Pięć największych zagadek, które ma rozwiązać Wielki Zderzacz Hadronów

Kategorie: 

Źródło: CERN

Największy na świecie akcelerator cząstek - LHC (Large Hadron Colider) zaczyna znowu pracę. Urządzenie będące największym stworzonym przez człowieka źródłem pola magnetycznego będzie poszukiwać odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące natury otaczającego nas świata.

 

Jeszcze w 2012 roku fizycy z instytutu CERN w Genewie, gdzie znajduje się ta budowla, oświadczyli, że udało im się uchwycić ślad istnienia bozonu cechującego, który ma nadawać masę. Niektórzy nazwali to "boską cząsteczką". Była to jednak nieco wymuszona interpretacja danych zebranych w ramach pracy dwóch detektorów ATLAS i CME. Fizycy oświadczyli wtedy, że doszli do limitu możliwości LHC i postanowili dołożyć nadprzewodników i przebudować obwody tak, aby osiągać dużo większe energie zderzeń.

 

Gdy cel główny istnienia LHC - znalezienie bozonu cechującego - został zrealizowany wiele osób obawiało się, że skończy się finansowanie dalszych badań. Stało się jednak inaczej, pieniądze się znalazły, a przed naukowcami postawiono nowe cele, między innymi zrozumienie czym jest ciemna materia, której istnienie wynika z reguł matematycznych. 

Galaktyka spiralna NGC 1232 - źródło: Internet

Astrofizycy przekonują, że aż 75% materii we Wszechświecie jest niewidoczne, ale musi istnieć, ponieważ bez niej nie byłoby odpowiednio dużej grawitacji, aby gwiazdy mogły się utrzymać na orbitach wokół centrum galaktyki. Jeśli naukowcy mają rację cząsteczki ciemnej materii można uzyskać w wynik rozpadu bozonu Higgsa. Przy niemal dwukrotnie zwiększonej energii zderzeń - LHC doposażono z 8 TeV do 14 TeV - może udać się zaobserwować powstawanie ciemnej materii.

 

Badania w LHC mogą również pomóc w zrozumieniu natury zjawiska zwanego spontanicznym złamaniem symetrii - SUSY. W wielkim uproszczeniu każdej z cząstek elementarnych powinien towarzyszyć jej odpowiednik. Na przykład elektron, który jest fermionem powinien mieć odpowiednika zwanego selektronem, który będzie bozonem. Złamane symetrie stają się widoczne dopiero przy wysokich energiach.

Źródło: Internet

Specjaliści podejrzewają, że na wczesnym etapie istnienia Wszechświata nie dochodziło do spontanicznego złamania symetrii. Właśnie dlatego naukowcy planują odtworzenie kosmicznych warunków wczesnego Wszechświata,. Takiego, który istniał w jednej miliardowej części sekundy po hipotetycznym Wielkim Wybuchu. Według ich teorii, kosmos był wtedy bardzo gęsty i gorący, ale są to tylko niczym niepoparte przypuszczenia. Te eksperymenty rozpoczną się już w maju bieżącego roku.

 

Przy okazji naukowcy uważają, że uda się kontynuować badania antymaterii, czyli przeciwieństwo materii. Naukowcy uważają, że w zaraz po Wielkim Wybuchu, Wszechświat tworzyła równa ilość materii i antymaterii. Ponieważ żyjemy w świecie materialnym, naukowcy uważają, że musiały istnieć jednak jakieś subtelne różnice w jej właściwościach materii i antymaterii antymateria musiała zostać jakoś zniszczona niemal natychmiast.

Materia i antymateria - Źródło: Internet

CERN stworzył już małe ilości antymaterii. W jednym z eksperymentów, badacze zebrali 309 atomów Antywodoru, ale antymateria została unicestwiona w błysku energii do którego doszło po kontakcie z materią. Antywodór zniknął po mniej więcej 17 minutach. Ponowne uruchomienie LHC pozwoli naukowcom kontynuować badanie unikalnych właściwości antymaterii.

 

Oprócz tego zapowiada się badania grawitacji i dodatkowych wymiarów czasoprzestrzeni. Naukowcy chcą zrozumieć, dlaczego grawitacja jest tak różne od innych sił przyrody. Możliwe jest, że nie czujemy w pełni jej skutków, ponieważ jest ona rozprowadzana w innych wymiarach. Uczeni mogą również dowiedzieć się więcej o tych dodatkowych wymiarach, obserwując cząstki, które mogą istnieć tylko w nich. Być możne zamiast supersymetrii zostanie zaproponowana nowa teoria wykorzystująca kwestię multiversum, lub coś podobnego.

Źródło: CERN

Przeciwnicy pracy Wielkiego Zderzacza Hadronów od zawsze wskazywali też, że operowanie na tak dużych energiach zderzeń jest niebezpieczne i może nawet dochodzić do tworzenia czarnych dziur, czyli tworów, których grawitacja jest tak silna, że ​​nawet światło nie może go opuścić. Nie raz straszono, że wytworzona sztucznie czarna dziura może zakończyć naszą egzystencję.

