Pierwszy przeszczep ludzkiej głowy może zakończyć się sukcesem

Kategorie: 

Źródło: wikimedia commons

Kontrowersyjny neurochirurg, Sergio Canavero, powraca z nowymi informacjami na temat swojego pomysłu przeszczepu głowy. Uważa on, że pierwszy na świecie przeszczep tego typu jest tylko kwestią czasu, po tym jak chińscy naukowcy z powodzeniem przeprowadzili przeszczep pierwszej głowy na ludzkich zwłokach.

Na konferencji prasowej w Wiedniu w piątek rano, neurochirurg ujawnił nowe wiadomości. Profesor Canavero twierdzi, że udało się wykonać przeszczep głowy podczas 18-godzinnej operacji w Harbin Medical University w Chinach. Podczas zabiegu zespół chirurgów z powodzeniem odciął, a następnie ponownie połączył rdzeń kręgowy, nerwy i naczynia krwionośne w kręgosłupie i szyi.

 

Operację prowadził dr Xiaoping Ren, chirurg, który wcześniej przeszczepił głowy licznych gryzoni oraz małpy. Oczekuje się, że Harbin Medical University napisze pełny raport z operacji w ciągu najbliższych kilku dni.

„Pierwszy przeszczep ludzkiej głowy na zwłokach został wykonany.” – powiedział Canavero słuchaczom. – „Następna faza to pełny przeszczep głowy między martwymi dawcami. I to jest ostatni krok do oficjalnego przeszczepienia głowy u osób chorych i sparaliżowanych.”

W wywiadzie telefonicznym Canavero powiedział „USA Today”, że operacja odbędzie się w Chinach, ponieważ instytucja naukowa i władze Europy i USA nie były skłonne poprzeć kontrowersyjnej operacji.

„Amerykanie tego nie rozumieli.” – powiedział – „Prezydent Chin Xi Jinping chce przywrócić Chinom wielkość. Chce uczynić z nich jedyne supermocarstwo na świecie. Wierzę, że mu się uda.”

Chociaż Canavero spędził kilka ostatnich lat na pisaniu badań naukowych na ten temat, ogromne wątpliwości nadal dotyczą naukowych podstaw jego wielkich obietnic. Arthur Caplan, specjalista od etyki lekarskiej w Langone Medical Center na Uniwersytecie w Nowym Jorku, powiedział, że Canavero „postradał zmysły”.

Neurobiolog Dean Burnett dodał: „Kiedy ktoś proponuje coś tak szalonego, uważam, że musi dostarczyć solidne dowody naukowe. W tym wypadku jedyne co się wydarzyło to konferencja TED, ktoś powinien zatrzymać to szaleństwo.”

Ekscentryczne plany Włocha, polegające na przeszczepieniu ludzkiej głowy do innego ciała, uważa się za mocno kontrowersyjne. W 2015 r. oszacował, że operacja na żywym organizmie zostanie wykonana do 2017 r., ale wydaje się to bardzo mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę tempo rozwoju przedsięwzięcia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Kimbur

To przeszczep ciała (korpusu

To przeszczep ciała (korpusu z kończynami) a nie głowy. Głowa, póki co, stanowi o osobowości danego człowieka i to pozostałe części ciała się przeszczepia. Ale by to zrozumieć to trzeba mieć głowę myślącą.

Portret użytkownika keri

Na pewno zakończy się

Na pewno zakończy się sukcesem. Może nawet zabandażowana głowa już ćwiczy tekst pochwalny. Skoro będzie zabandażowana, to nie ważne czyja, ważne co powie: to mały krok dla człowieka, a wielki dla medycyny Biggrin

Dlaczego o sukcesie nie przemówi głowa, która zostanie potraktowana jedynie jako głąb doświadczalny? Gdyby lekarze umieli łączyć rdzeń kręgowy, to nie byłoby sparaliżowanych po wypadkach.

W tej chwili to wychodzi na to, że człowiek z przerwanym rdzeniem kręgowym nie może być wyleczony, dopóki mu się nie utnie głowy.

Strony

Skomentuj