Pierwszy raz pomyślnie przetestowano na ludziach lek przeciwko jąkaniu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Leczenie zmniejsza objawy jąkania, a pacjenci dobrze to znoszą. Teraz lek stworzony w USA ma wielką szansę stać się pierwszym lekarstwem na świecie w tego rodzaju zaburzeniach mowy.

 

Naukowcy z University of California at Riverside przedstawili wyniki pierwszego badania klinicznego, w którym przetestowano lek Ecopipam u pacjentów z jąkaniem o różnym nasileniu. W tej fazie badań, według Science Daily, skuteczność i bezpieczeństwo terapii sprawdzono u dziewięciu mężczyzn.

 

Obserwacje wykazały, że ośmiotygodniowe doustne podawanie leku zmniejszyło objawy jąkania u wszystkich uczestników. Naukowcy zauważyli wzrost płynności, szybsze czytanie i skrócenie okresów jąkania. Autorzy stwierdzili, że dwoje pacjentów, u których wystąpiły najcięższe objawy jąkania, uzyskało skromne wyniki. Efekty u pozostałych były bardziej znaczące. Lek jest dobrze tolerowany przez wszystkich ochotników badania i nie powoduje skutków ubocznych.

 

Działanie Ecopipamu ma na celu zablokowanie receptora dopaminowego D1. Poprzednie badania wykazały, że zwiększona aktywność neuroprzekaźnika dopaminy odgrywa ważną rolę w jąkaniu.

 

Naukowcy planują teraz badania na większej próbie. Na początku przyszłego roku lek będzie testowany na stu uczestnikach przez dwanaście tygodni, a następnie przez rok. Jeśli wyniki potwierdzą skuteczność leczenia, Ecopipam może być pierwszym na świecie zatwierdzonym lekiem na eliminacje jąkania.

 

Ocena: 

Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Hrabia Homer

Sam zacząłem się jąkać w

Sam zacząłem się jąkać w wieku 11 lat po tragicznej śmierci w rodzinie. Z każdym traumatycznym przeżyciem to ustrojstwo się pogłębiało. Strach przed wyjściem do ludzi był tak silny, że musiałem sobie odpuścić pracę na kilka miesięcy. Bez tabletek z tej grupy się obyło. Wszystko siedzi w psychice człowieka. Niestety. 

Portret użytkownika Medium

Ja też ciężko przeżywam

Ja też ciężko przeżywam niektóre trudne sytuacje, np. mam stres szpitalny. Bywało, że właśnie w szpitalu dostawałam Relanium lub jakąś pochodną, bo miałam lękową bezsenność, a ostatnio środki na nadciśnienie w szpitalu nie działały dopóki nie dostałam czegoś mocniejszego na uspokojenie. W domu wystarcza Neospasmina.

Czy zdecydowałbyś się faszerować nowym wynalazkiem? 

Skomentuj