Planeta skalista z oceanami odkryta w pobliżu Ziemi

Kategorie: 

Wizualizacja artystyczna planety Proxima b - Źródło: ESO

Dzięki wykorzystaniu teleskopu ESO (Europejskie Obserwatorium Południowe) oraz innych instrumentów, astronomowie zdobyli dowody istnienia planety skalistej znajdującej się na orbicie wokół położonej najbliżej Ziemi gwiazdy - Proxima Centauri.

Od dawna już szukano ciała niebieskiego w tej lokalizacji, określa się go obecnie jako Proxima b. Teraz potwierdzono, że obiekt ten istnieje i obraca się co 11,2 dni wokół zimnego czerwonego karła znajdującego się 4 lata świetlne od Ziemi.

 

Interesujące w tym odkryciu jest też to, że według astrofizyków, temperatura panująca na powierzchni Proixma b nadaje się do występowania wody w stanie ciekłym. Oznacza to, że mogą się tam znajdować podobne do ziemskich oceany. Planeta ta należy do kategorii skalistych i jest nieco większa od Ziemi.

 

Jest to oficjalnie najbliższa nam planeta pozasłoneczna. Może to też być najbliższe Ziemi ciało niebieskie na których może istnieć życie. Odkrycie zawdzięczamy głównie spektrografowi HARPS zainstalowanemu na 3,6-metrowym teleskopie ESO znajdującym się w Chile. Szczegóły na temat tego niezwykłego odkrycia opublikowano 25 sierpnia w czasopiśmie Nature.


 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Gienek Szamajew

Oczywiście wg. oświeconych

Oczywiście wg. oświeconych ciemniaków, nie ma takiej możliwości. Płaska Ziemia, otoczona szklanym nieboskłonem, na którym wyświetla ch#j wie kto - hologramowe gwiazdki, nie może mieć sobie bodobnych =-))

Portret użytkownika Ogo Pogo

Ciekawe czy ,żyje na tej

Ciekawe czy ,żyje na tej planecie jakiś naród wybrany.Przez teleskop trudno wypatrzec.Nawet latającą jarmułkę..W miarę postępu technologi może dojrzymy jakąś flagę z gwiazdą ,świecznik dwudziestoramienny....kto wie?

Portret użytkownika husarz

i nawet gdyby nasze technika

i nawet gdyby nasze technika rozwijała się dwa razy szybciej to dolecimy do najbliższej gwiazdy za 10 tysięcy lat :d zdążymy się sami pozabijać. Poza tym o kosmosie już NASA wyprowadziła w świat tyle bajek, że nie wiadomo czy to tez prawda.

AMOR PATRIAE NOSTRA LEX

Portret użytkownika pogan

Warto też zauważyć ze na

Warto też zauważyć ze na rakiecie poruszającej się z prędkością 50% szybkości światła czas bięgłby wolniej niż na Ziemi. Więc dla pasażerów rakiety podróż trwałaby realnie o wiele krócej niż osiem lat.

Skomentuj