Pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zrealizuje niespotykane wydarzenie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Już dziś, 2 czerwca, będzie można obejrzeć historyczną transmisję na żywo z Marsa. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) uruchamia to niezwykłe wydarzenie, aby uczcić 20. rocznicę projektu Mars Express. Ten ambitny program, mający na celu lepsze zrozumienie naszego najbliższego planetarnego sąsiada, przechodzi do historii jako pierwszy z tak spektakularnym projektem transmisji.

 

Transmisja na żywo z orbity Marsa będzie dostępna do obejrzenia na platformie YouTube. Wszystko to, dzięki obrazom przesyłanym bezpośrednio na Ziemię z kamery monitoringu wizualnego (VMC) umieszczonej na pokładzie orbitera. Mars, ukazany z kosmicznej perspektywy, prezentuje się w całej okazałości, jednak misja nie jest pozbawiona wyzwań.

 

Ponieważ misja trwa już prawie dwie dekady, sprzęt, z którego korzysta Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), może nie spełniać już najnowszych standardów.

„To jest stary aparat, pierwotnie zaprojektowany do celów inżynieryjnych, znajdujący się prawie trzy miliony kilometrów od Ziemi – jeszcze go nie wypróbowano i szczerze mówiąc, nie jesteśmy w 100 procentach pewni, czy zadziała.” — wyjaśnił James Godfrey, szef operacji statków kosmicznych w centrum kontroli misji ESA w Darmstadt.

Godfrey jednak wykazuje się optymizmem, dodając: "Zwykle widzimy zdjęcia z Marsa i wiemy, że zostały zrobione kilka dni wcześniej. Cieszę się, że widzę Marsa takim, jakim jest teraz – tak blisko marsjańskiego „teraz”, jak to tylko możliwe!"

 

Wielbicieli kosmosu czeka niezwykłe doświadczenie, ale warto mieć na uwadze, że czas między zdjęciami wykonanymi z orbity wokół Marsa a ich pojawieniem się na ekranie widza wyniesie około 18 minut: około 17 minut na podróż światła z Marsa na Ziemię i kolejną minutę na podróż przez przewody i serwery naziemne.

 

Nie przegapcie więc tego historycznego momentu. Oglądajcie transmisję na żywo i bądźcie częścią kosmicznej historii, która już dziś zostanie napisana na naszych oczach.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj