PiS zada ostateczny cios TVN? Czy to koniec tej telewizji?

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Rząd PiS bardzo nie lubi telewizji TVN, z wzajemnością. Obie te frakcje okładają się jak mogą, stosując metody nieczyste i bezkompromisowe. Jednak teraz Prawo i Sprawiedliwość, może sięgnąć po broń, która naprawdę bardzo utrudni funkcjonowanie tej stacji i mocno namiesza na polskim rynku medialnym.

Kilku posłów PiS na czele z Markiem Suskim, przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zaproponowane regulacje mają dać Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji zdolność blokowania przejęcia kontroli nad polskimi telewizjami i mediami koncernom spoza Unii Europejskiej.

Posłowie PiS tworząc zasłonę dymną, argumentują, że chodzi przede wszystkim o to, aby polskich telewizji nie mógł kupić żaden koncern chiński, rosyjski czy arabski, gdyż te państwa stanowią potencjalne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Jednak wszyscy wiedzą, że chodzi o możliwość zablokowania działalności TVN i TVN24.

Obecna treść artykułu 35 ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, objaśnia, że koncesja na nadawanie w Polsce, może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Gdyby PiS udało się wprowadzić zmiany, zapis ten wyglądałby następująco:

 „Koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Do Europejskiego Obszaru Gospodarczego zalicza się państwa UE, ale także Norwegię, Lichtenstein oraz Islandię. Nie ma w nim oczywiście USA. Tak się składa, że właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, który na dodatek w połowie 2022 roku, połączy się z innym gigantem ze Stanów Zjednoczonych - Warner Media.

Zmiany w ustawie o KKRiT, mogą więc oznaczać koniec TVN i TVN24 w Polsce.

Już wcześniej było wiadomo, że PiS będzie starał się o to, aby nie przedłużyć wygasającej we wrześniu koncesji na nadawanie dla TVN24. Jednak brak konkretnego uzasadnienia takiej decyzji, skutkowałby sądem i karami. Dlatego wymyślono nowelizację ustawy, która wzmacnia pozycję wyjściową upolitycznionej KRRiT, która teraz być może będzie mogła zasłaniać się kwestiami bezpieczeństwa narodowego.

Zarząd TVN wydał już oczywiście specjalne oświadczenie, w którym informuje, że stacja nie da się zastraszyć. Prawnik „totalnej opozycji”, sympatyzujący z TVN - Roman Giertych - uważa, że PiS nie uda się zablokować działalności TVN w Polsce. Ważna jest też reakcja ambasady USA w naszym kraju, a wynika z niej, iż Stany Zjednoczone są mocno zaniepokojone sytuację mediów w Polsce. W końcu odmowa koncesji będzie uderzeniem w amerykańskie interesy, a na to USA raczej nigdy sobie nie pozwolą.

Politycy Koalicji Obywatelskiej kojarzonej z TVN, tacy jak Rafał Trzaskowski, mówili o tym, że gdy dojdą do władzy zakończą nadawanie „Wiadomości” i TVP Info. Być może więc sprawdzi się stare przysłowie: „kto mieczem wojuje, od miecza ginie”. PiS nowelizacją ustawy może zmusić Discovery do sprzedaży TVN. Wśród potencjalnych kupców znajduje się... PKN Orlen.

Gdyby więc udało się wprowadzenie nowelizacji, to może się okazać, że całe portfolio „gwiazd” polskiej TV, znajdzie się na medialnym bruku. Ciekawe, ile z nich wykaże się dwulicowością i podpisze kontrakty z TVP lub nowym medium, tworzonym przez największy polski koncern multienergetyczny?

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Quark

A czy zauważyliście , że

A czy zauważyliście , że nasza polska telewizja : TVP 1 / 2 /3 / Info / Historia - nie zwraca żadnej uwagi na taką "drobnostkę" jak polskie litery (znaki diakrytyczne) w opisie programów i ich liście EPG oraz telegazecie ? Co to kurna ma być ?!

Wysłałem im wiadomość z tą uwagą poprzez e-mail i nic , żadnej reakcji !

