Planetolodzy podejrzewają, że księżyc Jowisza Io ma wydmy

Kategorie: 

Źródło: Galileo/NASA

Na księżycu Jowisza o wdzięcznej nazwie Io, po raz pierwszy odkryto struktury terenowe, które zdaniem astronomów mogą być wydmami. Artykuł na ten temat został opublikowany w magazynie Nature Communications.

 

Io jest najbliższym Jowiszowi księżycem o promieniu 420 tysięcy kilometrów. Jego średnica jest zbliżona do ziemskiego Księżyca, ale Io wyróżnia się silną aktywnością wulkaniczną i jasnożółtą powierzchnią ze względu na wysoką zawartość siarki.

 

George Macdonald z Rutgers University i jego koledzy przeanalizowali dane ze statku kosmicznego Galileo, który badał system Jowisza w latach 1995-2003. Zmierzyli widoczne na obrazie struktury liniowe na powierzchni zwane grzbietami. Okazało się, że ich rozmiary i odległości między grzbietami odpowiadają wydmom w innych częściach Układu Słonecznego, w tym na Ziemi.

Wcześniej planetolodzy wierzyli, że topografia Io wynikała przede wszystkim z wyrzutów i przepływów materii z wulkanów, a tworzenie wydm było niemożliwe z powodu nadmiernie rozdzielonej atmosfery i, odpowiednio, słabych wiatrów. Naukowcy sugerują teraz, że struktury liniowe to w rzeczywistości wydmy. 

 

To badanie wskazuje, że Io może być nowym światem wydm. Przetestowano model opisujący ruch ziaren piasku i wykazano, że rzeczywiście mogą tam powstawać wydmy. Jeśli wyniki badań potwierdzą się, oznaczałoby to, że wydmy tworzą się w znacznie szerszym zakresie warunków klimatycznych, niż sądzili naukowcy.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Jak komuś wreszcie uda się

Jak komuś wreszcie uda się zbudować prawdziwą sztuczną inteligencję to wysłanie tam sondy , zdolnej wylądować , rozejrzeć się i wszystko zbadać przestanie być już problemem. Ale póki co zwykła mucha z pastwiska jest tu wzorem niedoścignionym. Może właśnie tą drogą należałoby pójść ? Wybrać jakiego owada i wzorując się na nim , atom po atomie , neuron po neuronie itd. zbudować w laboratorium sztuczną jego wersję zdolną do badania obcych planet. A potem wystarczy wsadzić to cudo do "rakiety" , wysłać , wypuścić nad takim księżycem , niech sobie polata , popatrzy , powącha itd. a gdy powróci na "statek matkę" - polecieć na ziemię i podłączyć "owadowi" wtyczkę do odwłoka i już mamy na ekranie wszystko to co zarejestrował.

Portret użytkownika Kutang

Jednej rzeczy nie rozumie,

Jednej rzeczy nie rozumie, skoro bóg stworzyl ludzi a mógł stworzyć jak chciał, kogo chciał, i na przykład żeby wszyscy byli grzeczni, mógł zrobić wszystko co chciał więc mógł dać nam brak prawa wyboru czy być złym czy dobrym, mógł stworzyć tylko ludzi którzy będą dobrzy, czemu tego nie zrobił?Czy aby bóg jest?....................................................................człowiekiem albo za człowiekiem? Nie znam za dobrze biblii moze tam jest to wytłumaczone, nie wiem, tylu rzeczy jeszcze nie wiem..

 

 

 

 

