Pierwsza globalna mapa stref zagrożenia klimatycznego opracowana przez naukowców
Image
Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Analizy Systemów Stosowanych (IIASA) w Londynie oraz Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku dokonali przełomowego odkrycia - stworzyli pierwszą globalną mapę stref zagrożenia klimatycznego. Badanie, opublikowane w czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), rzuca nowe światło na narastający problem zmian klimatycznych.
Eksperci przyjrzeli się falom upałów, które nawiedzały nasz glob przez ostatnie 65 lat. Zidentyfikowali obszary, w których ekstremalne temperatury znacznie przewyższają średnie wartości sezonowe. Te niebezpieczne zjawiska obserwowano głównie w ciągu ostatnich pięciu lat, choć niektóre miały miejsce już na początku XXI wieku lub wcześniej.
Regiony najbardziej dotknięte skutkami zmian klimatu to środkowe Chiny, Japonia, Korea, Półwysep Arabski, wschodnia Australia oraz części Ameryki Południowej i Arktyki. Jednak najbardziej alarmujący sygnał pochodzi z północno-zachodniej Europy, gdzie seria fal upałów doprowadziła do szacunkowej liczby 60 000 ofiar w 2022 roku i 47 000 w 2023 roku. Katastrofalne skutki odczuły Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Holandia.
Image
We wrześniu tego roku nowe rekordy maksymalnej temperatury zostały ustanowione w Austrii, Francji, na Węgrzech, w Słowenii, Norwegii i Szwecji. W wielu częściach południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych i Kalifornii rekordowe temperatury trwały aż do października.
W tych regionach ekstremalne temperatury rosną szybciej niż średnie temperatury w lecie, w tempie znacznie szybszym niż przewidywały najbardziej zaawansowane modele klimatyczne z ostatnich kilku dekad. Oznacza to, że zagrożenie związane z falami upałów jest znacznie większe, niż dotychczas sądzono.
Jednak zjawisko to nie występuje wszędzie. Badanie wykazało, że wzrost temperatury w wielu innych regionach, takich jak duże obszary północnych Stanów Zjednoczonych i południowej Kanady, śródlądowe regiony Ameryki Południowej, duża część Syberii, północna Afryka i północna Australia, jest niższy niż przewidywano w modelach.
Opracowana mapa stref zagrożenia klimatycznego stanowi ważny krok w kierunku zajęcia się rosnącym ryzykiem powodowanym przez ekstremalne i bezprecedensowe upały. Identyfikacja regionów, które w przeszłości borykały się z szybko rosnącym ryzykiem, oraz ilościowe określenie zdolności modeli do odtwarzania tych sygnałów, pozwoli na lepsze przygotowanie się na nadchodzące wyzwania związane ze zmianami klimatu.
- Dodaj komentarz
- 1914 odsłon
30 lat temu straszyli …
30 lat temu straszyli "globalnym zlodowaceniem". Oj coś mi się zdaje że trzeba będzie przymusowo z 2x CO wymieniać.
"We wrześniu tego roku nowe…
"We wrześniu tego roku nowe rekordy maksymalnej temperatury zostały ustanowione w (...) Szwecji"
No i już wiadomo, że "przełomowe dane" znowu z dupy wzięte, wyłącznie dla potwierdzenia spiskowej teorii o globalnym ociepleniu. W tym roku wrzesień jak i CAŁE lato było w Szwecji wyjątkowo chłodne. I wiem to z pierwszej ręki, bo w końcu tu kurde mieszkam ;) Wszyscy mówili, że w tym roku wróciło "typowe szwedzkie lato", na południu kraju temperatura bujała się w granicach 20`C, na północy rzadko dochodziła do 15. Pomidory to mi dojrzewały dopiero pod koniec września, a wiele zostało nawet zielonych, bo było tak mało słońca i ciepła. Na serio, darujcie już sobie te "przełomowe odkrycia" skorumpowanych nałukofców na garnuszku klimatycznego lobby ....
Z tymi upałami - to…
Z tymi upałami - to naciągane. Z moich badań średniej, miesięcznej temperatury, powierzchni lądów (NASA, TERRA/MODIS)- od roku 2000, wynika że powierzchnia miejsc, gdzie ta temperatura dzienna - wynosiła powyżej 45℃ - zmniejsza się. Równanie regresji liniowej, ma postać: y = -0,0052x + 13,893. W Polsce np, największe upały - były przed wojną (Wieluń). Poczekajcie, na publikacje - po 20 stycznia. Idę o zakład, że będzie - mniej katastrofalnie