Pisarz science-fiction twierdzi, że trylogia „Władca Pierścieni” jest rasistowska

Kategorie: 

Źródło: TheLotrTV na Youtube.com

Amerykański, niezbyt znany pisarz science-fiction, Andy Duncan, zarzucił autorowi jednej z najpopularniejszych serii książek fantasy, J.R.R. Tolkienowi, rasizm. Zdaniem Duncana orkowie we Władcy Pierścieni są demonizowani, co ma tragiczne konsekwencje dla społeczeństwa.

 

Na początku warto nadmienić, że Tolkien w latach 30. XX wieku był znany z krytyki nazistowskiego reżimu niemieckiego. Pisarz miał nawet kiedyś nazwać Hitlera „rumianym, małym ignorantem”. Wielu fanów Tolkiena doszukiwało się w jego książkach odwołań i metafor nawiązujących do II Wojny Światowej. W obecnych czasach powstają jednak, jak widać, znacznie ciekawsze interpretacje.

 

Amerykański pisarz, Andy Duncan, w trakcie podcastu dla Geek’s Guide to the Galaxy stwierdził, że Tolkien propagował rasizm, ponieważ przedstawiał w swoich książkach orków jako „gorszych od innych”.

„Trudno nie zauważyć powtarzającego się u Tolkiena pojęcia, że niektóre rasy są po prostu gorsze od innych, lub że niektóre narody są po prostu gorsze od innych” – wypowiedział się pisarz – „Wydaje mi się, że w dłuższej perspektywie ma to tragiczne konsekwencje dla czytelników”.

Zdaniem Duncana orkowie w powieściach Tolkiena są brzydkimi, kanibalistycznymi istotami, które mają pragnienie mordu i są używane jako żołnierze ich złego, mrocznego Pana, Saurona. Pisarz postanowił więc sprzeciwić się takiemu porządkowi rzeczy i napisał własną książkę-parodię, w której w uniwersum stworzonym przez Tolkiena senator Bilbo staje się prawicowym politykiem sprzeciwiającym się imigracji orków do Shire.

 

Duncan wprost porównuje obraz orków ze współczesnymi uchodźcami. Pisarz argumentuje swoje interesujące stanowisko w następujący sposób – „Mogę sobie wyobrazić, że wiele z tych istot (orków), które wykonywały polecenia Saurona, robiło to z powodu zwykłej samoobrony. Nie miały wielkiego wyboru co do swojego postępowania”.

 

Co ciekawe, opinia Duncana na temat rasizmu Tolkiena nie jest pierwszą tego typu. Wcześniej, w 2003 roku z tego samego powodu krytykował go Stephen Shapiro z Uniwersytetu Warwick. Pisał on wówczas – „Pozytywni bohaterowie powieści są biali, źli są czarni, mają skośne oczy, są nieatrakcyjni i psychologicznie niedorozwinięci”. Jak widać obecnie nawet fikcyjne postacie powinny być kreowane w poprawnie polityczny sposób.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Gdy klimat fantasy wszedł za

Gdy klimat fantasy wszedł za mocno... Biggrin

Ja rozumiem, że dziecko może nie odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego, ale nie pełnoprawny pisarz! Nawiązania do rzeczywistych wydarzeń są w bardzo wielu tekstach kultury, ale tylko tym są - nawiązaniami! Można bawić się w ich odkrywanie, podać jako ciekawostkę, często pozwalają też poznać czasy w których dzieło powstawało, bo nawiązania często odnoszą się do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej. Dorabianie ideologii do czegoś co może być co najwyżej metaforą tamtych czasów to kompletny idiotyzm. Może najlepiej zniszczmy wszystko co powstało przed 1950 rokiem, bo było rasistowskie, nazistowskie, faszystowskie i promowało niewolnictwo.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika konservaTor

Szczyt spierd@lenia

Szczyt spierd@lenia umysłowego,nie ma czemu się dziwić gośc jest czerwony.

kiedyś byli mali i wielcy ,piękni i brzydcy,garbaci i prosci,głupcu i mądrzy etc,przyszli komuniści i wszyscy stali się równi.

Portret użytkownika Medium

Prawda jest taka, że historia

Prawda jest taka, że historia przepełniona jest nazwami różnych plemion czy rodów, zatem Tolkien niewiele różni się od historyków.

