Piękne halo słoneczne widziane nad Szwecją

Kategorie: 

Źródło: Facebook

Na niebie w okolcy szwedzkiego miasta Malmberg, które znajduje się w odległości około 100 km na północ od koła podbiegunowego, dało się zauważyć niezwykłe zjawisko atmosferyczne - halo słoneczne. 

Mieszkańcy okolicy byli zdumieni tym jak wygląda słoneczny horyzont. Wielu z nich robiło zdjęcia za pomocą telefonów komórkowych, a potem udostępniano je w serwisach społecznościowych.

 

Halo słoneczne pojawia się wokół tarczy słonecznej, gdy drobne kryształki lodu w atmosferze załamuje światło słoneczne. Halo jest zazwyczaj związane z obecnością chmur typu cirrus znajdujących się w górnej troposferze na wysokościach od 5 do 10 km. 

Niekiedy halo słoneczne można zobaczyć podczas dziennych lotów samolotami pasażerskimi. Po prostu na pewnej wysokości jest to zjawisko czestsze, ale na powierzchni ziemi zdarza się rzadziej i występuje przeważnie w obszarach polarnych.


 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Suspect.

Admin odleciał ponownie. Halo

Admin odleciał ponownie. Halo słoneczne widziane rzadziej na powierzni ziemi i przeważnie w obszarach polarnych.(?) Szanowny Adminie, halo słoneczne zimą w Kanadzie (w części południwej, daleko od polarnych obszarów) jest obserwowane kilkadziesiąt razy w ciągu jednej zimy. Bardzo często przy absolutnej nieobecności chmur. Wystarczy , że temperatura spadnie do ok -30,-35. Co normalne zimą w Kanadzie. Coś na przyszłość. Jeżeli któś bedzie pisał o Zorzy Polarnej,że występuje tylko na obszarach polarnych, no bo Polarna. Mówię , że nieprawda. Ok. 500km od granicy z USA, dokładniej przy Północnej Dakocie, kanadyjczycy czasami oglądają Zorzę Polarną dokładnie nad swoimi głowami, a zdarza się, że  jeszcze dalej wysuniętą  na południe.

Strony

Skomentuj