Pierwszy kraj w Unii Europejskiej chce uznać istnienie państwa Palestyna

Kategorie: 

jenintv.net
Wieloletni konflikt, jaki ma miejsce między Izraelem a Palestyńczykami może zostać zażegnany, gdy obie strony będą mogły posiadać swoje własne, niezależne państwo. Takiego zdania są nowe władze Szwecji, które chcą uznać istnienie państwa palestyńskiego.

 

Nie od dziś wiadomo, że Palestyńczycy chcą posiadać swoje własne państwo, na co jednak nie zgadza się Izrael. Dotychczasowe konflikty zbrojne miały miejsce właśnie przez to, że państwo żydowskie utrudnia negocjacje pokojowe, które pozwolą na utworzenie dwóch osobnych państw, funkcjonujących niezależnie od siebie.

 

Nowy rząd w Szwecji zapowiedział, że państwo palestyńskie zostanie przez nich uznane. Szwecja jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który podjął taką decyzję. Nowy premier tego kraju Stefan Loefven oświadczył, że konflikt między Izraelem i Palestyńczykami może zostać rozwiązany właśnie poprzez utworzenie dwóch państw, które zostanie wynegocjowane w zgodzie z prawem międzynarodowym.
"Rozwiązanie w postaci dwóch państw wymaga wzajemnego uznania się oraz woli pokojowego współistnienia. A zatem Szwecja uzna państwo palestyńskie." - zapowiedział Stefan Loefven.
Decyzja szwedzkiego rządu zostanie prawdopodobnie skrytykowana przez największego sojusznika Izraela - Stany Zjednoczone. Jednak władze stwierdziły, że Amerykanie nie będą decydować o stosowanej przez nich polityce a Szwecja mimo wszystko uzna Palestynę jako państwo.

 

 

Źródło: Reuters

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj