Pierwsza operacja przeszczepu głowy zostanie wykonana w Chinach za 2 lata

Kategorie: 

Kadr z filmu "The Brain That Wouldn't Die" - źródło: Sterling Productions
Włoski neurochirurg dr. Sergio Canavero, który zyskał sławę po tym jak ogłosił plany przeprowadzenia pierwszego w historii przeszczepu głowy u człowieka, udzielił właśnie kolejnych interesujących informacji na temat przyszłego zabiegu. Wiemy teraz kiedy i gdzie odbędzie się operacja i kto będzie pierwszym pacjentem.

 

30-letni Valery Spiridonov będzie pierwszym człowiekiem który otrzyma nowe ciało - zakładając że zabieg zakończy się powodzeniem. Rosjanin cierpi na dziecięcy rdzeniowy zanik mięśni, rzadką chorobę genetyczną. Choć dr. Canavero otrzymywał propozycje od wielu ludzi, neurochirurg ostatecznie wybrał Spiridonova licząc, że oprócz dokonania przełomowego zabiegu będzie mógł również odmienić życie swojego niepełnosprawnego pacjenta.

Valery Spiridonov - źródło: Twitter

Początkowo operacja miała zostać przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych, lecz plany się zmieniły. Dr. Canavero nawiązał współpracę z neurochirurgiem Xiaopingiem Renem, który posiada już pewne doświadczenie w transplantologii - w swojej karierze wykonał niezliczoną ilość przeszczepów głowy. Problem jednak w tym, że mężczyzna robił to dotychczas tylko na myszach. Zabiegi trwały 10 godzin a gryzonie mogły normalnie oddychać, jeść, pić a nawet normalnie widziały tylko przez kilka minut. Żadna mysz nie zdołała przeżyć takiej operacji.

 

Pierwsza na świecie operacja przeszczepu głowy odbędzie się pod sam koniec 2017 roku w Harbin Medical University w Chinach i potrwa 36 godzin. Canavero i Ren już dziś przygotowują się do zabiegu a przed nimi mnóstwo pracy. Najbardziej problematyczne będzie ponowne połączenie rdzenia kręgowego z ciałem dawcy. Canavero zaproponował użycie glikolu polietylenowego a chiński neurochirurg chce najpierw zbadać tę technikę na myszach i małpach jeszcze w tym roku.

Sergio Canavero - źródło: Internet

Wielu specjalistów albo potępia, albo nawet nie chce tego komentować. Ich zdaniem przeszczep głowy u człowieka nie jest możliwy i być może mają rację. Wszystkie ofiary tych eksperymentów nie zdołały przeżyć. Lecz Canavero i Ren zapewniają, że jest to jak najbardziej możliwe. Potrzeba jedynie czasu aby rozwiązać wszystkie problemy związane z tak skomplikowanym zabiegiem, szczegółowo go zaplanować i przygotować się na każdą ewentualność.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/pierwszy-w-historii-przeszczep-glowy-czlowieka-odbedzie-sie-w-chinach-w-2017-roku

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Gorg

Czasem czytając niektóre

Czasem czytając niektóre wypowiedzi odrazu rysuje się obraz uśrednionego ilorazu inteligencji naszego społeczeństwa, który niestety za wysoki nie jest. Mam tylko nadzieję, że jest tak dlatego, bo tym mądrzejszym nie chce się pisać komentarzy.

"a nie lepiej mózg przeszczepiać" - a myślisz, że gość, który zjadł zęby na neurochirurgii i przygotowuje operację, w których będzie brało udział pewnie kilkudziesięciu doświadczonych lekarzy nie przeanalizował czy faktycznie nie lepiej przeszczepić mózg... 

To samo ondnośnie tego, że rdzenia kręgowego nie można połączyć po wypadkach, więc jak głowę przeszczepić ? No wydaje mi się, że jakiś as w rękawie mają i nie chcą zrobić ze sparaliżowanego człowieka, sparaliżowanego człowieka z inną głową. Myślę, że kluczowym rozwiązaniem jest "właściwe" uszkodzenie tego rdzenia, wykonanie jednego precyzyjnego cięcia, w sposób dający szansę na jego połączenie wykorzystując klej polimerowy.

Ogólnie czasem ludzie traktują uczonych jak największych buraków.

Jakbyście byli mistrzami w swoim fachu i pracujecie w nim już ze 20 lat np.: jako stolarz, macie własną firmę i sami projektujecie i wykonujcie na zamówienie najlepsze skrzydła drzwiowe w kraju i kupujecie surowiec na ten wyrób, więc szukacie przypuśćmy dębu lub twardego drewna jakim jest Grab. Nagle spotykacie jakiegoś chłopka roztropka, handlującego wszystkim i niczym na straganie u babci Krysi, który do Was mówi: Panie a nie lepsze na te drzwi będzie Topola ? Tak, weź Pan Topolę, Topola zajebista ja wiem co mówię.

Przykład i tak nie miarodajny u nas w Polsce to i tak mamy niedopracowane systemy szkoleniowe i wieczne problemy finansowe. A światowej sławy Neurochirurdzy prócz tego, że są nieprzeciętnymi umysłami charakteryzującymi się ogromną wiedzą i inteligencją prawdopodobnie nie miały tych kłód pod nogami, więc są o jeden stopień wtajemniczenia wyżej w swoim fachu. To właśnie oni zdążyli przeanalizować za i przeciw takiej operacji. Wiadomo, że współczynnik ryzyka jest na granicy, a może i delikatnie poza nią, ale możliwości jakie daje powodzenie operacji oraz fatalna jakość życia pacjentów kwalifikujących się do takiego zabiegu, przeważają za podjęciem próby. 

Co do komentarzy odnośnie traktowania ludzi jako części zamiennych itp. nie odniosę się, bo szkoda stukać palcami w klawiaturę.

Portret użytkownika maniekcsdvsvsdvss

Pierwsza operacja przecietego

Pierwsza operacja przecietego rdzenia kregoslupa,juz byla i sie powiodla poczytaj u wujka google. Sam ogladalem o tym w telekspresie ostatnio,takze przeszczep moze byc mozliwy..kwestia czy sie przyjmnie.. ale jak bym byl na jego miejscu tez bym wolal sprobowac

Portret użytkownika tubylec

Transplantologia jest głupia

Transplantologia jest głupia i szkodliwa bo nie uwzględnia faktu że człowiek oprócz ciała fizycznego posiada również ciała energetyczne .. no ale czego można się spodziewać po tych skretyniałych rzeźnikach, studentach ignorancji. Im się wydaje że to jak części zamienne do samochodu .. przyłatać, wyklepać, pomalować na podobny kolor i jakoś będzie, nie ważne jak się ten człowiek będzie potem czuł, jak będzie funkcjonował .. ważne że przeszczep sie udał, że lekarzowi wzrosło ego, dostał pieniądze, napisano o tym w gazetach i że inni lekarze zachęceni będą robić podobne durnoty. Nie przeszczepiłbym sobie niczego od innej osoby, sam również nie dam ani nie sprzedam swoich narządów na przeszczepy, nigdy.

Strony

Skomentuj