Pierwiastki ziem rzadkich mogą powstawać podczas łączenia się gwiazd neutronowych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astronomowie japońscy i europejscy odkryli, że fuzje gwiazd neutronowych prowadzą do powstania superciężkich atomów z grupy lantanowców, która obejmuje cer, neodym i wiele innych ważnych metali ziem rzadkich. Praca została opublikowana w Proceedings of National Academy of Sciences. Poinformowała o tym służba prasowa Japońskiego Centrum Astrofizyki Obliczeniowej (CfCA).

 

 

Dzisiaj fizycy uważają, że wszystkie pierwiastki cięższe od żelaza, w tym złoto, uran i inne metale ciężkie i ziem rzadkich, powstały w dużej mierze w wyniku wybuchów supernowych, ponieważ temperatura i ciśnienie wewnątrz „normalnych” gwiazd są zbyt niskie dla ich szybka formacja.

"Po raz pierwszy udało nam się wykryć ślady pierwiastków ziem rzadkich w widmie rozbłysku generowanego przez fuzję gwiazd neutronowych. Odkrycie to znacznie poszerza nasze zrozumienie procesu chemicznej ewolucji Wszechświata" - powiedział Nanae Domoto, badacz z Uniwersytetu Tohoku (Japonia), którego słowa cytuje serwis prasowy CfCA.

Następnie naukowcy odkryli, że wybuchy supernowych nie mogą wytworzyć wymaganej ilości niektórych astronomicznych „metali”, pierwiastków cięższych niż hel i wodór. Z tego powodu teoretycy sugerowali, że w powstawanie tych pierwiastków były zaangażowane inne, bardziej egzotyczne procesy, takie jak zderzenia gwiazd neutronowych.

 

Pierwsze wskazówki, że rzeczywiście tak jest, otrzymano w sierpniu 2017 r., kiedy obserwatoria grawitacyjne LIGO i ViRGO zarejestrowały fluktuacje w strukturze czasoprzestrzeni powstałe w wyniku połączenia dwóch pulsarów w galaktyce NGC 4993 w konstelacji Hydry. W widmie tego błysku naukowcy znaleźli ślady tak zwanego „procesu R”, łańcucha reakcji termojądrowych, w których lekkie jądra przekształcają się w złoto i inne ciężkie pierwiastki.

 

Domoto i współpracownicy interesowali się, czy w spektrum tego kataklizmu istnieją ślady innych reakcji, które prowadzą do powstania innych ciężkich pierwiastków, w tym lantanu, ceru i innych metali z grupy lantanowców. Wiele z tych substancji, jak zauważają naukowcy, powinno mieć bardzo jasne i wyraźne linie w widmie, co ułatwia ich poszukiwanie w rozbłysku kilonowym generowanym przez fuzję gwiazd neutronowych.

 

Kierując się tym pomysłem, naukowcy obliczyli na superkomputerze, jak wyglądają linie emisji i absorpcji dla wszystkich lantanowców i próbowali je znaleźć w danych zebranych przez orbitujące teleskopy na podczerwień w sierpniu 2017 r. podczas obserwacji wybuchu GW170817 w galaktyce NGC 4993.

Jak się okazało, linie związane z lantanem i cerem rzeczywiście były obecne w podczerwonej części widma tego rozbłysku. Liczba atomów tych pierwiastków była stosunkowo niewielka, ale sam fakt ich obecności sugeruje, że fuzje gwiazd neutronowych generują pierwiastki z grupy lantanu - podsumowali naukowcy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Bez badań ale na podstawie

Bez badań ale na podstawie wiedzy inżyneryjnej Pan Krzysztof Nowak z Gniezna opublikował film o przebiegunowaniu ale ..... chodzi o meritum jego twierdzenia , że czym głębiej do środka ziemi , to materiał budulcowy musi mieć systematycznie coraz większą masę atomową , dzięki której powstaje pole magnetyczne -  i proszę , nagle nałkofcy zaczynają coś ćwierkać , że tak jest.

Zanim to ogłoszą jako prawdę to minie dużo czasu aby nie wyszło , że jakiś tam inżynierek z Polski bez badań na podstawie harmoni i systematyczności przyciągnia się fizycznej atomów pierwiastków czym cięższy fizycznie tym bardziej przyciąga , których jeszcze nie znamy mógł wpaść na tak rewelacyjne odkrycie. Jak to Polak , szarak może myśleć , wiązać fakty i wyciągać wnioski - to jest zastrzeżona strefa tylko dla wybranych.

do wglądu https://gniezno-fakty-interwencje.pl/wielkie-zmiany-malej-ziemi-gnieznianin-ponad-200-tys-wyswietlen/

Ten Pan nie jest oratorem z kartki czy wyuczonym na pamięć tekstu - jest naturalny tak jak my ale ma dużą wiedzę. Pomijam teorię przebiegunowania ale jak powstaje pole magnetyczne to ma sens.

Cofając się to legenda o młocie Thora może mieć nić prawdy jeśli nie pełny kłębek , który jest skrzętnie ukrywany i wiele innych reakcji czegoś na coś co daje np .  energię elektyczną bez podgrzewania i generatora Smile

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q.

Wraz z głębokością faktycznie

Wraz z głębokością faktycznie rośnie steżenie cieższych pierwiastków ale nie ma to NIC wspólnego z polem magnetycznym ziemi. Bo pole magnetyczne powstaje w dwójnasób: albo w wyniku przepływu prądu elektrycznego lub poprzez uporządkowanie domen magnetycznych w poszczególnych atomach ustawiających się w takim przypadku w taki sam sposób. 

Im cięższy pierwiastek tym ma większą siłę grawitacji a nie magnetyzmu, która zależy od ilości krążących wokół jądra elektronów. I w ten sposób owe elektrony poruszające się po jakiejś orbicie tworzą w istocie przepływ prądu elektrycznego (prąd wirowy), który generuje pole magnetyczne. A magnes powstaje wtedy gdy wszystkie (lub chociaż większość) z tworzących dany materiał atomów ma orbity elektronów ustawione w tym samym kierunku (domeny magnetyczne). Siła magnesu (jak i ziemskiego pola) zależy właśnie od ilości ustawionych tak samo atomów czyli tego ile tych "prądów wirowych" płynie w tym samym kierunku.

A ziemskie pole magnetyczne nie ma jednego centralnego źródła - to co obserwujemy na zewnątrz jest jedynie wypadkową sił wewnętrznych i to jest motorem "wędrówki" biegunów magnetycznych i przebiegunowania co jakiś czas.

Skomentuj