Pierwsza misja na południowy biegun Księżyca już w 2016 roku

Kategorie: 

Księżyc widziany 20 lipca 2013 roku - Źródło: własne
Dwie prywatne, amerykańskie kompanie International Lunar Observatory Association (ILOA) i Moon Express ogłosiły, że planują misję na południowym biegunie Księżyca, do której ma dojść najwcześniej w 2016 roku. W ramach misji o charakterze naukowym i komercyjnym, obie firmy chcą tam umieścić sprzęt do obserwacji kosmosu.

 

Inicjatywa warta 100 milionów dolarów zakłada zainstalowanie dwumetrowej anteny wraz z małym teleskopem optycznym. Najlepszym do tego miejscem okazał się pięciokilometrowy księżycowy szczyt, znajdujący się przy kraterze Malapert na biegunie południowym. Panuje tam łagodniejszy klimat w przeciwieństwie do innych terytoriów a odpowiednie nasłonecznienie pozwoli na gromadzenie energii poprzez panele słoneczne. Wielką zaletą jest również to, że sprzęt będzie się znajdował w bezpośredniej linii z Ziemią.

 

Teleskop ten będzie pierwszym instrumentem przeznaczonym do obserwacji i komunikacji na powierzchni Księżyca. Dzięki niemu będzie można zapewnić najczystszy obraz Drogi Mlecznej. Tak wysokiej jakości obserwacje nie są możliwe na Ziemi ze względu na atmosferę, która powoduje zamglenia. Naukowcy twierdzą że jakość zdjęć, jaka będzie wykonywana z powierzchni Księżyca, przewyższy wszystkie jak dotąd najlepsze instrumenty jakie są w przestrzeni kosmicznej.

 

Dyrektor ILOA Steve Durst uważa, że księżycowe bieguny są najlepszymi lokalizacjami dla ludzkich osad, na których znajdują się tereny bogate w surowce. Moon Express posiada odpowiednie zdolności aby wydobywać metale i minerały na Księżycu, które następnie zostałyby sprzedane na Ziemi. Firma jest w stanie wydobywać również wodę, która będzie potrzebna dla astronautów żyjących w bazie księżycowej.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika paczemnacie

E grubo grubo... ale i tak

E grubo grubo... ale i tak nie wierze w to co mówią/piszą.
Tyle lat temu już księżyc został zdobyty, a do tej pory tak mało o nim wiadomo? Tak jak pisze przedmówca.... dlaczego nie ma dobrej jakości zdjęć całego księżyca? To jest takie trudne? To po co się pchamy na Mars jak tutaj nie jesteśmy w stanie ogarnąć tematu... Chyba że to co pokazywał film Transformers 3 (na początku) jest bliższe prawdy niż nam się wydaje Wink

Portret użytkownika Skoti

50 lat po "lądowaniu" na

50 lat po "lądowaniu" na księżycu , nie ma dostępnej dla ludzkosci mapy księżyca w stylu google maps albo fotek w rozdzielczości tych z  satelit szpiegowskich , przecież tam nie trzeba niczego wymazywać, ani  pytać o pozwolenie o fotografię terenu , dlaczego  ??? Chyba że nie wiem , a są , a ten japoński próbnik? Super japońskie cacko kręciło filmy w jakości HD tylko że jakoś nie mogę tego zobaczyć  ,,, Wałek i tyle...

Portret użytkownika 777

raczej nie wylondują bo tam

raczej nie wylondują bo tam są bazy ufo i im nie pozwolą, lepiej niech się zajmą pomaganiem biednym europejskim krajom jak polska, rumunia, bułgaria i grecja bo te kraje są biedne i ludzie głodują, dzieci są niedożywione jak w afryce !

Skomentuj