Pierwsze zdjęcia z Królestwa Tonga. Dorobek życia zmieniony w ruinę

Kategorie: 

Źródło: My Tongan - Online community (Facebook)

Ujawniono pierwsze zdjęcia z Królestwa Tonga pokazujące ruiny ulic i budynków pokrytych popiołem po ogromnej erupcji w Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Ten niespodziewany wybuch o sile 10 Mt, wywołał olbrzymie fale tsunami, które zrównały z ziemią niemal całą zabudowę wyspy.

Do erupcji doszło 15 stycznia 2022 roku i od tamtej pory, kontakt z Królestwem Tonga został praktycznie zerwany. Dopiero teraz poznaliśmy stan infrastruktury dotkniętej tą katastrofą.

 

Fale tsunami w niektórych miejscach sięgały 15 metrów, a dramatyczną i tak sytuację, dodatkowo pogłębił popiół wulkaniczny. Kumulacja tych zjawisk, zrujnowała całe rolnictwo na wyspie. Pojawiły się obawy, że kraj stanie w obliczu niedoboru żywności.


Źródło: My Tongan - Online community (Facebook)

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych co najmniej trzy osoby zginęły wyniku erupcji Tonga, a wiele nadal pozostaje zaginionych. Co najmniej 90 osób zostało ewakuowanych do centrów ewakuacyjnych zlokalizowanych na wyspie Eua, 17 km na południowy wschód od Tongatapu, najbardziej dotkniętej wyspy. Zniszczeniu, uległo tam około 50 domów, a kolejnych 50 zostało poważnie uszkodzonych.


Źródło: Siły Obronne Nowej Zelandii

Wielu ludzi schroniło się w domach przyjaciół i rodziny. Uszkodzenia zostały również zgłoszone na wyspach Mango i Fonoi. Szczególnie ważna, jest naprawa uszkodzonego podmorskiego kabla telekomunikacyjnego łączącego Tonga z resztą świata. Zdaniem specjalistów, naprawa zniszczeń wywołanych erupcją zajmie to co najmniej miesiąc.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected]a, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca to rumcajs

Niedziela jest utrzymywana

Niedziela jest utrzymywana przez kraj jako ścisły sabat. W rzeczywistości każdy rodzaj handlu lub innej pracy z wyjątkiem podstawowych usług wykonywanych w niedzielę podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności. Zasada jest nawet zapisana w konstytucji kraju.

Portret użytkownika inzynier magister

w Polsce mnamy to samo,

w Polsce mnamy to samo, jak po tornadzie... wszędzie pozamykane sklepy i małe biznesy bo im mateuszek zrobił kowidowe szaleńśtwo biznesowe ! a w niemczech wszyscy się utrzymali i działają jak przed,i bo rząd wypłacał ogromne sumy by przetrwali !!! wiem bo mi opowiadał kolega mający sklep w niemczech ! zachodnie masoństwo zawsze wydyma polityków polskojęzycznych !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika sekator

Dobrze poinformowany Benjamin

Dobrze poinformowany Benjamin Fulford, a jakże, pisze ze to białe kapelusze, atomem zniszczyły podziemne misto Iluminatów w pobliżu atolu. Nie przewidzieli, że porządna bombka, wyzwoli również siły natury....Od czasu jak uśmiercił publicznie, Bidena, Elżbietę II i kilkakrotnie Sorosa, jego wiarygodność jest nikła!

Portret użytkownika Kwazar

Nie mam pojęcia, czy to jest

Nie mam pojęcia, czy to jest inny wymiar drgań ale NIE GODZĘ SIĘ jak mi ktoś twiedzi,że zwierzęta nie myślą,czują i nie żyją,tyko jakoś tak są, bo muszą. Quuuarfaaa lepiej mi tego nie mów, bo ja je znam i ciebie mogę potraktować jak niepotrzebne Ziemi zwierzę i to na całkiem spokojnie na zasadach eliminacji.

Skomentuj