Plaga szarańczy na Madagaskarze - owady przysłaniają światło słoneczne

Kategorie: 

Źródło: Internet

Gdy mieszkańcy Antananarivo na Madagaskarze, popatrzyli niedawno w niebo zobaczyli coś co wyglądało jak ciemna chmura. Jednak nie było to konwencjonalne zjawisko pogodowe, tylko chmura owadów, a konkretnie szarańczy.

 

Plaga szarańczy na Madagaskarze wyrządziła już znaczne straty w rolnictwie tego kraju. Żarłoczne owady przylatują od trzech lat i pozostawiają po sobie żałosny krajobraz zniszczonych plonów. W listopadzie 2012 roku rząd Madagaskaru wprowadził w związku z szarańczą stan wyjątkowy. Zwrócono się wtedy do jednej z agend ONZ, aby pomóc w opryskach ponad 1,2 miliona hektarów użytków.

 

Pestycydy zaaplikowano ostatecznie rok temu, we wrześniu 2013 roku i na jakiś czas poprawiło to sytuację. Ostatnio jednak na Madagaskarze doszło do fali upałów, co pomogło owadom w rozrodzie i hordy żarłocznych szarańczy nadciągnęły z niespotykaną siłą. Owady w tej liczbie potrzebują zaledwie kilku godzin, aby objeść do łodyg wszystkie rośliny uprawne. Jest już raczej oczywiste, że Madagaskar będzie cierpiał na znaczne ubytki w żywności na skutek tegorocznej plagi.

 

Władze są też zaniepokojone, ponieważ w mieście Antananarivo wielu mieszkańców łapało całe wiadra szarańczy, która jest tam od pokoleń traktowana jako łatwy do zdobycia pokarm. Problem w tym, że wiele z tych owadów może być skażone pestycydami, które jakkolwiek nie zrobiły problemu owadom, to mogą go zrobić ludziom.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj