Pierwsza lista "papabile", przyszły papież może pochodzić z Afryki

Kategorie: 

Kardynał Peter Turkson, jeden z "papabile" - źródło: wikipedia.org

Dwóch głównych kandydatów do objęcia Stolicy Apostolskiej to czarnoskórzy kardynałowie z Afryki, Peter Turkson i Francis Arinze. Wielu watykanistów sugeruje, że nadszedł już czas na papieża spoza Europy, być może czarnoskórego.

 

Zwykle papieżami zostawali Włosi. Ten nieformalny zwyczaj zmieniono dopiero wybierając Jana Pawła II, papieża z Polski. Po jego śmierci na tronie piotrowym zasiadł Niemiec, Benedykt XVI. Jego wybór traktowano, jako pontyfikat przejściowy, teraz można się spodziewać młodszego papieża. Co ciekawe papieżem może zostać każdy mężczyzna katolik do 80 roku życia. Poprzednio abdykujący Celestyn V był zwykłym mnichem. Zwykle jednak papieżem zostaje któryś z kardynałów.

 

Jednym z głównych kandydatów do tronu jest czarnoskóry kardynał, Peter Kodwo Appiah Turkson, pierwszy kardynał z Ghany. Od października 2009 roku przewodniczący Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju.  W poprzednim konklawe odbyło się po śmierci papieża Jana Pawła II, kardynał Peter Turkson był również jednym z najbardziej prawdopodobnych pretendentów do tronu zwanych „papabile”.

Kardynał Peter Turkson - Źródło: wikipedia.org

Pomimo faktu, że w 2005 r., nie został wybrany, Peter Turkson nadal zdaje się być głównym kandydatem na stanowisko szefa Kościoła Katolickiego. Turkson znany jest ze skrajnie lewicowych poglądów i postulował radykalne propozycje zmian w gospodarce światowej, między innymi stworzenie Rządu Światowego i Centralnego banku do wspierania wszystkich krajów. Zapewne pomysł stworzenia Nowego Porządku Świata przypadłby mu do gustu.

Kardynał Marc Ouellet - Źródło: wikipedia.org

Kolejnym z „papabile” jest kardynał Marc Ouellet. Ten kanadyjski kardynał od 2010 r. jest też prefektem Kongregacji ds. Biskupów (od mianowania biskupów i arcybiskupów na całym świecie) i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Do 2010 r. był też arcybiskupem Quebecu. Jego wpływowe stanowisko prefekta Kongregacji ds. Biskupów pozwala podejrzewać go, jako pierwszego wśród pretendentów do papiestwa. Wiadomo, że Ouellet był już „papabile” w 2005 roku, ale przekazał swoje głosy Ratzingerowi. Dlatego teraz uważa się, że Ratzinger może go wskazać na swojego następcę. Kardynał Marc Ouellet kontynuowałby dzieło obecnego papieża, Benedykta XVI. Trudno powiedzieć, czy to atut czy wręcz przeciwnie, bo nie wiadomo, co się tak naprawdę stało w Watykanie i ile wpływów zachowa Benedykt XVI.

Kardynał Francis Arinze - Źródło: wikipedia.org

Kardynał Francis Arinze, trzeci z faworytów do papiestwa pochodzi z Nigerii. Został najmłodszym biskupem na świecie, był doradcą papieża Jana Pawła II, w 2008 zrezygnował z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z powodu swojego wieku. Kardynał teraz 80 lat i nie ma prawa do udziału w konklawe, ale może to być jednym z najbardziej prawdopodobnych kandydatów na papieża.

 

Dziennikarze podają jeszcze dwa nazwiska prawdopodobnych „papabile”, to kardynałowie Oscar Andres Rodriguez Maradaga z Hondurasu i Angelo Scola,  konserwatywny biskup z Mediolanu. Poinformowano, że konklawe odbędzie się w połowie marca 2013 roku, czyli w około dwa tygodnie po tym, gdy papież Benedykt XVI zakończy pracę 28 lutego 2013 o godzinie 20:00.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika DI

No jak tam niektóre

No jak tam niektóre "wypociny" na temat nowego papieża?
Moja opinia była prawdziwa,choć nikt jej nie skomentował.
Mało tego; 13.03.2013-to ja wskazałam nowego papieża z Argentyny i  on nim został.
Człowiek nie obarczony żadnym partyjnym aparatem,skromny i znający swe miejsce wiele może zdziałać.
I  właśnie ja też jestem " taka mala....a przysłoniłam cały Vatykan..."
 
Pozdrawiam mądrali:D.I.
 

Portret użytkownika heee

Wpis z wczorajszego

Wpis z wczorajszego wieczoru:
Dzis miałam gości z Północnej Irlandii,która jest pod zarządzaniem Wielkiej Brytanii.
Rodowity Brytyjczyk powiedział,że nie było żadnej dymisji papieża w Watykanie ani żadnej abdykacji  królowej Holandii i Niderlandów Beatrix Orange Nassau.Zupełnie nawet słowa w ich prasie na ten temat nie było. Myslę,że odpowiecie za te kłamstwa, za te bzdety!
 

