Pierwsze dowody na zbieranie miodu przez ludzi znalezione w prehistorycznej Afryce

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Po zbadaniu ceramiki należącej do prehistorycznej cywilizacji Nok, naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie odkryli, że większość z tych przedmiotów służyła do przechowywania miodu.

W tej chwili naukowcy nie mają dokładnych informacji o tym, kiedy ludzie zaczęli jeść i używać miodu pszczelego do celów domowych. Większość dowodów to rzeźby naskalne przedstawiające pszczoły i ich plastry miodu. Większość tych rysunków znajduje się w Afryce i pochodzi z okresu od 40 do 8 tysięcy lat temu.

 

Niedawno brytyjscy naukowcy i ich niemieccy koledzy odkryli nowe i unikalne dowody stosowania miodu. Stało się to podczas chemicznej analizy ceramiki, z której korzystali przedstawiciele Nok - kultury, która powstała w Nigerii około 1500 roku p. n. e.

 

Po przeanalizowaniu śladów lipidów, tłuszczów i olejów, które zachowały się w starożytnych naczyniach, naukowcy doszli do wniosku, że zawierają one głównie wosk pszczeli. Według naukowców substancja mogłaby służyć zarówno do gotowania potraw, jak i do przechowywania miodu.

 

Dla naukowców odkrycie to było zaskoczeniem. Początkowo przeprowadzili analizę chemiczną naczyń cywilizacji Nok w celu zidentyfikowania pozostałości pożywienia pochodzenia zwierzęcego i na tej podstawie wyciągnięcia wniosków na temat preferencji żywieniowych ludzi. Jednak teraz stało się jasne, że przedstawiciele cywilizacji Nok używali już w życiu codziennym wosku pszczelego i miodu 3,5 tysiąca lat temu.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika mariw90

Niesamowite, że przez

Niesamowite, że przez pustynię szli 40 lat, a mogli przejść w 2 tygodnie. Do tego osiedlili się na jedynym miejscu w tym rejonie, gdzie nie ma wody. Naród wybrany, ta. Przez szatana chyba.

Portret użytkownika MlotoWiertara

Jak malo wiesz o tym jak

Jak malo wiesz o tym jak usuwa sie z narodow skazone geny - jednym z tych sposobow bylo 40 lat chodzenia po pustyni i nie tylko by wykorzenic starych dzis to robia szybciej bo w rok juz szczepionkami i urodzic nowych ktorzy juz nie znaja niewoli ( tu bedzie obecnie trudniej bo Julki nie chca rodzic.)

Portret użytkownika Quark

Dokładnie tak ! Wystarczyłoby

Dokładnie tak ! Wystarczyłoby gdyby zwyczajnie poszli przed siebie prosto i opuścili by pustynię , a przez 40 lat to można dojść ... do księżyca pieszo (gdyby się dało..) i spowrotem. Przeczytaj biblię to zrozumiesz , że ten "Jahwe" miał głowę ... kozła ... a każdy kto go zobaczył twarzą w twarz .. ginął natychmiast. 

Portret użytkownika Tomasz 123

Do Quark.Skoro przeczytałeś

Do Quark.Skoro przeczytałeś Biblię(Pismo Święte),to może podzielisz się wiedzą ?Podaj, proszę podaj werset,w którym napisano ,że Wszechmocny Bóg Jahwe "miał głowę ...kozła".Czekam niecierpliwie.Co do drugiego stwierdzenia,że nie można zobaczyć Boga twarzą w twarz i przeżyć, to jest to prawda,oczywiście na podobnej zasadzie jak zaglądanie bezpośrednio do wnętrza reaktora jądrowego.W końcu to Bóg Jahwe stworzył Wszechświat z gwiazdami itd.

Portret użytkownika MlotoWiertara

chcesz byc inteligentny to ci

chcesz byc inteligentny to ci powiem cos rodem z TALMUDU QUARK  " Jak bylem mlody to chcialem poznawac ludzi inteligentnych jak jestem stary chce poznawac ludzi dobrych"  cos ci ten cytat mowi panie Inteligent?

Portret użytkownika Quark

Ale Cię wcale poznać nie chcę

Ale Cię wcale poznać nie chcę , nie łudź się ... co więcej większość Twoich wypowiedzi nie wzbudza we mnie pozytywnych myśli .. A talmud jest mi obcy .. podobnie jak jego czytelnicy. 

A teraz dobra rada - jak zwracasz się do kogoś (np. tutaj) to pisząc (Ty , Ci , Tobie itd.) używa się dużej litery ... jako oznaka szacunku (albo chociaż dobrego wychowania) - ale co Ty możesz o tym wiedzieć ?. Nie mówiąc już o właściwej interpunkcji , ortografi i stylistyce - z tych samych powodów . O ile wogóle rozumiesz te "trudne słowa" .

Skomentuj