Pierwsza sztuczna rogówka wydrukowana na drukarce 3D jest gotowa do transplantacji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rogówka jest niezwykle ważną, ale bardzo delikatną częścią naszego narządu wzroku. Jest bardzo podatna na urazy i różne choroby, w wyniku których dana osoba może stracić wzrok. Nad kwestią stworzenia sztucznej rogówki naukowcy zastanawiali się długo i wygląda na to, że w końcu im się udało.

 

Jedna z firm medycznych zajmujących się bioprintingiem 3D była w stanie stworzyć rogówkę gotową do transplantacji. Jeśli ostateczne badania zostaną uwieńczone sukcesem, będzie można mówić o możliwości drukowania także innych narządów.

 

Obecnie około 20% narządów od dawców jest pobierana dla pacjentów od osób zabitych w wypadkach komunikacyjnych. To jest przerażające, ale po prostu nie może być inaczej, chociaż, jak się okazuje, istnieje rozwiązanie w postaci narządów drukowanych w 3D. Technologia nie jest nowa, ale złożone struktury tych samych narządów wewnętrznych z ich rozległymi sieciami naczyniowymi i nerwowymi nie mogą być obecnie jeszcze precyzyjnie odtworzone. W przypadku rogówki nie ma takich problemów.

 

Firma z Północnej Karoliny o nazwie Precise Bio opracowała nowy rodzaj bioprintera, który nie może po prostu „układać" komórek w warstwy, jak każda przemysłowa drukarka 3D, ale sprawia, że istnieje połączenie między warstwami.

„Nasze pierwsze sztuczne rogówki są gotowe do przeszczepu. Jeśli się powiedzie, chcielibyśmy umieścić nasze drukarki w bankach transplantacji, abyśmy mogli tworzyć niezbędne tkanki na miejscu” - powiedział Ariere Butt z Precise Bio CEO.

Przedstawiciele Precise Bio są pewni, że ich technologia nie ogranicza się tylko do tworzenia rogówek i chcą również odtworzyć inne struktury oka. Mają również ambitne plany na przyszłość.

„Chcemy przebudować cały system przeszczepów narządów, aby lekarze mogli używać tkanek drukowanych i nie pobranych od dawców. Firmy mogą produkować tkanki o uzgodnionych specyfikacjach lub drukować niestandardowe tkanki w celu zaspokojenia potrzeb pacjentów. Proces ten pozwoli odejść od dzisiejszego nie najbardziej uczciwego i transparentnego oraz niedoskonałego systemu dystrybucji i przyjmowania narządów dawcy”.

Druk tkanek może zrewolucjonizować medycynę, a zwłaszcza transplantologię. Jest to niewątpliwie wielka szansa dla ludzi czekających w kolejce na przeszczep narządów.

 

 


 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj