Piraci z Somalii porwali tankowiec

Kategorie: 

Źródło: http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2135469

Statek przewożący ropę z Dżibuti do Mogadiszu, stolicy Somalii, został porwany przez piratów. Tankowiec został zacumowany u somalijskich wybrzeży a porywacze domagają się okupu.

 

Statek został porwany w poniedziałek. Siły morskie Unii Europejskiej zajmujące się zwalczaniem piractwa skontaktowały się z kapitanem statku, który powiedział, że do tankowca podpłynęły dwie łodzie. Uzbrojeni ludzie weszli na jego pokład, wzięli załogę jako zakładników i zacumowali go u wybrzeży Somalii. Wydali komunikat, w którym domagają się okupu, choć nie podano konkretnej kwoty.

 

W momencie porwania, na tankowcu przebywało 8 obywateli Sri Lanki oraz 12 ton ładunku. Samoloty zwiadowcze próbują teraz ustalić jego dokładne położenie. Jest to pierwsza napaść piratów na statek handlowy od 2012 roku.

 

Dawniej, w latach 2010-2011, uzbrojone grupy piratów z Somalii regularnie napadały na statki handlowe. W samym 2011 roku dokonano łącznie 151 porwań. Chiny, Indie, Japonia, Rosja, Stany Zjednoczone i Unia Europejska rozpoczęły walkę z piratami. Już 2015 roku odnotowano jedynie 17 porwań w pobliżu Somalii. Należy również zauważyć, że wraz ze spadkiem cen ropy naftowej, przestępcy skupiali się bardziej na porwaniach ludzi, gdyż było to dla nich bardziej opłacalne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Skomentuj