Pierwszy w historii pacjent otrzymał protezę oka z drukarki 3D

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Drukarki 3D z pewnością odegrają ważną rolę w protetyce. Dowodem na to jest pacjent z Moorfields Eye Hospital w Wielkiej Brytanii, który jako pierwszy otrzymał wydrukowaną w drukarce 3D protezę oka.

 

Warto na początku wyjaśnić, że oko z drukarki 3D istotnie różni się od technologii bionicznego oka. To drugie urządzenie ma na celu częściowo przywrócić wzrok pacjentom dzięki wszczepianym do mózgu implantom. Natomiast protezy oka powstałe dzięki technologii druku 3D mają charakter głównie kosmetyczny. Jednak powstałe w ten sposób oko jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego.

 

Pierwszym w historii pacjentem, który otrzymał takie oko jest Steve Verze. Zabieg został przeprowadzony 25 listopada w Moorfields Eye Hospital w Wielkiej Brytanii. Zastosowanie drukarki 3D pozwoliło nie tylko opracować realistycznie wyglądające sztuczne oko, ale też znacznie skrócić i uprościć proces tworzenia.

Steve Verze z protezą oka z drukarki 3D. Jego lewe oko jest sztuczne

Specjaliści w pierwszej kolejności zeskanowali oczodoły pacjenta, co zajęło około 30 minut, a dane zostały wysłane do drukarki 3D, która wydrukowała sztuczne oko w zaledwie 2,5 godziny. Proteza została następnie bardzo starannie przygotowana przez okulistę. W ten sposób czas oczekiwana na nową protezę został skrócony z 6 do 2-3 tygodni.

 

Niewykluczone, że w przyszłości zaawansowane drukarki 3D pozwolą tworzyć specjalistyczne protezy oka wraz z elementami, które pozwolą przywracać wzrok. Oczywiście będzie się to wiązało z koniecznością wszczepiania implantów do mózgu.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

No dobra ktoś wymyślił

No dobra ktoś wymyślił kolejne zasosowanie dla drukarki przestrzennej ale wytworzenie takiej protezy tradycyjną metodą też nie jest ani drogie ani trudne. Nie trzeba nic "skanować" bo robi się odlew silikonowy wnętrza oczodołu - w podobnym czasie. A potem pozostaje jedynie "odlanie" gotowego oka z tworzywa sztucznego w formie (jakiegoś rodzaju żywicy utwardzalnej) i namalowanie źrenicy lub przyklejenie "kalkomanii" - również prosto i tanio , więc wielkiego postępu tutaj nie ma.

Portret użytkownika oswiecony77

Kochać, to nie znaczy patrzeć

Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć razem w tym samym kierunku”. (Antoine de Saint Exupery).  wszystkim kobietom zycze nie tylko dzisiaj szczescia w milosci ale caly rok Kazde swieto tez jest ograniczeniem ukierunkowuje myslenie Kochaj Ja caly rok ba nawet cale zycie Bo w tym zepsutym swiecie gdzie przygodny sex jest czyms normalnym nie ma miejsca na takie uczucie jak milosc  Media religie nastawione sa na utrzymywanie czlowieka na najnizszym poziomie egzystencji energetycznej czakra korzenia  przetrwanie sex bez uczuc rywalizacja egoizm chciwosc

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Skomentuj