Piramida Dżesera została zniszczona przez firmę budowlaną, która miała ją naprawić

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Egipska schodkowa piramida Dżesera, uważana przez naukowców za jedną z najstarszych budowli z ciętego kamienia, została niemal zniszczona, gdy za jej renowację wzięła się niewykwalifikowana firma budowlana.

 

Piramida Dżesera powstała w Sakkarze, w Starożytnym Egipcie. Doszło do tego około 2650 lat p.n.e. czyli zabytek ma ponad 4600 lat. Jest to piramida schodkowa, bardzo podobna do swoich odpowiedników w Ameryce Południowej i Środkowej.

 

Niestety obiekt bardzo ucierpiał podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten rejon w 1992 roku i od tego czasu istnieje realne ryzyko, że dojdzie do zawalenia piramidy. Przez jakiś czas prace naprawcze były wykonywane przez międzynarodowy zespół specjalistów, ale niestety Egipt wpadł w czas politycznych przemian i to zupełnie odcięło finansowanie projektu.

 

W wyniku tego Ministerstwo Starożytności w Egipcie zatrudniło lokalną firmę, która na dodatek nie ma za dobrej reputacji. Firma wylała ogromną ilość betonu. Zwykle przy renowacji zakłada się, że dopuszczalna ilość nowego materiału to 5% a w tym wypadku mogło to być nawet 20%. Skutek jest taki, że wszystko to trzeba będzie usunąć, co może doprowadzić do zawalenia konstrukcji piramidy.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika heddon

wbrew temu, co głosi

wbrew temu, co głosi oficjalna nauka, piramida dżesera to tylko nieudolna kopia wielkich piramid z Gizy - powstała tysiące lat po nich, a nie odwrotnie. nie ma żadnej wartości i żadnych niezwykłacyh artefaktów wewnątrz. niech se islamiśc robia z nią co chcą, nie moje zmartwienie i żadna strata dla nauki i świata. na Ziemi jest dosyć zabytkowych chlewików i wychodków. 

Portret użytkownika Pulpet

Cokolwiek by nie znaleźli

Cokolwiek by nie znaleźli ciekawego zabytkowego lub wartościowego w środku, to i tak nigdy nie podadzą tego do wiadomości pospólstwa czyli ogółu społeczeństwa. No chyba że będzie tam kilka glinianych naczynek, no to zrobią wyjątek i podadzą tą wiadomość w mediach. Czasy powszechnego upubliczniania odkryć archeologicznych i naukowych można uznać za zakończone. Natomiast jednostka ludzka jaką jest pojedynczy człowiek, ma być inwigilowana podsłuchiwana obserwowana kamerami satelitami, a jedyne prawo jakie ma to oddychać. Tzn. wdychać opary aluminium i innych metali ciężkich masowo rozpylanych w smugach lotniczych w krajach które zostały obdarowane "demokracją".

Skomentuj