Pierwszy eksperyment geoinżynieryjny odbędzie się już w przyszłym roku. Naukowcy będą rozpylać związki chemiczne w stratosferze

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Całkiem niedawno, naukowcy przedstawili wyniki swoich badań, w których wykazali, że geoinżynieria klimatu może być stosunkowo tania. Mowa jest o rozpylaniu aerozoli w atmosferze, które zwiększyłyby albedo Ziemi. Innymi słowy, metoda ta ma zwiększyć odbijalność promieni słonecznych celem obniżenia globalnej temperatury. Okazuje się, że historyczny eksperyment geoinżynieryjny może odbyć się już wkrótce.

 

Trzeba zaznaczyć, że naukowcy dotychczas badali temat najczęściej za pomocą symulacji komputerowych lub eksperymentów, które prowadzono na bardzo niewielką skalę. Zespół z Uniwersytetu Harvarda chce odmienić ten stan rzeczy.

Już w przyszłym roku może rozpocząć się projekt ScoPEx (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment). Zakłada on wyniesienie balonu stratosferycznego na wysokość około 20 km nad poziomem morza. Naukowcy chcą tam rozpylać niewielkie ilości węglanu wapnia. Następnie balon będzie wykonywał loty w pobliżu sztucznie powstałej chmury i będzie analizować zachowanie rozpylonych cząsteczek. Projekt ScoPEx będzie kosztował 3 miliony dolarów (ponad 11 milionów złotych).

Eksperyment ten ma wykazać, czy rozpylanie aerozoli w stratosferze faktycznie pozwoli ochłodzić powierzchnię Ziemi. Naukowcy nie mają jednak pojęcia, czy taka ingerencja w klimat jest w ogóle bezpieczna. Dotychczasowe badania wykazały, że geoinżynieria, nawet jeśli obniży globalną temperaturę, może doprowadzić do poważnych zaburzeń klimatycznych. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda nie przejmują się tym zbytnio i zamierzają rozpocząć eksperyment, do którego przygotowują się już od kilku lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Skutki manipulacji klimatem

Skutki manipulacji klimatem możemy obserwować codziennie od kilku lat. Masowe rozpylanie syfu z samolotów i uzycie HAARP zrobiło taki burdel z pogodą, że powoli przestają istnieć dotychczasowe pory roku. ZImą mamy +15 stopni a latem +10. Wszystko staje na głowie.

Portret użytkownika Jestem, który jest

JEDYNE co naukowcy zrobili na

JEDYNE co naukowcy zrobili na tym świecie to go skutecznie ZNISZCZYLI i zabijają dalej życie na ziemi. NIgdy NIC dobrego nie zrobili, wszystkie choroby i cała destrukcja top ICH dzieło !!! Bóg sworzył świat PERFEKCYJNIE IDEALNYM, to NAUKOWCY go zniszczyli i będą nadal niszczyć. "... moce niebios zostaną wsrząśnięte ... " i skończy się populacja wykształconych DURNI !!! na zawsze

Portret użytkownika MiamiVibe

,, i skończy się populacja

,, i skończy się populacja wykształconych DURNI !!! na zawsze"

No tak, bo lepsza jest populacja niewykształconego motłochu z wypranym mózgiem przez religie, wierząca w bozię i to, że jej władza działa dla jej dobra Smile Dzięki tym durniom piszesz komentarz na lapku, a nie bazgrzesz kamieniem jelonki na ścianie w jaskini. Problemem nie jest nauka i postęp, ale sposób w jaki jest wdrażana, opierając się głównie na niepohamowanym zysku i konsumpcjoniźnie, które wyniszczają planetę, jak i samych ludzi.

Portret użytkownika moon fake

Jedni i drudzy chuja warci bo

Jedni i drudzy chuja warci bo jedno i drugie to religia a tam gdxie jest wiara ( obojętne czy w czarne dziury czy w chrystusy) tam nie ma wiedzy , umysł śpi bo wyznaje a nie sprawdza a oczy zamknięte.Otworzą się gdy czas zmusi nas karty wyłożyć otwarcie na stół.

Portret użytkownika Max 1983

Tak przed naukowcami świat

Tak przed naukowcami świat był idealny ,nie było katasfrof klimatycznych ,potwornych chorób(nie wywołanych przez ludzi)surowego klimatu na wielu obszarach.Raj był i żyło się fajnie ...i ta wstrętna nauka się pojawiła.Na znak protestu wyrzuć ten komputer z którego piszesz te brednie, bo zmartwie cię Bóg ci go nie dał ,tylko ktoś go wymyślił....rozpal ognisko zamiast palić światło ,a potem wykop dół i zrób tam kupe, bo niestety kanalizacja to też nie jest pomysł Boga.

A tak w ogóle to Bóg stworzył człowieka i nie jedna "ława przysięgłych"by orzekła że to co robi człowiek, to zasługa tego kto go na tej planecie zainstalował.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika finktank

Przecież rozpylają aerozole

Przecież rozpylają aerozole tzw.chemtrails od dobrych kilkunastu lat i efekt jest dokładnie odwrotny, chemtrailsy uniemożliwią tworzeniu sie ośrodków niskiego ciśnienie i następuje po nich sucha i ciepła pogoda

Strony

Skomentuj