Plantacje kawy pozbawiają leśne ptaki ulubionych gąsienic

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zwiększenie powierzchni plantacji kawy w Ameryce Środkowej prowadzi do zmniejszenia udziału bezkręgowców w diecie ptaków leśnych. Poinformował o tym Uniwersytet Utah.

 

Badania przeprowadzono na terenie Kostaryki w biostacji Las Cruces. Niegdyś zalesiony obszar to obecnie 50% plantacji kawy, 20% pastwisk i 10% innych budynków gospodarczych. Lasy zajmują obecnie około 20% terytorium. Pola uprawne są zalewane pestycydami, nawozami i fungicydami, co wpływa na bezkręgowce, którymi żywią się lokalne ptaki.

 

Naukowcy przeprowadzili analizę radioizotopową upierzenia 170 piór czterech gatunków ptaków, aby przeanalizować ich dietę. Każda grupa pokarmowa ma unikalny stosunek izotopów, dzięki czemu można dowiedzieć się, co zwierzę jadło (w przypadku człowieka do analizy pobierana jest sierść). Ponadto autorzy śledzili ruch 49 ptaków za pomocą radiolatarni.

W rezultacie biolodzy doszli do wniosku, że siedlisko ma duży wpływ na dietę ptaków. Okazało się, że trzy z czterech badanych gatunków ptaków zjadają znacznie mniej bezkręgowców, jeśli żyją na plantacjach kawy. W szczególności tanagery srebrnogardłe i drozdy białogardłe zjadały dwa razy więcej biomasy bezkręgowców, żyjąc w lesie. Jednocześnie gatunki osiadłe, które przez całe życie mogą żyć na jednym kawałku ziemi, albo będą musiały przystosować się do żerowania na mniejszej liczbie gąsienic, robaków i chrząszczy, albo wyginą.

 

W tym zakresie autorzy opracowania zwracają uwagę na konieczność wyposażenia rezerwatów leśnych, które zachowałyby różnorodność biologiczną w obliczu dalszej ekspansji użytków rolnych.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Godzę się, na pozbawienie

Godzę się, na pozbawienie ptaków ulubionych gąsienic, bo - bardzo lubię kawę. Voltaire - twierdził że "Kiedy padyszachowie wiozą zboże.....". A dla ptaków, proponuję - stonkę, szarańczą i ślimaki (mogą się dostosować). Dla ptaków - robaki, a dla nas - wieprzowina, wołowina .. i - ptaki 

Portret użytkownika syriues

Na zdjeciu jest ptak,ktory

Na zdjeciu jest ptak,ktory lapie ryby i mieszka w Europie 

A co do kawy to poszybowała w górę, przed plandemia kosztowała 26 za 0,5 kg,a po plandemii w kryzysie ukrapolinskim lub bankowo wojennym koszt tej samej kawy wynosi 40 zł.

Takze sprawa załatwiona, po uuj tu się rozpisywać.Bogaci dostali kase wraz z rządami to niech zapierdalają na pole łapać gąsienice dla ptaków, psychopaci z leniwego jaja robieni. 

Tak to właśnie się sumuje.

I zsumuje się to tak na końcu, ze beda musieli sie jedni z drugimi spakować i wyp...... z tej ziemii,bo poza łupieniem podatkowym i detalicznym te pedały nie maja żadnego innego planu, bo sa to ludzie którzy niszcza zirmie ,bo sprawia im to przyjemność.nalezy te ryje w łańcuch zakuc i przyspawać do kamieni na pustyni by wyschli jak wysychało innych zycie gdy potrzebowali pomocy.