Plany na wypadek erupcji wulkanu Fudżi zakładają ewakuację ponad miliona ludzi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wulkan Fudżi grozi erupcją, której konsekwencje dla okolicznych mieszkańców mogą być tragiczne. Głównie z tego powodu istnieje realna potrzeba opracowania planów ewakuacji na wypadek takiego zdarzenia. 

 

Według najnowszych danych swoje miejsca zamieszkania musialoby opuścić ponad 1,2 mln osób. Większość ewakuacji trzeba by było przeprowadzić w prefekturze Shizuoka i Yamanashi. Oprócz tego zagrożeni są rezydenci prefektury Kanagawa.

 
Góra Fudżi to mierzący sobie 3776 m n.p.m. aktywny wulkan, który wielokrotnie wybuchał w przeszłości. Pierwszą mapę ryzyk dla jego okolicy wykonano już w 2004 roku i przedstawia ona obszary hipotetycznego opadu popiołu. Zdaniem autorów opracowania, ze względu na to, że w okolicy większość domów jest drewniana, opad popiołu mógłby spowodować ich zniszczenie.
 
Mowa o opadzie pozostawiającym nawet 30 centymetrową warstwę popiołu. Problemyy oddechowe wywołane erupcją byłyby odczuwalne dla niemal dziewięciomilionowej populacji, która może doświadczyć opadu o wielkości 2 centymetrów. Oczywiście wpływ pyłu wulkanicznego na lokalne społeczności zawsze zależy od kierunku wiatru.Specjaliści modelują też jak wyglądałby spływ lawy i według założeń planu ewakuacji, będzie ona spływac przynajmniej pięcioma strumieniami i zagrozi nawet pięciu miejscowościom u stóp stożka wulkanicznego.
 
Obecnie sytuacja w okolicy wulkanu Fudżi jest spokojna, ale po wielkim trzęsieniu japońskim doszło do silnych zjawisk sesjmicznych w jego okolicy. Zwłaszcza jedno trzęsienie o magnitudzie 6 stopni w skali Richtera, do którego doszło w marcu 2011 roku, jest szczególnie niepokojący. Wulkanolodzy twierdzą, że erupcja w wyniku aktywności sejsmicznej jest bardzo prawdopodobna.
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gosc1

Ewakuacja ludzi!?,tylko

Ewakuacja ludzi!?,tylko gdzie?-najlepiej do obozow Femy,z ktorych nie ma
wyjscia.Majatki i domy zostana naturalnie skonfiskowane.Wszystko jest
obluda i klamstwem.Ciekawa tylko jestem jaki kataklizm jeszcze nas czeka?.

Portret użytkownika zibi

Wysadziło 411 wulkanów w

Wysadziło 411 wulkanów w krótkim czasie w trzech latach,a w mediach jak zawsze spokój,i słowa o wyprowadzce ludzi zagrożonych pobliskich wiosek czy miasteczek,zakaz lotu w pobliżu a gdzie mowa o tym co wulkany zrobiły w atmosferze zanieczyszczenie w powietrzu,wirusy,a kto jest pewien czy te wulkany nie doprowadziły do anomalii pogodowych,w jednym miesiącu mamy zimę i wiosnę a i do syntetycznego śniegu lub wzrostu zachorowań na raka ?

Portret użytkownika MONSTER

A w naszej TV spokój, nie ma

A w naszej TV spokój, nie ma rozruchów w Bośni, Fukushimy i nnych tematów. Za to mamy Wybory do Parlamentu Europejskiego i Trynkiewicza. Jednym  tematem jestesmy zastraszani a drugim ogłupiani i oszukiwani. Kiedy tu będzie normalnie?

Portret użytkownika euklides

Życie pokazuje, że

Życie pokazuje, że nieszczęścia chodzą parami, a tak naprawdę stadami. Jak zacznie dymić to zapewne z wielu newralgicznie położonych wulkanów naraz, a Fudżi tylko pogorszy i tak beznadziejną sytuację w Fukushimie.
Głupiutka rasa ludzka przypomina dzieci w piaskownicy. Politycy to te najgłupsze dryblasy, zabierające innym dzieciom wiaderka i walące je łopatkami po głowach.

Skomentuj