Plankton produkuje aż połowę tlenu na Ziemi

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Opublikowano właśnie interesujące wyniki badań na temat roli planktonu w ekosystemie. Pogłębione studium dało lepsze rozeznanie na temat tego jak ważny jest plankton w utrzymaniu równowagi gazowej w atmosferze.

 

Naukowcy z kilku krajów świata spędzili w ramach misji Tara Oceans aż 3,5 roku pływając po oceanach świata w latach 2009 - 2013. Podczas misji prowadzono badania planktonu. Odwiedzono aż 210 miejsc na całym świecie, i pokonano w sumie 140 000 km.Zanim przedstawiono konkluzje, przestudiowano 35 tysięcy próbek planktonu.

 

Dzięki temu uzyskano wiele użytecznych informacji, poznano ich obszar dystrybucji i sposoby interakcji ze środowiskiem. Podczas badań dokonano także dokładnych analiz genetycznych. Jeden z liderów misji, Chris Bowler, oświadczył, że plankton okazał się istotną częścią biomasy na Ziemi.

 

Te małe stworzenia każdego roku generują za pomocą fotosyntezy połowę tlenu na naszej planecie. Plankton jest zdecydowanie na najniższej pozycji w łańcuchu żywnościowym oceanów, jednak ze względu na swe masowe występowanie, ma też wpływ na usuwanie pewnej ilości dwutlenku węgla z atmosfery.

 

Dzięki badaniom łańcuchów DNA, naukowcy zidentyfikowali około 40 mln genów. Różnorodność genetyczna planktonu okazała się znacznie szersza niż wcześniej sądzono. Eksperci wskazują obrazowo, że w szklance wody morskiej, znajduje się około 200 mln wirusów, z których większość ma zdolność do infekowania około 20 milionów typów bakterii wchodzących w skład planktonu.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pulsar

Tutejszy admin swych

Tutejszy admin swych użytkowników też określa mianem "planktonu",.. Smile
Widocznie sam czuje się jak gruba ryba, a moderatorzy to rekiny w tym 'akwarium' Biggrin
Coś mi się wydaje, że ostatnio to Mu tu tego 'planktonu' zaczyna ubywać, a w raz z nim 'natlenione' wpisy i komentarze.
A wiadomo,.. jako ostatnie w tej piramidze zdychają grube ryby.
A przecież, czyż nie lepiej jest, gdy 'planktonu' przybywa i wszyscy koegzystują ze sobą?

Portret użytkownika admin

Nie prawda Pulsar -

Nie prawda Pulsar - planktonem nazwałem siłę oddziaływania jaką miała grupa hejterów skupionych wokół jakiejś hejterskiej strony internetowej, której jedynym celem istnienia było skopiować ZnZ a potem dokopywać mi przy każdej okazji, spamować w kometarzach etc.  Biorąc pod uwagę ilośc tlenu produkowaną przez prawdziwy plankton widzę, że to porównanie było niekoniecznie uzasadnione. Chociaż użytkowników ZnZ można nazwac tlenem dla strony i wtedy nawet plankton może się okazać przydatny Smile

Skomentuj