 

Naukowcy sugerują jednak, że to przesada, a mikroskopijne czarne dziury, które są mniejsze od atomu, mogą istnieć obok nas o ile istnieją też te dodatkowe ukryte wymiary. Dotychczas w LHC nie stworzono jeszcze żadnych mikroskopijnych czarnych dziur, ale nawet jeśli takie powstaną, zdaniem uczonych, powinny odparować w 10-27 sekundy i zaraz potem powinny się rozpaść na konwencjonalne lub supersymetryczne cząstki.

 

Nawet jeśli sztuczne czarne dziury z CERN nie zagrożą naszej egzystencji istnieje inne teoretyczne ryzyko na skutek zderzeń wysokiej energii - osobliwości kwantowe, zwane również dziwadełkami. Są to hipotetyczne, subatomowe kawałki materii dziwnej, składające się prawie w całości z dziwnych kwarków, które według teorii staje się bardziej stabilne gdy rośnie energia. Jedna z teorii sugeruje, że takie dziwadełko ma potencjał, aby zniszczyć Ziemie w ciągu jednej tysięcznej sekundy. Eksperci z CERN twierdzą jednak, że to mało prawdopodobne.

 

Istnieją też teorie spiskowe, wedle których każde włączenie LHC skutkuje dużym wzrostem aktywności sejsmicznej na całym świecie. Ma to być wynikiem dużego pola magnetycznego emitowanego z urządzenia, które oddziałuje w naturalny sposób z ziemskim polem magnetycznym. Prowadzi to do zaburzeń, które niczym efekt motyla rozprzestrzeniają się wywołując zmiany naprężeń skał i w konsekwencji zjawiska sejsmiczne.

 

Modernizacja Wielkiego Zderzacza Hadronów już się zakończyła, a urządzenie zaczyna wkrótce pracę z rekordową energią zderzeń 13 TeV. Docelowa energia - 14 TeV - zostanie osiągnięta dopiero za jakiś czasem. Wtedy będzie to szczyt możliwości 27 kilometrowego pierścienia zlokalizowanego w okolicy Genewy. Zgodnie z planem LHC zacznie rozpędzać protony już 23 marca 2015 roku. Przekonamy się wkrótce czy fizycy odkryją więcej tajemnic natury i czy operowanie na tak dużych energiach rzeczywiście jest tak bezpieczne jak zapewniają.

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika P. Góralski

Zwiększenie energii zderzeń

Zwiększenie energii zderzeń LHC, nawet o kilka rzędów, nie pozwoli na zrozumienie czym jest ciemna materia. Do zrozumienia problemu ciemnej materii wystarczy zwykły komputer osobisty, PC stacjonarny lub laptop, i policzeniu natężenia pola grawitacyjnego galaktyki spiralnej w funkcji odległości od centrum galaktyki, oczywiście metodą numeryczną. O pomoc można zwrócić się do ucznia liceum o profilu matematyczno-fizycznym.
Można też skorzystać z wykresów znajdujących się na stronie http://www.pomylki-einsteina-i-nie-tylko.pl/ciemna-materia/. Jest tam wyjaśniony w sposób przystępny i zrozumiały, nawet dla laików, skąd się wziął problem ciemnej materii i komu jest potrzebna ciemna materia.
Jak już napisałem wcześniej, ciemna materia jest tym samym, czym  cztery słonie stojące na żółwiu i trzymające płaskąZiemię.
Ciemnej materii ani ciemnej energii NIE MA. Jest to pomyłka uczonych 
Pozdrawiam
P. Góralski

Portret użytkownika P. Góralski

Problem ciemnej materii

Problem ciemnej materii powstał w wyniku błędnego założenia uczonych, że krzywa rotacji galaktyki powinna być krzywą keplerowską. Jest to błędne założenie uczonych i brak znajomości praw Keplera. Kepler badał tylko i wyłącznie ruchy planet na zewnątrz Słońca. Nie badał ruchu planet wewnątrz Słońca. Do obliczania ruchu gwiazd w galaktykach należy stosować prawo powszechnego ciążenia Newtona i tylko tą część dotyczącą natężenia pola grawitacyjnego wewnątrz ciała, a galaktyka jest takim ciałem w skali kosmicznej. Jeżeli policzymy krzywą rotacji galaktyki, zgodnie z newtonowskim prawem ciążenia, to dojdziemy do wniosku, że galaktyki nie potrzebują ciemnej materii, żeby siła grawitacji równoważyła siłę odśrodkową. Okaże się, że galaktyki nie potrzebują dodatkowej materii, zw. Ciemną materią. Wystarcza tylko materia barionowa. Oznacza to, że ciemnej materii nie ma. Ciemna materia jest pomyłką uczonych. Dokładne informacje znajdą Internauci na stronie
http://www.pomylki-einsteina-i-nie-tylko.pl
Dla zwolenników ciemnej materii podam sposób jak znaleźć ciemną materię. W pierwszej kolejności należy znaleźć żółwia i słonie, które trzymają płaską Ziemię (w przypadku trudności można zwrócić się do Towarzystwa Płaskiej Ziemi, które jest zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych), a jak już zostaną znalezione, to do odkrycia ciemnej materii jest już tylko krok. Ciemna materia jest tym samym, czym żółwie i słonie trzymające płaską Ziemię. Pozdrawiam P. Góralski
PS Prawa natury są tak proste, że trudno je pojąć. Już Kepler tego doświadczył.

