Pierwszy polski satelita PW-Sat znalazł się na orbicie okołoziemskiej

Kategorie: 

Wizualizacja satelity PW-Sat na orbicie Ziemi

Dzisiejszy dzień, mimo, że to 13 luty jest bardzo szczęśliwy. To dzień, który w historii zostanie zapisany, jako wyniesienie pierwszego polskiego sztucznego satelity, PW-Sat. Skuteczne umieszczenie na orbicie możliwe było dzięki wykorzystaniu rakiety nośnej Vega. Cała operacja została wykonana w Gujanie Francuskiej.

 

Od godzin porannych wielu z nas trzymało kciuki za powodzenie misji. Nasz polski satelita nie jest szczególnie imponującą konstrukcją, bo jest to po prostu kostka wielkości 10x10 centymetrów. Cel misji to przetestowanie metod kontrolowanej deorbitacji. Trzeb przyznać, że wybrano ciekawe zagadnienie, które w momencie dopracowania technologii może być atrakcyjne komercyjnie.

 

Widzieliśmy ostatnio aż nadto dużo chaotycznych deorbitacji, które mogły się skończyć tragicznie. Ostatni taki incydent z kończącym życie niemieckim satelitą ROSAT nieomal zagroził stolicy Chin, Pekinowi. Gdyby spadł siedem minut wcześniej trafiłby w azjatycką metropolię. To pokazuje, ze zagadnienie deorbitacji podniesione przy okazji tego eksperymentu jest naprawdę ważne.

Co ciekawe satelita PW-Sat nie powstał w Centrum Badań Kosmicznych PAN tylko na Politechnice Warszawskiej, stąd też nazwa „PW”. To zastanawiające, ze studenci pracujący nad projektem przez 8 lat byli w stanie dokonać tego, czego nie udało się do tej pory powołanym do tego instytucjom. Jest to też zawstydzające, że pierwszy polski satelita trafia na orbitę dopiero w 2012 roku, czyli w 55 lat po wyniesieniu słynnego radzieckiego Sputnika.

 

Teraz jednak pójdzie z górki. Planowane są kolejne polskie satelity produkowane w kooperacji kanadyjsko-austriacko-polskiej w ramach projektu BRITE. W tym przypadku jest to inicjatywa Centrum Badań Kosmicznych przy Polskiej Akademii Nauk. Satelitów ma być w sumie aż sześć, z czego dwa kanadyjskie, dwa austriackie i dwa polskie. Mają to być próbniki do badania jasnych gwiazd. Pierwszy z nich noszący nazwę „Lem’ jest już podobno gotowy a ma zostać wyniesiony we wrześniu 2012. Kolejny będzie się nazywał „Heweliusz” a spodziewane umieszczenie na orbicie nastąpi w 2013 roku. Nie będą to specjalnie duże urządzenia, bo będą miały najwyżej 7 kilogramów i wymiary 20x20 centymetra.

 

Oprócz tych cywilnych sond kosmicznych słychać informacje o planach wystrzelenia satelity wojskowego o nazwie „Mazovia” nie wiadomo jednak, na jakim etapie jest ten projekt, problemy z budżetem mogą go przesunąć w czasie. Pierwsze doniesienia pochodzą z 2008 roku i wtedy twierdzono, że jest budżet rzędu 35 milionów dolarów i wyniesienie miało mieć miejsce w ciągu 4 lat, czyli jakoś niedługo. Nie słychać jednak o postępach prac, co może świadczyć zarówno o utajnieniu prac jak i o ich zaprzestaniu. Satelita „Mazovia” miał być typu obserwacyjnego innymi słowy miał służyć do fotografowania powierzchni Ziemi. Tak eufemistycznie nazywa się w tej chwili satelity szpiegowskie.

 

Należy złożyć gratulacje zespołowi, dzięki którego determinacji Polska znalazła się w końcu w przestrzeni kosmicznej. Jest to mały krok w przód, ale miejmy nadzieje, że teraz eksploracja kosmosu przez Polskę nabierze rozpędu. Może się tak stać też, dlatego, że nasz kraj w końcu przystępuje do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Lepiej późno niż wcale.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika baca

strach sie bac bo jak znam

strach sie bac bo jak znam życie w polskich realiach to najpozniej za miesiac tegie łby stworzą Ministerstwo Polskiej Przestrzeni Miedzyplanetarnej i... rypna lemingom podatek od globalnego oziebienia we wszechswiecie... kosmiczny on będziei tak im dopomoż bóź

Portret użytkownika jojo

To są satelity typu cube i

To są satelity typu cube i muszą mieć takie rozmiary ale są to projekty półamatorskie więc trzeba podchodzić do tego z lekką rezerwą Wink a my ciągle czekamy na coś poważniejszego-szkoda chomika bo to byłby ciekawszy projekt.

