Planuje się tworzenie skafandrów kosmicznych z pajęczej sieci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pajęcza sieć, ze względu na swoje niesamowite właściwości, jest doskonałym materiałem do produkcji bardzo mocnych tkanin. Jedyne co stoi na przeszkodzie do wykorzystania pajęczej sieci jest jej masowa produkcja. Na szczęście, naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis wykonali ważny krok w tym kierunku.

 

Zespół badawczy postanowił wykorzystać w swojej pracy bakterie. Uczeni podzielili geny pajęczego jedwabiu i wprowadzili je do genomu bakteryjnego. Dzięki tej metodzie udało się wytworzyć dwa gramy pajęczego jedwabiu na każdy litr modyfikowanych genetycznie bakterii.

 

Co istotne, powstały materiał posiadał doskonałe właściwości, niczym sieć wytworzona przez pająki, i był kilka razy silniejszy od stali. Dwa gramy materiału na litr bakterii to faktycznie niewiele, lecz jest to jednak o wiele lepszy rezultat w stosunku do innych prób masowej produkcji pajęczej sieci.

Naukowcy muszą w jakiś sposób usprawnić cały ten proces, aby móc wytwarzać większe ilości materiału. Pajęcza sieć ze względu na swoje właściwości może okazać się przydatna w produkcji bardzo wytrzymałych tkanin. Agencja NASA z pewnością byłaby zainteresowana nowymi, jeszcze mocniejszymi skafandrami kosmicznymi. Co więcej, astronauci mogliby hodować bakterie w kosmosie, aby produkować materiał do własnych potrzeb.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika rufi

"Planuje się tworzenie

"Planuje się tworzenie skafandrów kosmicznych z pajęczej sieci" - tytuł powala. Kto planuje? Samo to się planuje? Czy te planowanie dzieje się samo przez siebie? Czy może chodzi o planowanie planowania?

Skomentuj