Pierwszy deszcz meteorytów Kwadrantydy w 2023 roku wystąpi w nocy 4 stycznia

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Deszcz meteorytów Kwadrantydów jest co roku aktywny od 28 grudnia do 12 stycznia i osiągnie maksymalną aktywność w nocy 4 stycznia. 

 

Według prognoz Międzynarodowej Organizacji Meteorowej, przy bezchmurnej pogodzie będzie można zobaczyć nawet dwie „spadające gwiazdy” na minutę. Liczba meteorów płonących w atmosferze podczas pierwszego deszczu meteorytów w 2023 roku może osiągnąć 110 na godzinę.

 

Deszcz meteorów Kwadrantydów swoją maksymalną aktywność osiągnie w nocy z 3 na 4 stycznia. Warunki do obserwacji Kwadrantydów w 2023 roku są niesprzyjające. Księżyc będzie dążył do pełni księżyca, która wystąpi 7 stycznia i znacząco zakłóci obserwacje meteorów.

 

Nazwa tego mało znanego roju meteorytów pochodzi od nazwy nieistniejącej już konstelacji gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego, obecnie części gwiazdozbioru Wolarza. Pierwsze doniesienia o tym styczniowym roju meteorów pochodzą z lat 30tych XVIII wieku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Okol Anek

Taki deszcz meteorytów to

Taki deszcz meteorytów to można sfabrykować z samolotów, co kilka lat, aby ludziska łykneły kosmos.

Ruscy maja ponoć nawet takie ustrojstwa co udaje bombę atomową, wszystkie efekty zachowane, kula ognia, błysk, wybcuch, grzybek,  a nawet skażenie radioaktywne. Po co to jest, pomyślcie sami.

Skomentuj