Planowane jest uruchomienie prywatnego teleskopu ostrzegającego przed asteroidami

Kategorie: 

Hipotetyczna orbita teleskopu Sentinel - źródło: space.com

Wielokrotnie donosiliśmy o przelotach dużych asteroid, które wyłaniały się z przestrzeni kosmicznej na kilka dni przed największym zbliżeniem z Ziemią. Mnogość takich przypadków może powodować niepokój, co do naszych zdolności szybkiego ostrzegania. Problem dostrzegają byli astronauci, którzy zakomunikowali projekt budowy nowego, prywatnego teleskopu.

 

Jeśli ambitny plan się powiedzie to teleskop Sentinel (Wartownik), będzie pierwszym prywatnym urządzeniem kosmicznym tego typu. Całe przedsięwzięcie ma być wykonane do 2017 roku i będą za nie odpowiadać firmy prywatne. Jedną z nich jest firma SpaceX, która ostatnio skutecznie wyniosła i zadokowała do ISS moduł transportowy Dragon. To tylko potwierdza, że plan jest całkiem realny.

 

Za budowę teleskopu ma być odpowiedzialna renomowana firma Ball Aerospace. Koszt przedsięwzięcia szacuje się na kilkaset milionów dolarów. Fundacja "B612 Foundation", którą kieruje były astronauta Ed Lu twierdzi, że finansowanie zapewni odpowiednia kampania przemawiająca do filantropów.

 

Astronauta przytoczył znany powszechnie fakt naukowy przypominając, że wewnętrzna część Układu Słonecznego pełna jest niebezpiecznych ciał niebieskich. Szacuje się, że przecina ją pół miliona orbit obiektów a do tej pory znamy jedynie 1 % z nich.

 

Teleskop Sentinel ma się zajmować ich katalogowaniem. Aby ten proces był jeszcze bardziej skuteczny urządzenie zostanie umieszczone nie na orbicie Ziemi, ale Słońca. Dzięki temu Sentinel będzie miał znacznie większe pole widzenia, co może ułatwić rozpoznanie zagrażających Ziemi kosmicznych wędrowców.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika normalny?!

Twoje EGO zaczyna mnie

Twoje EGO zaczyna mnie irytować,leśny ludku ! Przytul się do brzozy,topoli,jesiona - może akceptacja ludzi,którzy opanowali sztukę poprawnej polszczyzny("nie dla idiotów"-świetne hasło oddające istotę problemu) przyjdzie Ci łatwiej po tym zabiegu  :D W najgorszym wypadku masz jeszcze dwie opcje : korekta czcionki i słownik ortograficzny  ;)  pzdr.

Portret użytkownika normalny?!

 Zakładam że wypowiadasz się

 Zakładam że wypowiadasz się na forum publicznym,by być "wysłuchanym",ewentualnie coś przekazać.Starałem się kilkakrotnie przebrnąć przez Twoje wpisy kolego "jesion",ale to jest ponad moje siły - i masz rację - to jest mój problem. ;) Tylko i wyłącznie dla Twojej informacji : właśnie odpuszczam sobie przyszłe męczarnie a Ty tym samym tracisz jednego odbiorcę  ... szkoda,bo podobno nawet dzikusa z lasu,który za największy wynalazek ludzkości uważa nóż, warto czasami "wysłuchać" :D 

Portret użytkownika janusz

Takie asteroidy przelatywały

Takie asteroidy przelatywały i przelatwać będą,to wnika choćby z praw mechaniki nieba.Jeśli nawet kurs którejś z nich okaże się kursem kolizjnym z naszą planetą to przy naszych obecnych chęciach,bo możliwości niewątpliwie są ale do tego trzeba jednosci,nie za wielkie będziemy mieć szanse aby temu przeciwdziałać.Pozdrawiam.

Portret użytkownika rank1

Myślicie, że kogo stać na

Myślicie, że kogo stać na takie wydatki? Waszych wyimaginowanych ciemiężców NWO :] Chcą chronić swoje tyłki nie czekając na leniwych polityków to sami inwestują w technologie. A teraz podziękujcie im ładnie bo przy okazji wasze dupska będą chronione.

Portret użytkownika rank2

Aaaa to oni sa wyimaginowani

Aaaa to oni sa wyimaginowani mhhyy i te cale spotkania Bilderberga tak samo...kurcze czyli jednak nie jestesmy pchani w tylek kazdego dnia tylko to politycy sa leniwi ahhhaaa.A i jeszcze "Oni" sa naszymi ciemiezcami ale absolutnie nie Twoimi mhhy.Kolego twoj przypadek to ksiazkowy przyklad dysonansu poznawczego ale nie obrazaj sie na mnie za moj cynizm i sarkzm poprostu frustruje mnie ignorancja ludzi na fakty i swiat ktory ich otacza...

Strony

Skomentuj