Pingwiny z Antarktydy polubiły globalne ocieplenie, bo żyje im się lepiej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Szybkie topnienie lodu polarnego budzi ogromne obawy naukowców i ekologów, zachęcających wszystkich do walki z emisjami gazów cieplarnianych i tym samym globalnym ociepleniem. Jednak najsławniejsi mieszkańcy Antarktydy - pingwiny - raczej nie podzielają tych alarmistycznych nastrojów. Wyraźnie ocieplenie im sprzyja.

Biolodzy od dawna zauważyli, że populacja pingwinów białookich, zwanych też pingwinami Adeli, które są najczęstszym gatunkiem tych ptaków na Antarktydzie, rośnie wraz z topnieniem lodu przybrzeżnego i maleje w tych latach, gdy pokrywa lodowa ponownie wzrasta. Przyczyna tego zjawiska była wciąż niejasna, ale teraz naukowcom z Instytutu Badań Polarnych w Tokio udało się wypełnić tę lukę.

 

Autorzy badania wykorzystujący środki elektroniczne takie jak czujniki GPS, akcelerometry i kamery wideo, przez cztery pory roku uważnie monitorowali życie 175 pingwinów. Badali dokąd chodzą, gdzie pływają, a nawet ile pożywienia zdobywają na raz. Okazało się, że bez lodu pingwinom żyje się lepiej. W przypadku braku lodu pingwiny powinny chodzić mniej i pływać więcej, a pływają znacznie lepiej niż chodzą.

 

W sezonach z dużą pokrywą lodową pingwiny muszą przebyć dość długą drogę do najbliższego miejsca na lodzie, gdzie można nurkować i zdobywać pożywienie. Ale kiedy lód się cofa, pingwiny mogą zacząć polować dosłownie koło swojego gniazda, co jest dla nich znacznie mniej energochłonne. Dodatkowo większa dostępność wody zmniejsza konkurencję między nimi o kryl, ich główne pożywienie. Z kolei sam kryl dobrze się rozmnaża w ciepłych porach roku, ponieważ zjadane przez niego glony otrzymują więcej światła słonecznego, a zatem skorupiaki rosną lepiej.

 

Naukowcy zwracają uwagę, że wszystkie ich spostrzeżenia dotyczą tylko pingwinów żyjących na Antarktydzie. Na pingwinach wyspiarskich i żyjących na Półwyspie Antarktycznym topnienie lodu daje odwrotny efekt. Naukowcy nie zrozumieli jeszcze przyczyny, i to najwyraźniej będzie tematem ich kolejnych badań.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Ja też się cieszę gdyż w

Ja też się cieszę gdyż w poprzednich dziesięcioleciach czułem się jak pingwin a obecnie koszty grzewcze spadły o połowę że nie wspomnę o kosztach dodatkowych srogiej zimy typu paliwo , odśnieżanie , grube ubrania i buty , więcej jedzenia itd. 

Portret użytkownika Kwazar

Pingwiny z Antarktydy

Pingwiny z Antarktydy polubiły globalne ocieplenie, bo żyje im się lepiej ? No i pięknie ! Wszyscy powinniśmy nareszcie wziąć przykład z pingwinów. Lepiej się zadaptować do nowych waunków i żyć, niż wyginąć z nieprzystosowania.

Skomentuj