Pilne! Na komputerach HP odkryto oprogramowanie, które zapisywało i umożliwiało wykradzenie wszystkich danych użytkowników

Kategorie: 

Źródło: Flickr/lgao/CC BY-NC-ND 2.0

Specjaliści zajmujący się badaniem bezpieczeństwa elektronicznego odkryli, że większość komputerów wydanych przez HP posiada zainstalowane oprogramowanie, które rejestruje każde kliknięcie na klawiaturze dokonane przez użytkownika urządzenia.

 

Oprogramowanie, które zapisuje wszystkie czynności dokonywane przez użytkowników laptopów HP i składuje te niezwykle wrażliwe dane, naraża konsumentów na ataki hakerskie. Z powodu zabiegów tego typu wykradzenie wszelakich haseł przestaje stanowić większy problem.

 

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez szwajcarską grupę informatyków, Modzero, która stoi za odkryciem, program ten nie został napisany z myślą o szpiegowaniu użytkowników. Niestety jego implementacja do sprzętu elektronicznego HP sprawiła, że zaczął on „przypadkiem” zapisywać wszystkie działania wykonywane na klawiaturach.

 

Oznacza to, że od momentu zalogowania do systemu wszystko, co użytkownik robi na komputerze – włącznie z logowaniami na e-mail czy konta bankowe – jest zapisywane przez feralne komputery., zapisywane i przechowywane. Firmy zajmujące się bezpieczeństwem komputerów określiły tę sytuację jako „podwyższone ryzyko możliwości wycieku najbardziej wrażliwych danych indywidualnych użytkowników.”

„Użytkownicy nie zdają sobie sprawy, że każde wciśnięcie przycisku na klawiaturze, włącznie z danymi tak wrażliwymi jak hasła, zostaje zapisane przez oprogramowanie,” opisują spece od bezpieczeństwa.

Odkrycie dokonane przez Modzero miało zostać zgłoszone do HP już 28 kwietnia, jednakże w wyniku braku reakcji ze strony firmy grupa postanowiła udostępnić te informacje ze względu na dobro użytkowników.

Przedstawiciel HP powiedział w SkyNews, komentując tę sytuację: „ Jeden z naszych partnerów biznesowych opracował to oprogramowanie w celu testowania wydajności audio i nie miało się ono znajdować w finalnej wersji żadnego z produktów. Wkrótce łatka, która pozbywa się go z komputera użytkownika, będzie dostępna poprzez hp.com.”

Aż 28 modeli laptopów HP, które funkcjonują na systemach Windows począwszy od 7, a skończywszy na 10, jest skażonych przez feralne oprogramowanie. Pełna lista modeli została umieszczona w oświadczeniu wydanym przez Modzero. HP odmówiło podania szacunkowej liczby klientów, którzy zostali narażeni przez lukę w oprogramowaniu.

 

Zgodnie z analizą rynku przeprowadzoną przez Gartner, HP sprzedało na świecie niemalże 20% komputerów personalnych w pierwszym kwartale tego roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (5 votes)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika ajwaj

"Niestety jego implementacja

"Niestety jego implementacja do sprzętu elektronicznego HP sprawiła, że zaczął on „przypadkiem” zapisywać wszystkie działania wykonywane na klawiaturach."

No co za przypadek...
O ile się nie mylę to win10 potrafi sam sobie zatrzymać komputer i ściągać sobie aktualizacje np od razu po włączeniu. I tak sobie tylko myślę: jaką działkę muszą odpalać co miesiąc mikrosoftowi wszyskie instytucje/wojsko/policja/ministerstwa/straż/itp (bo przecież geniusze nie obejdą się bez excela i worda) żeby któregoś dnia wszystkie komputery w Polsce nie zaczęły jednocześnie ściągać "bardzo dużej i bradzo potrzebnej aktualizacji", a akurat za oknem będą się toczyły bardzo ważne wydarzenia.
Telewizja już się przypadkiem popsuła na znaczącym terenie kraju kiedy pani mucha śpiewała "nie pucz kiedy odjadę". Ale co tam się przejmować, skoro to państwo naprawdę istnieje tylko teoretycznie włącznie z instytucjami typu Agencja Bez Walizki.

Portret użytkownika inzynier magister

etam panikujecie, można

etam panikujecie, można podsłuchiwać jak jest dostęp do sieci ! jak sobie zrobicie kill switch czyli przełącznik mechaniczny odcinający internet to se mogą... ale wiecie co, jak macie stale podłączony pc do sieci to znaczy że coś z wami jest nie tak ! to znaczy nie mówimy tu o adminie który musi pracować w sieci ale o Polakach których szpieguje globalna siewć NWO ! co innego przechowywanie nagrań na pc i potem przesyłanie ale chyba tego nierobią jeszcze...?

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika ajwaj

Komputery posiadają jeszcze

Komputery posiadają jeszcze bluetooth, wifi, zdarza się irda, czasem modem radiowy. Nie mówiąc już o możliwości włożenia do każdego czipa nierejestrowanego układu radiowego.
Ile razy mi się przytrafiło, że wyłączyłem bluetooth wtelefonie, a po chwili on się sam włączył przy komputerze. Przypadek? Za dużo tych przypadków.

Portret użytkownika Kimbur

Z zamieszczonego mema wynika,

Z zamieszczonego mema wynika, że ta pani reżyser jest bardzo zachowawcza czyli jest... konserwatystką!

PS. Czy jeśli komputer jest odłączony od prądu a podłączony do modemu to można z tego komputera wykradać dane?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj