żeby przekonac rynek , bo byla jeszcze wtedy konkurencja artykułow metalowych, szklanych , drewnianych. Dzis w ogromnym zakresie wszedzie stosuje się tworzywa i klient i tak nie ma wyboru .

Portret użytkownika Josh

Butelka ze zdjęcia na pewnie

Butelka ze zdjęcia na pewnie nie dryfowała przez tyle czasu na morzu, tylko była zasypana w ziemi gdzie nic jej nie szkodziło. Przy tak długim czasie wystawienia na działanie promieni słonecznych farba z naduku by wyblakła, zwłaszcza kolor czerwony, który najszybciej traci intensywność.

Skomentuj