 

Portret użytkownika Art

 Media źle

 Media źle informują.
 Przepowiednia Nostradamusa mówi, że ostatni papież będzie o skórze oliwnej. Antychrystem ma być człowiek w niebieskim turbanie. He he.
 Przepowiednia Malachiasza - irlandzkiego mnicha uznanego świętym - mówi o 112 papieżach. Benedykt XVI miałbyć określony przydomkiem "gloria olivae" (chwała oliwna). Ostatni papież ma nosić przydomek "Petrus Romanus" (Piotr Rzymianin). Ma być wybrany w stosunkowo młodym wieku. Gdy jego pontyfikat minie, kościół będzie bez papieża. I w tym momencie są różne symulacje typu, że świat się skończy itd.
Piszą o tym też tutaj u Bernatowicza, tego zalewacza Smile
http://www.nautilus.org.pl/?p=artykul&id=2631
Po przeczytaniu tego artykułu nasuwają się dwie opcje :
1. Tarcisio Pietro Evasio Bertone - Włoch, ur. w Romano Canavese (opcja białego włoskiego papieża)
2. Peter Turkson - z Ghany (opcja czarnego jak smoła papieża z Afryki)
Pożyjemy, zobaczymy Smile
 
 

Portret użytkownika Marcin

Witam serdecznie. Istota

Witam serdecznie.
Istota sprawy.
21.12.2012 =11 1+1=2
28.02.2013=18. 1+8=9
Liczby mówią, że kościół katolicki płonie od żywiołu ognia. Watykan potrzebuje żywiołu wody aby za gasić pożar. Niewątpliwie kościół katolicki jest w kryzysie w którym dominuje wrogość,walka o władze, despotyzm.Afery z pedofilami w kościele katolickim powodują, że wiara traci sens i rację bytu. Ludzie zaczynają pojmować istotę rzeczy, która daje możliwość lepszego rozumienia i zdania sobie sprawy, że przywódcy religijni robią ludzi w przysłowiowego balona.
Któregoś dnia nastąpi przeogromne trzęsienie ziemi które zniszczy Watykan. Kościół katolicki ma krew na rękach ogromnej ilości istnień ludzkich.
Sądzę, że wybraniec wykorzysta pięć symboli żywiołów aby zniszczyć religie. Mahabharata była dla wybrańca tylko lekcją mądrości oraz wiedzy. Tak jest zaiste zapisane. Dzięki niemu będzie kontakt z naszymi przodkami z kosmosu.

Portret użytkownika XMan

 Jak wybiorą czarnoskórego

 Jak wybiorą czarnoskórego  papierza widać będzie czarno na białym ,że to nie duch święty kieruje wyborem tylko brudna polityka.Tak na marginesie czy nam w ogóle jest potrzebny papierz.Cały KK( zeby nie powiedzieć sekta) to jedno wielkie zakłamanie i manipulacja wiernymi tego kościoła.Przykładem manipulacji jest dogmat trójcy świętej,gdzie ona jest i kto ją widział ,przecież w zamierzchłych czasach nie było technologii 3D ani okularów do jej oglądania. 

Portret użytkownika Voymir

Zdziwisz się jak Tobie

Zdziwisz się jak Tobie powiem, że owszem, prawdopodobnie ludzie w zamierzchłych czasach obcowali z Bogami? Na żywo i o ogóle, nie potrzebowali okularów 3D do tego. I nie jest to już kwestia wiary czy niewiary, tego naukowcy nikomu nie przyznają, nie przyznają racji mówiąc, "że to nienaukowe stwierdzenia" i wyślą takie spekulacje do śmietnika, już to samo jest podejrzane, niepodejmowanie dyskusji czy trzymanie się jednego NAUKOWEGO dogmatu - "gdyby było jakieś zaawansowane życie pozaziemskie w kosmosie, już byśmy o nim wiedzieli i byśmy wam powiedzieli" - największa bujda jaka może być..., a tak podchodzą do tego naukowcy. Oni nie chcą i nie powiedzą o tym co mają w zanadrzu, a mają wiele..., od naszych gwiezdnych braci, zarówno to co było otrzymane w podarunku, jak i zagrabione z zestrzelonych statków latających (tzw powszechnie UFO, choć to jest obraźliwe określenie). A tak w ogóle, to czy jesteś zdziwiony tym, że to brudna polityka kieruje wyborem papieża? Ta polityka jest już od 2000 lat, i rozkręciła się na dobre gdy "Ojcowie kościoła" zamordowali apostołów Piotra i Pawła i uczynili ich świętymi potem

Portret użytkownika k.

To żeś powiedział co

To żeś powiedział co wiedział. Trójca to "wielka tajemnica wiary" i w żadnych okurarach jej nie zobaczysz. Nie nie jestem zagożałym katolem - bardzo szanuję wiarę a nie instytucje ją interpretującą (godnie jej nie reprezetują).

Strony

Skomentuj