Pierwsze kobiety w Arabii Saudyjskiej otrzymały prawo jazdy

Kategorie: 

Źródło: CC BY-SA 2.0/Tribes of the World, Twitter/@saudalzmanan, YouTube/ VOA News

W Arabii Saudyjskiej nastąpił historyczny moment. Władze kraju wydały w poniedziałek pierwsze prawa jazdy dla 10 kobiet. Książę Mohammad bin Salman wydał rozporządzenie, które unieważnia zakaz panujący od dziesięcioleci w konserwatywnym państwie.

Zezwolenie kobietom na prowadzenie pojazdów stało się przedmiotem zainteresowania działaczy praw człowieka w tym kraju, po tym jak zainteresowano si ę innymi działaniami reformatorskimi. Obecnie kobiety w Arabii otrzymały prawo m. in. do chodzenia do kina oraz uczestniczenia w imprezach sportowych.

Film opublikowany na Twitterze pokazuje moment odebrania pierwszego prawa jazdy przez kobietę. „Tysiące gratulacji dla córek ojczyzny, które otrzymały pierwsze prawo jazdy w Arabii Saudyjskiej” – brzmi podpis pod nagraniem.

 

Pierwsze 10 kobiet odbyło krótki egzamin na prawo jazdy przed otrzymaniem dokumentu, ponieważ już posiadały uprawnienia na prowadzenie pojazdów w innych krajach, takich jak Wielka Brytania i Liban. Saudyjki będą mogły rozpocząć jazdę w królestwie 24 czerwca, zgodnie z ogólnokrajowym Departamentem Ruchu w Rijadzie. Ponadto utworzono szkoły nauki jazdy w pięciu saudyjskich miastach.

Saudyjskie kobiety naciskały na rząd, by ten unieważnił zakaz, a niektóre z nich udostępniały w Internecie swoje zdjęcia za kierownicą w ramach protestu. Rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu, Heather Nauert, powiedziała wcześniej, że USA popiera decyzję o zniesieniu zakazu i uważa to to „duży krok we właściwym kierunku dla tego kraju”. Plan reform Księcia Mohammada bin Salmana zakłada również wzrost udziału kobiet na rynku pracy do 30% w 2030 r.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Za to w cudownej UE coraz

Za to w cudownej UE coraz więcej zakazów, nakazów, pełna inwigilacja, nadużycia władzy, pełna polityczna bezkarność, banksterstwo na skalę niespotykaną, donosicielstwo, lewactwo, absurdalna akceptacja "wszystko, co nowe jest dobre", upadek zasad i moralności, upadek edukacji, odwrócenie standardów męskości i kobiecości, panoszący się wszędzie bezkarni żydzi, służba zdrowia przekształcona w "wysokopłatny serwis medyczny o niskiej skuteczności"...i tak można wyliczać i wyliczać jeszcze długo. A najgorsze, że nie ma gdzie uciekać, ani jak skutecznie z tym walczyć. Świat się zmienił w folwark zwierzęcy.

Skomentuj