Pierwsze latające dinozaury okazały się ewolucyjną porażką

Kategorie: 

Źródło: SciNews

Pierwsze dinozaury, które wzbiły się w powietrze, były nieudanym eksperymentem ewolucyjnym. Do takiego wniosku doszli badacze z Mount Marty University, w amerykańskim stanie Dakota Południowa.

 

Badanie naukowe pt. "Aerodynamics Show Membrane-Winged Theropods Were a Poor Gliding Dead-end" opowiada o wynikach analiz przeprowadzanych na skamieniałości osobliwego gatunku latających dinozaurów odkrytej w 2019 roku. Został on nazwany Ambopteryx longibrachium i zdaniem naukowców, jest to ciekawy przykład ślepego zaułka w procesie ewolucyjnym.

 

Zespół, przeprowadził szczegółowe badanie zdolności latania tych zwierząt, które ujawniły więcej szczegółów na temat ich tkanek miękkich. Wciąż nie jest jasne, jaki kształt miały ich skrzydła, więc zespół przyjrzał się kilku potencjalnym wersjom. Jedną z możliwości jest to, że miały one skrzydła przypominające te należące do nietoperzy. Ewentualnie mogły one również przypominać nieco ptaki.

Najprawdopodobniej było to coś pomiędzy nimi. Naukowcy uważają, że zarówno Ambopteryx jak i odkryty w 2015 roku pokrewny im gatunek Yi qi nie były w stanie latać przy wykorzystaniu własnych skrzydeł, ani nawet szybować tak dobrze jak dzisiejsze zwierzęta. Zdaniem zespołu, oznacza to iż były to zwierzęta zamieszkujące drzewa, które szybowały na niewielkie odległości.


Podczas gdy ewoluowały one przed 160 milionami lat, niebo było domeną pterozaurów. Dopiero kilka milionów lat później pojawiły się również prymitywne odmiany ptaków. Oznaczało to, że dinozaury z błoniastymi skrzydłami nie były w stanie konkurować z ptakami o identycznym rozmiarze. Z podobnych względów, nie mogły one również konkurować z o wiele większymi pterozaurami.

Nietoperze to jedyny rodzaj zwierząt z błoniastymi skrzydłami, który okazał się skutecznym projektem ewolucji. Jednak do pojawienia się pierwszych nietoperzy doszło dopiero 50 milionów lat temu. Jedyny powód, dla którego były one w stanie konkurować z ptakami to ich nocny tryb życia, co nadało im zupełnie nową niszę.
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Na tej podstawie

Na tej podstawie informacyjnej wysnuwam następujące zapytania.Czy za melon lat, ktoś (Dinożarł,mysz,karaluch względnie naczelna przerośnięta AMEBA) będzie jeszcze w stanie stwierdzić że człowiek, jak sam siebie nazywał, tzw. "rozumny"  to byla ewolucyjna porażka ? Ameba potwierdza że TAK ! 

Portret użytkownika Łukasz_inny

Fajna ta nauka o ewolucji

Fajna ta nauka o ewolucji

Jeszcze nie wiem jak ten ptak wtedy wyglądał bo może miał skrzydła jak nietoperz ale może też jak ptak, co nie zmienia faktu że jetem w stanie wysnuć wniosek że jakaś panie "ewolucja" go spierdzieliła,

Nagle pojawiły się ptaki - w drodze ewolucji ?, niby że te dinozaury rozbijały się o ziemię???? i postanowiły wyszktałcić pióra zamiast błon lub na odwrót ?

W sumie to wiara w tę ewolucję w niczym nie ustępuje wierze w boga.....

Skomentuj