A wszystkie inne stacje telewizyjne wyświetlają swój tekst poprawnie z polskimi znakami - czyli jak się chce to można ! Ale państwówka ma to w dupie ! To ja pytam gdzie tu jest patryjotyzm ???

Portret użytkownika DarkTech

Telewizja kłamie - to hasło

Telewizja kłamie - to hasło zawsze jej towarzyszyło, i tak już zostanie. Jeden z prezesów wielkiego koncernu medialnego powiedział kiedyś że media służą jedynie rozrywce i jako rozrywkowe należy je traktować, a kto myśli że jest inaczej, czyli że mają misję naukową czy informacyjną - jest zwyczajnym idiotą. Tego więc się trzymajmy. Nie ma znaczenia kto jest właścicielem stacji TV, lecz jaki jest poziom świadomości widza. Jak się Wam wydaje? Do kogo kierowane są serialowe odmóżdżacze? Przecież poziom widza jest ustalany na etapie planu realizacji np. sitcoma, gdzie przewidziano nawet śmiech w tle, aby gamoń który to ogląda rozumiał że dana scena lub tekst były śmieszne. Życzę więc zdrowia wszystkim czytelnikom ZnZ - także tego psychicznego. Nie dajcie się wciągać w rozgrywki ludzi którzy nawet nie wiedzą o Waszym istnieniu i prawdę mówiąc mają Was w dupie. Blush

Portret użytkownika Quark

Prawda , ale nie do końca bo

Prawda , ale nie do końca bo te telewizyjne śmieci nadawane są nie dlatego , że ludzie tego chcą ale żeby owych telewidzów uczynić głupimi telemaniakami bo zapotrzebowanie (czyli głód) na dobre , ciekawe i treściwe programy wciąż jest ! 

Portret użytkownika Alien1974

.............................

......................................... Tvn pokazuje prawdę o Kościele Kat...olickim i to ich boli najbardziej, a nie jakieś tam przekręty pis-owskiej władzy. Trzeba pamiętać, że zawsze każda władza jest emanacją narodu, bo gdyby tak nie było, to trwałoby bezkrólewie, np. jak po DEKAPITACJI przez Osmanów króla Warneńczyka za sprawą zdrady Watykanu. W Polsce obecnie rządzi pis, ale po części trwa również bezkrólewie municypalne, które w wielu przypadkach ma struktury wręcz mafijne, co jest zauważalne m.in. poprzez ogromną skalę nepotyzmu, jaki rozlał się dziś w niemal całym kraju i nie dotyczy to tylko ekipy z pis.

Portret użytkownika Nickt

Skoro POstkomuna chce

Skoro POstkomuna chce wyłączać TVP to co dziwnego w tym, że PiS chce wyłączyć TVN? Oba przekaziory ryją berety i antagonizują społeczeństwo. Ja bym wyłączył wszystko. Zostawić 1 kanał, w niedzielę rano teleranek, w czwartek o 18 sonda, wieczorem dobranocka 10 min. a o 20.00 wiadomości, potem ruski film i dobranoc.

Portret użytkownika syriues

Moze i nie ogladam tv i

Moze i nie ogladam tv i wiadomości,ale wiele osob oglada rozne stacje.rozny punkt widzenia. 

Wiadomości nie sa po to by je brac na serio.javto juz wiedziałem od dawna. Nigdy nie zaufam bestii,manipulacji. Dla mnie telewizja jest skonczona jak spektakle polityczne. Dla mnie to jedno wielkie bagno,a show to zasłona Dla plebsu.,lub Dla owiec które sa bez pasterza.

PSALM 231

Bóg pasterzem i gospodarzem

1 Psalm. Dawidowy.
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego. 2 Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach. Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć: 3 orzeźwia moją duszę. Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach przez wzgląd na swoje imię. 4 Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. Twój kij i Twoja laska są tym, co mnie pociesza. 5 Stół dla mnie zastawiasz wobec mych przeciwników; namaszczasz mi głowę olejkiem; mój kielich jest przeobfity. 6 Tak, dobroć i łaska pójdą w ślad za mną przez wszystkie dni mego życia i zamieszkam w domu Pańskim po najdłuższe czasy.

 

 

Strony

Skomentuj