Pierwszy sparaliżowany pacjent leczony komórkami macierzystymi odzyskał sprawność w kończynach

Kategorie: 

Źródło: Greg Iger, Ricardo Carrasco III

21-letni Kristopher Boesen przeżył wypadek samochodowy, w którym, w wyniku odniesionych obrażeń, został sparaliżowany od szyi w dół. Lekarze ostrzegali rodziców Krisa, że ​​ich syn nigdy nie będzie w stanie samodzielnie funkcjonować. Na horyzoncie pojawiła się jednak możliwość eksperymentalnego leczenia, które mogło przywrócić sprawność kończyn.

Krisowi zaproponowano możliwość przeprowadzenia zabiegu z udziałem komórek macierzystych, które posiadają zdolność naprawy uszkodzonej tkanki nerwowej poprzez wymianę uszkodzonych komórek. Zabieg nie gwarantował przywrócenia sprawności, jednak zdecydowano się na niego.

Proces rozpoczął się w kwietniu, a przewodził mu dr John Liu z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Do rdzenia kręgowego pacjenta wstrzyknięto 10 milionów komórek AST-OPC1, które pochodzą z oddanych jajeczek zapłodnionych metodą in vitro.

Dr Liu, który przeprowadził zabieg powiedział: „Zazwyczaj pacjenci po urazie rdzenia kręgowego poddawani są operacji, która stabilizuje kręgosłup, ale w niewielu przypadkach przywraca to funkcje motoryczne lub sensoryczne. W tym badaniu przeprowadzamy procedurę testową, która może poprawić funkcje neurologiczne. Przywrócenie tego poziomu funkcji może znacząco poprawić codzienne życie pacjentów z poważnymi urazami kręgosłupa.”

 

Po zaledwie 3 tygodniach terapii Kris zaczął wykazywać oznaki poprawy, a w ciągu 2 miesięcy mógł odebrać telefon, napisać na kartce swoje nazwisko i samodzielnie obsługiwać wózek inwalidzki. Udało się przywrócić funkcje dwóch poziomów rdzenia kręgowego, co znacznie usprawniło zdolności ruchowe.

Chociaż lekarze nie są w stanie obiecać, że stan Krisa ulegnie dalszej poprawie, planują nadal eksperymentować z komórkami macierzystymi, aby sprawdzić na ile może zregenerować się rdzeń kręgowy pacjenta.

 

Komórki macierzyste mogą być wykorzystywane nie tylko w przypadkach paraliżu, lecz również w przypadkach m. in. choroby Parkinsona, cukrzycy i raka. Badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych trwają i dają ogromną nadzieję na zrewolucjonizowanie medycyny.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Portret użytkownika Nikt13

"10 milionów komórek AST-OPC1

"10 milionów komórek AST-OPC1, które pochodzą z oddanych jajeczek zapłodnionych metodą in vitro."

Czyli wykożystuje nikomu nie potrzebne dzieci (porzucone przez rodziców) do leczenia starszych osobników.

Hmmm czy to jest dobre ?

Portret użytkownika Kasia

Tak,jest dobre, bo pomogło

Tak,jest dobre, bo pomogło temu chłopakowi odzyskać sprawność. Jeśli ktoś jest przeciwko komórkom macierzystym, to niech po prostu z nich nie korzysta, kiedy zachoruje albo ulegnie wypadkowi i tyle. Ale niech nie narzuca swoich poglądów innym, tym osobom które chcą być wyleczone. Swoją drogą ciekawe czy miałbyś takie samo zdanie, gdybyś to ty został sparaliżowany. A to może spotkać każdego. Nic tak nie weryfikuje poglądów jak własne doświadczenia. Nie wiem jak trzeba być pozbawionym empatii żeby napisać coś takiego.

Portret użytkownika figa

Klamiesz , Dusza wchodzi w

Klamiesz , Dusza wchodzi w cialo w chwili narodzin , a opuszcza je w chwili śmierci . Kobieta nie nosi w sobie dwoch duchów , bo by zwariowała . A jeśli nosi pięcioraczki , to wedlug  twojej głupiej teorii nosi w sobie sześc duchow ? Wspiąleś się na wyżyny paranoi !

Skomentuj