Portret użytkownika Kutang

No więc tak, możecie mi

No więc tak, możecie mi wierzyć lub nie - pisze prawde. Wszedłem właśnie na historie w przeglądarce 22:39 zacząłem pisać ten komentarz/zapytanie, 23:55 mam ostatnią aktywność, nawet nie wiem kiedy zasnąłem, teraz najciekawsze, pytałem w komentarzu czy Bóg jest za człowiekiem czyli czy by mu pomógł w różnych sytuacjach, za godzinę miałem odpowiedź. Do rzeczy, o godzinie 0:55 "coś" mnie obudziło otwieram oczy patrze w kuchni (bo tu śpie) siwo od dymu więc zrywam się z leża patrzę na kuchenkę a tu garnek a pod garnkiem gaz się pali i dymi z gara spod pokrywki jak te stare lokomotywy, postawiłem sobie frankfuterki i o nich na "śmierć, jak to brzmi( a niedawno miałem mieć czołówę z pociągiem....też się jakoś inaczej wszystko potoczyło" zapomniałem.Więc odpowiedź na pytanie w tym wczorajszym komentarzu nasuwa się sama. A co do 2 cześci tego pytania to wydaje mi się, że wtedy nie stworzył by ludzi, tylko same bioboty które są zaprogramowane na jedno i nie mają swojego własnego zdania. To tyle, chciałem odpowiedzi to dostałem.Wierzę, że ręka boska nas uchroni a jak wydaje nam się, że nie bo np.ktoś młody umarł i ludzie pytają kiedy wtedy był to Bóg to tym wszystkim osobą/istotą wynagrodzi, gdzie kolwiek by to nie było.Muszę się napić spłukać ten odór spalenizny bo go do teraz w gardle czuje.Teraz już wiem, że On jest.Hej

Portret użytkownika kolo21

Aż przeklne jaka kurwa wolna

Aż przeklne jaka kurwa wolna wola w czym w sraniu? Ludzie rodzą sie źli lub dobrzy. Czy winny jest psychopata że jest psychopata i nic nie odczuwa? To jego wina czy stwórcy? Czy bóg stworzył by złego człowieka? A może Szatan zazdrosny o boże dzieło uczynił podobnie. No i mamy dobrych i złych ludzi. To jedyne wytłumaczenie.

kolo21

Portret użytkownika Endymion

"Jednej rzeczy nie rozumie";

"Jednej rzeczy nie rozumie"; ponieważ pojęcie Boga jest zakłamane, w biblii nie znajdziesz wszystkich odpowiedzi, a dużo przekłamań i manipulacji zwłascza w tłumaczeniach oraz ukrywaniu niewygodnych ksiąg tworząc obowiązujący kanon. Moim zdaniem "Bóg" to jedno, ten co odpowiada za sferę duchową, a "bóg" to drugie, twórca życia na ziemi używający zaawansowanej bioinżynierii; jakaś rasa prastara, lub obca, rozwinięta technologicznnie bardziej od nas o tysiące lat. Jest jeszcze Matka Natura.

Kreacjonizm, ewolucja oraz świat duchowy przeplatają się i istnieją równolegle, to taka moja teoria po latach zgłębiania tematu.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Q

Z biblii się tego nie dowiesz

Z biblii się tego nie dowiesz . Bo biblia jest tylko wyselekcjonowanym zbiorem pism i ustnych przekazów oraz wyobrażeń dotyczących świata i ludzi zebranych razem i tyle. Nie istnieje osobowy bóg jakiego ludzie sobie wyobrażają ani stwórca człowieka , jakiego ludzie chcieliby by był. Istnieją za to dowody i zapiski mówiące o tym , że ludzkość została wykreowana (modyfikacjami genetycznymi żyjących tu humanoidów) przez obcą rasę potrzebującą robotników tu na ziemi - badzo dawno temu.  Jesteśmy żyjącymi istotami , które nie mają (bo nie muszą) mieć celu życiowego . Mamy za to popędy , instynkty i uwarunkowania które wymagają ujarzmienia by uczynić nasz świat przyjaznym dla wszystkich miejscem. Wolna wola wyboru jest warunkiem samodzielności i elementem koniecznym do rozwoju - ewoluowania . Bez wolnej woli bylibyśmy tylko automatami. Ale zdanie sobie sprawy z własnej niewiedzy jest początkiem drogi ku mądrości . Nie jest ważne skąd się wzięliśmy i czemu to wszystko służy .. uwagę należy kierować do środka by to co skrywane we wnętrzu (źródło człowieczeństwa) mogło stać się zewnętrzną emanacją naszej cielesnej powłoki. Kim innym jesteśmy na zewnątrz a zupełnie kim innym głęboko w środku - chodzi oto by te dwie rzeczy przestały się różnić . Wtedy też zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi przestanie być czymś ważnym a radość życia stanie się naturalną cechą człowieka w pełni świadomego.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Marcin Michalski

"Io jest najbliższym

"Io jest najbliższym Jowiszowi księżycem o promieniu 420 tysięcy kilometrów. Jego średnica jest zbliżona do ziemskiego  Księżyca". Nie wiedziałem, że Io i Księżyc są aż tak wielkie.

Skomentuj