Niedługo durni politycy zniszczą nie tylko indywidualizm, ale tożsamość rodzinną, która z rodowej nam pozostała.

Bo jest czas integracji i jest czas indywidualizacji, ale jest i czas plemienny.

Przy okazji, kto zna Tolkiena, niech posłucha: Х'Лдеи Древней Руси

Zwolnić tempo, włączyć tłumacza. To opowieść z najdawniejszych czasów, do których zresztą Tolkien nazwiązuje.

Portret użytkownika Zn

Znawcy tematu wiedzą że

Znawcy tematu wiedzą że Tolkien pisząc swoją baśń o przeszłości, w istocie dał zakamuflowany obraz planowanej przyszłości. Takie sugestie płynęły i płyną do nas nieustannie. Np. w filmach rodem z Hollywood (zapowiedzi epidemii poszczepionkowych w filmach jak np. "Resident Evil" czy "12 Małp" i pierwsza na masową skalę próba realizacji tego w rzeczywistości, w 2009 roku czy wcześniejsze zapowiedzi wyburzenia budynków WTC) czy w literaturze SF i podobnej. Nie pozwólmy by zło kreowało nam przyszłość!.Zabrzmi to "wstecznie" i "zabobonnie" ale tylko dla ludzi o wąskich horyzontach poznawczych, którym myślenie obrobiono by pojmowali świat materialistycznie. Stawiam, oczywiście nieoryginalną ale sensowną tezę że szatan działa przez swe sługi, co prowadzi często do pojęciowego surrealizmu i ewidentnej głupawki, byle tylko emocjonalnie "podnieść temperaturę".   Mam "rasistowską" skórę? Gdybym miał białe zęby też by były "rasistowskie"? Podobno pielęgniarki w Australii zaczynają "przepraszać że są białe".... ewidentna dewiacja psychiczna lewakomasonów obliczona na zniszczenie białej rasy ludzi, ma na celu tylko jedno, doprowadzić  białych, głównie Europejczyków, do takiego w....zburzenia że "wezmą sprawy w swoje ręce", jak to opisał szatan rękami swoich sług w "dziele" zwanym "fałszywymi protokołami" oraz w planie trzech wojen światowych objawionym sataniściemasonowi, Albertowi Pike. Czy tego chcemy czy nie, pozwolono demonom i opętańcom by dopełniali proroctw. Jeśli nie postrzegacie całej tej lewackiej schizy w tym właśnie kontekście, to sami pozbywacie się najskuteczniejszej broni jaką można obezwładnić to tałatajstwo czyli rezygnujecie z Wiary i modlitwy. Radzę i proszę.... wierzący niech się modlą a niewierzący nawracają na Pana Jezusa!.

Portret użytkownika Jausz Gunther de Lewica von Schizofrenick

Nie no, ja to jestem całym

Nie no, ja to jestem całym sercem za panem Duncanem. Sercem a nawet wątrobą. Nie tylko tolkien jest rasistą! Wszystko jest rasistą! Np taka Biedronka. Czemu do cholery biedronka? Przecież to jednoznacznie kojarzy się z europejskim kontynentem, czyli (jeszcze) białym. I jak taki innorasista ma tam robić zakupy? Trza to zmienić! Np na KOMAR. No, to jest dopiero owad multi-kulti, mały krwiopijca występujący na każdym kontynencie. A nie kurcze, jak krwiopijca to zaraz politycy pomyślą, że to metafora na ich temat.... No ale idąc dalej, że wszystko jest rasistą. Np takie zęby! Czemu są białe?! Od dzisiaj, żeby nie być rasistą nie myjmy zębów. Będą czarne, będą cool i politycznie poprawne. A pory dnia to już szczyt rasizmu.... Noc jednoznacznie kojarzy się ze złym, podłym, podstępnym, morderczym. Trzeba to zmienić. Nie może tak być. Żeby dzień kojarzył się z jasnością, czyli bardziej białym, to jest nie do pomyślenia. Ja postuluję żeby szarówka byłą całą dobę. To gdzie ta cała Europejska Chu... znczy ten... yyyyy... Ónia ma jakąś skrzynkę na pomysły? I juuuuuż ciśniemy z lewackim listem ku uciesze lewizny. A tak poważnie, rasizm w Tolkienie, no tego to jeszcze nie było. Niedługo biała czekolada będzie rasistowska...

Strony

Skomentuj