Portret użytkownika Pabloaquarius

szkoda że brak innych

szkoda że brak innych danych...np wielkości rakiety wynoszącej , ilości zużytego paliwa i takie tam... Szkoda ,ciekawi mnie bowiem czym wyniesiono to pudełko na orbitę...Oczywiście przy całym szacunku dla organizatorów projektu ..nie da się nie zauważyć,że lepiej jednak nie nagłaśniać ,że to ..pierwszy polski satelita...to po prostu smiesznie wygląda. ...Sugeruje  postronnemu obserwatorowi ..na ile nas..polaków stać....Niestety... tak to wygląda. Powtarzam jednak,że w żadnym razie nie krytykuje samego projektu a jedynie pompowanie w mediach tematu jako "przełomu" w tej dziedzinie.  Taka informacja powinna znaleźć się w gazetach dla amatorów astronautyki itp. Nie jesteśmy.. i prawdopodobnie nie będziemy potęgą w tej dziedzinie i takie informacje tylko dają powód do ośmieszania nas.. Informacja -wydarzenie z tej dziedziny ,która powinna przekroczyć próg "istnienia medialnego" to np. :  "Pierwszy  lot polaków  w przestrzeńi kosmiczną"

Portret użytkownika citro

Troche przeaktorzyłes!

Troche przeaktorzyłes! Jestęśmy państwem biednym to fakt, NAWET BARDZO BIEDNYM; przez tych starych wyjadaczy którzy podpierają głowy na łokciach drzemiąc w sejmie.  I w ogóle o co ci chodzi z przekroczeniem jakiegoś progu medialnego! Teraz polskie miedia łapią się wszystkiego co spowoduje że przeciętny  Kowalski który np. przez 30 lat odprowadzał składki zdrowotne, leży teraz trzeci miesiąc w szpitalu na korytarzu i jest szczęśliwy, bo miał 2 zł żeby przez godzine oglądnąć sobie wiadomości w telewizji, gdzie mówią że średni zarobek polaka to 4.500zł albo serial W11 gdzie policja jest skuteczniejsza od Rutkowskiego albo Wesołowską, gdzie sąd w polsce zawsze jest sprawiedliwy! I wtedy taki Kowalski myśli sobie: pie..ole zapytam czy za 2zł nie zrobią promocji na 2godz. TVPozdrawiam, oczywiście pozytywnie

Portret użytkownika qqwwee

Nie zapominajcie że nasze

Nie zapominajcie że nasze państwo jest dopiero wolne 23 lata.Jak mieliśmy się razwijać zdruzgotani po wojnach(1 ,2) jak czerwoni się wpałętali na pół wieku i znowu okupowali nasze tereny.W innych krajach np.Francja,Holandia nie wiedzieli co to komunizm dostali pomoce Marshala szybko się odbudowali i się zaczęli rozwijać.A co można zrobić w tak krótkim czasie zdruzgotanym po wojnie okradzionym no zera ? Co wy byście ku*** chcieli kokosów na wierzbie? A niektórzy tu ciągle narzekają.Jak się nie podoba to nikt was tu na siłe nie trzyma.Ale pamiętajcie jedno:URODZILIŚCIE SIĘ POD SYMBOLEM ORŁA I KORONY I NA WIEKI WIEKÓW POZOSTANIECIE BIAŁO-CZERWONI.CUDZIE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE,GDZIE WASZA POLSKOŚĆ TYLE W TEMACIE. 

Portret użytkownika citro

Ale pojechałeś! Trafnie i

Ale pojechałeś! Trafnie i dosłownie! Pozwól że rozwine twoją sentencje.  Warcholstwo, sobiepaństwo polskiej magnaterii i szlachty do tego doprowadziły!Więc jak będzie jakaś  impra i pojedziecie na cpn bo wszystko do okoła zamknięte to zamiast  0..5 Sobieski kupcie  0.7 smirnoffa...

Strony

Skomentuj