Pikantna roślina może pozwolić na przełom w zwalczaniu bólu

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Euphorbia resinifera – kaktusopodobna roślina, znana również jako wilczomlecz żywiconośny, może pomóc zwalczać silny ból. Aktywny składnik roślinny, rezynyferatoksyna (RTX), jest o 10 000 razy ostrzejszy od najostrzejszej papryczki na świecie i może osłabiać czucie zakończeń nerwowych.

 

Naukowcy odkryli, że po wstrzyknięciu do organizmu, rezynyferatoksyna wiąże się z TRPV1 – cząsteczką znajdującą się w zakończeniach nerwowych, które reagują na ból. Działanie substancji otwiera kanał na zakończeniu nerwu, przez który przepływają jony wapnia. Duża ilość jonów dezaktywuje nerw wyczuwający ból bez wpływu na inne neurony czuciowe.

Badacz Michael Iadarola przetestował RTX na psach, wstrzykując chemikalia w kolana zwierząt, aby złagodzić ból stawów. Eksperyment przyniósł obiecujące wyniki. Rezynyferatoksyna ma wiele zalet w porównaniu z istniejącymi silnymi środkami przeciwbólowymi: nie wymaga częstego dawkowania, celuje tylko w obszar powodujący ból i nie uzależnia.

 

Jeśli RTX stanie się powszechnie dostępny, mógłby zastąpić opioidy, które są silnie uzależniające. Obecnie uzależnienie od opoidów staje się coraz poważniejszym problemem wśród osób przyjmujących leki przeciwbólowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Ha$s

Ale opiody jak  powodują

Ale opiody jak  powodują uzależnienie, to chyba lepiej dla big farmy bo obroty rosną, bo akcjonariusze naciskają, i jeszcze nie mają skutków ubocznych. Nie gnije wątroba, nie gnija nerki czy żołądek. Jooo...już My to w aptekach zobaczymy..jak nasze złoto z Londynu Język

Skomentuj