Pierwsi kandydaci na papieża oczekują na konklawe, które odbędzie się 12 marca

Kategorie: 

Źródło: 123fr.com

Trwa okres bezkrólewia w Watykanie, jest to zwane w uczony sposób, jako "sede vacante" i nie wiadomo ile to jeszcze potrwa, bo nie ma zgody, co do terminu konklawe. Według niepotwierdzonych informacji pierwszy realny termin na wybory papieża to 12 marca 2013.

 

Jako główni pretendenci do papiestwa, według bukmacherów wymieniani są czterej purpuraci. Czarnoskóry kardynał Peter Turkson z Ghany, Włoch abp. Angelo Scola, włoski kardynał Tarcisio Bertone i kardynałem Marc Ouellet z Kanady.

 

Według niepotwierdzonych informacji pierwsze zebranie książąt Kościoła odbędzie się 12 marca 2013. Wnioskowanie oparte jest na oficjalnym komunikacie wedle, którego konklawe nie rozpocznie się w sobotę ani w niedzielę, ale na początku przyszłego tygodnia.  Wszystko wskazuje na to, że już za kilka dni znowu świat będzie się wpatrywał w kolor dymu nad Kaplicą Sykstyńską.

 

W sumie w konklawe weźmie udział 115 kardynałów, których wiek nie przekracza 80 lat i którzy w związku z tym mają prawo do uczestnictwa w wyborach. Od 2007 roku Benedykt XVI wprowadził zmiany w konstytucji apostolskiej ustalając, że do wyboru potrzebne jest zdobycie dwóch trzecich głosów.

 

A oto przegląd aktualnych kandydatów do papiestwa.

Włoski arcybiskup Angelo Scola, patriarcha Wenecji, od 5 stycznia 2002 r., i arcybiskup Mediolanu od 28 czerwca 2011 roku.  Jest autorem ponad 120 artykułów w czasopismach filozoficznych i teologicznych, w tym biomedycznych etyki i seksualności.

Kardynał Peter Turkson z Ghany do 2009 roku stał na czele Papieskiej Rady Sprawiedliwości i Pokoju jest pierwszym kardynałem z Ghany. Jest on zwolennikiem globalizmu, postulował stworzenie Rządu Światowego i Globalnego Banku, który zajmowałby się redystrybucją środków do biedniejszych państw. Wyrażał się tez zdecydowanie negatywnie na temat homoseksualistów w Kościele.

Kanadyjski kardynał Marc Ouellet jest przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.  Jest on za zakazem aborcji, nawet w przypadku przemocy i wzywa rządy państw do wspierania kobiet w ciąży.

Włoski kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej jest od 15 września 2006 roku.  Po abdykacji Benedykta XVI i do czasu wyboru jego następcy, Bertone jest tymczasowym zwierzchnikiem Watykanu i opiekunem Stolicy Apostolskiej.

 

Szybkie konklawe może wskazywać na to, że wybrany zostanie któryś z Włochów. Biorąc jednak pod uwagę podział, jaki zarysowuje się wśród kardynałów może się okazać, że osiągnięcie konsensusu w sprawie wyboru następcy Benedykta XVI będzie niezmiernie trudne i do przekazów medialnych na temat konklawe wkrótce przywykniemy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pytacz

Jest jeszcze jedna możliwość.

Jest jeszcze jedna możliwość. Kardynałowie mogą się nie porozumieć co do wyboru i zostanie wybrany papież tymczasowy, wiekowy, który za długo nie porządzi. Może to by Bertone, który podobnie jak Ratiznger po śmierci JPII, sprawuje funkcje tymczasowej głowy kościoła. Czy wybór Bertone nie byłby wypełnienim przepowiedni Malachiasza? Ciekawe

Portret użytkownika watch dean clifford on youtube

ludzie ( katole i inni

ludzie ( katole i inni zniewoleni umyslowo) kiedy w koncu otworzycie oczy?! NIKT nie ma pojecia tak naprawde kim jest Bog i czego chce od ludzi! jak widze miliony zaczarowanych (zeby nie powiedziec oglupionych) wiernych, klaniajacych sie tym pieprzonym szubrawcom to mi sie niedobrze robi.
nie bede sie rozwijal bo ten program "ja wiem lepiej bo jestem ksiedzem" wymaga lat terapii, ale mam pytanie do religijnych ludzi:
czy wy macie jakiekolwiek pojecie komu sie klaniacie, co znacza symbole w waszych kosciolach, czemu papiez nosi mycke na lbie, i setki innych drobiazgow?
 
prawda jest ze znikomy odsetek (jezeli w ogole) wie cokolwiek o tych sprawach, 99.9% ludzi chodzacych do kosciola to barany i bezmozgi i zasluguja wlasnie na to zeby byc wodzonym za nos bo maja za malo szarych komorek zeby podniesc ksiazke i przeczytac pare zdan.
polska to jedno z miejsc na tej planecie ktore nigdy nie bedzie wolne, przykro mi to stwierdzic bo sam jestem polakiem ale to spoleczenstwo jest stracone( z malymi wyjatkami).
pozdrawiam myslacych i katoli tez choc ich mi bardzo szkoda...

Strony

Skomentuj