PKN Orlen, Grupa Lotos i PGNiG, po fuzji utworzą największą firmę w historii Polski

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rząd PiS dąży do stworzenia pierwszego prawdziwego „narodowego czempiona” gospodarczego, którego pozycja ma sprawić, że w końcu staniemy się naprawdę konkurencyjni w starciu z największymi gigantami ze świata? Czy rzeczywiście?

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wyraził nadzieję, że podmiot, który zostanie stworzony po fuzji jego firmy z Lotosem i PGNiG, będzie na tyle silny, aby liczyć się gospodarczo oraz geopolitycznie w regionie.

Skarb Państwa chce z kolei podnieść swoje udziały do 50 procent, aby zabezpieczyć nowy koncern multienergetyczny przed wrogim przejęciem.

Ostateczny model fuzji Orlenu z Lotosem i PGNiG, ma zostać opracowany do września, a cały proces „wchłonięcia”, ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Jak ocenia Ministerstwo Aktywów Państwowych i sam prezes PKN Orlen, w wyniku połączenia, powstanie grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie około 200 miliardów złotych i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA na poziomie około 20 miliardów złotych.

Nowy polski megakoncern ma przede wszystkim wzmocnić pozycję w negocjacjach cenowych z firmami ze Stanów Zjednoczonych, potentatami z Bliskiego Wschodu i Rosji, w zakresie dostaw surowców.

Jednak gdy zestawimy „nowy, większy Orlen” z globalnymi liderami, nadal bardzo widoczna będzie różnica pomiędzy naszymi narodowymi aspiracjami a biznesowymi realiami.

Brazylijski Petrobras ma prawie 96 miliardów dolarów przychodów. A w zestawieniu największych koncernów jest dopiero 10. Dziewiąta pozycja należy do Gazpromu, z przychodami rzędu około 118,5 miliarda dolarów. Ósmy jest Chevron z przychodami na poziomie prawie 159 miliardów dolarów. Siódmy jest Total - prawie 210 miliardów dolarów przychodów. Szósty Exxon Mobil z prawie 279,5 miliarda dolarów. Piąte BP wykazuje się sprzedażą na poziomie prawie 299 miliardów dolarów. Czwarta PetroChina wygenerowała około 342 miliardów dolarów. Trzecie Saudi Aramco, prawie 356 miliardów dolarów. Drugi Royal Dutch Shell ponad 388 miliardów dolarów. Pierwszy na liście największych koncernów naftowych-gazowych świata, jest chiński Sinopec, którego przychody sięgają ponad 420 miliardów dolarów.

Widać więc wyraźnie, że jeszcze wiele lat upłynie, zanim największa polska firma rzeczywiście stanie się kluczowym graczem na globalnym rynku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika dd

Z jednej strony będzie ciut

Z jednej strony będzie ciut lepsza karta przetargowa, ale z drugiej strony powstaje nie do końca naturalny twór który w przypadku potknięcia może doprowadzić do upadku całych gałęzi przemysłu w PL. Co do lepszej pozycji przetargowej - przecież takie kontrakty to się ustala na poziomie rządowym a nie na poziomie pojedynczych firm.

Portret użytkownika Quark

Nie ma potrzeby budowania

Nie ma potrzeby budowania "molocha" , wystarczy wprowadzić prawo dające pierwszeństwo polskim firmom z polskim kapitałem na polskiej ziemi i dopiero gdy żadna polska firma nie jest w stanie zaspokoić jakiejś krajowej potrzeby - można wpuścić na rynek "obcego" - i po kłopocie , ale z ograniczeniem zasięgu i wielkości. "America first" = Polska wpierw !

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Ja mam lepszy pomysł.

Ja mam lepszy pomysł. Przyłączmy do tego PKP, TVP, MPK, Pocztę Polską, PZU, PKO, MPO, PZL Świdnik, Bumar, PFB, LOT, masę upadłościową FSO, hutę Częstochowa, Gazetę "Polską" i portal Albikla, a powstanie nowa kategoria podmiotu - gospodarczy Skurwysyn. Taki Skurwysyn mógłby nieźle przestraszyć np. Rosję i zagrozić Niemcom, gdyż Skurwysyn mógłby wykupić Niemcy, a nawet całą Unię Europejską. Nie mógłby wykupić USA no i Izraela bo to nasi sojusznicy. Ale mógłby np. zaproponować Izraelowi korzstne dla Izraela wsparcie finansowe czy też dostarczyć paliwa i karetek pogotowia w zamian za igły potrzebne do szczepień w Polsce.

Portret użytkownika StrasznaPrawda

Przecież żadna z tych spółek

Przecież żadna z tych spółek nie jest Polska, większość udziałów należy do prywatnych osób czyli tzw. słupów można się domyślić jakiej nacji.

Te debile z PGNiG wywalili w błoto kilka miliardów złotych aby w Ameryce Południowej szukać jakiegoś surowca którego w Polsce jest pełno ale w Polsce nie można wydobywać surowców tylko można je oddawać za darmo Usraelowi które te surowce po prostu kradnie w końcu Usraelska armia musi mieć tutaj jakieś zajęcie skoro PIS ich sprowadził.

Portret użytkownika kam

Na końcu wszystkie firmy będą

Na końcu wszystkie firmy będą pod jednym zarządem, bo chciwość nie odmówi sobie przejęcia żadnej działalności, a te których nie przejmie to zlikwiduje. Chciwość patrząca a na ,,zysk", a te słowo z hebrajskiego ma liczbę 666. Chciwość czyli bestia, która pożre system banksterski, który tworzy długi.

Strony

Skomentuj