Ojcem mojego kolegi był, według niego, hydraulik Miecio, ale w rzeczywistości był nim listonosz Edzio, dziadek i pradziadek nieznani. Z pierwszą żoną, Celyną, miał mój kolega same kłopoty bo dawała na prawo i lewo.

Portret użytkownika kbk

Jeżeli przyjąć model

Jeżeli przyjąć model Wszechświata, który funkcjonował przed "rewolucją kopernikańską", to gwiazdy mogły być umieszczone na ciemnej materii (węglem, skałą itp). Co poza nią? Rakietą i wybuchem nuklearnym trzeba by się przebić.
Ruskie matrioszki.

Portret użytkownika slawi

Też interesuję się rozmaitymi

Też interesuję się rozmaitymi teoriami spiskowymi, ale akurat to szczerze mówiąc uważam za brednie. Po cholerę budowaliby ogromny zderzacz hadronów w samym sercu Europy? Nie łatwiej byłoby zrobić tajne laboratorium na pustyni??? Poza tym, uważasz że wszyscy najlepsi fizycy świata są w zmowie z Iluminatami? Nie wiem czegoś ty się nawąchał, ale lepiej chłopie zmień dealera...

Portret użytkownika Krzychu

slawi napisał: Też interesuję

slawi wrote:

Też interesuję się rozmaitymi teoriami spiskowymi, ale akurat to szczerze mówiąc uważam za brednie. Po cholerę budowaliby ogromny zderzacz hadronów w samym sercu Europy? Nie łatwiej byłoby zrobić tajne laboratorium na pustyni??? Poza tym, uważasz że wszyscy najlepsi fizycy świata są w zmowie z Iluminatami? Nie wiem czegoś ty się nawąchał, ale lepiej chłopie zmień dealera...
Napewno nie buduje się tak drogiej instalacji aby kilku nawiedzonych profesorków mogło sparwdzać zasadność swoich wyfantazjowanych teoryjek. Taka instalacja musi służyć do celow wojskowych i im pochodnym. Budowanie takiego czegoś w centrum Europy to kamuflarz aby tacy jak ty nie zadawali pytań. Teorie spiskowe??? Co rozumiesz pod tym pojeciem bo jak "oficjalne" informacje które nie trzymają się swoich zalożen.
 
 
 

Portret użytkownika Arachian

1. Pamiętaj że jakiś projekt

1. Pamiętaj że jakiś projekt może wymagać tej a nie innej lokalizacji. CERN powstał zaraz po drugiej wojnie światowej, jak wiesz Szwajcaria była zawsze neutralna. To najlepsze miejsce na wykonanie długofalowego projektu.
2. Interesujesz sie teoriami spiskowymi tak? To sam sobie odpowiedz dlaczego nie potrzeba każdego z danej nauki, lecz wyłącznie tych wybitnych na świeczniku. Nauka jest jak historia, piszą ją Ci najbardziej wpływowi, reszte można ośmieszyć i medialnie wygłuszyć.
3. CERN to nie HAARP. To projekt jednorazowego użytku nie ma sensu go kryć z prostej przyczyny, jest jedyny w swoim rodzaju i zbyt zaawansowany by ktoś zrozumiał wszystkie części składowe a co dopiero złączone w całość. Wyobraź sobie ,że masz laptopa i stawiasz to przed gościem który żyje w średniowieczu. Uwierz mi ,że możesz nawciskać mu tyle kitu , że brązowy potok wypływałby z każdego otworu w jego ciele a on nic by nie skumał. Możesz mu nawet powiedzieć ,że służy do odgrywania melodyjek. Nawet byś nie skłamał. Poczytaj wypowiedzi twórców, po zwiększeniu mocy do 14 TeV i podłączeniu nowych serwerów to całkiem inna maszyna.
Już wiesz dlaczego nie trzeba tego kryć?

Portret użytkownika Quartz22

Baju baju będziesz w

Baju baju będziesz w raju...jak powiadała moja ś.p. babcia.
Nie wciskajcie już więcej kitów o LHC. To gówno ma jedynie za zadanie utrzymać pewnien portal. Nic więcej. Bez tego, pewnym skur*****kom nie uda się stąd uciec w razie godziny "W". A tego BARDZO nie chcą...

Strony

Skomentuj