Picie soku i napojów z dodatkiem cukru może wywoływać raka

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy odkryli korelację między piciem napojów z dodatkiem cukru i soków owocowych a rozwojem raka. U miłośnicy napojów z dodatkiem cukru również zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi. Naukowcy dokonali tych ustaleń, analizując dane 107 tysięcy osób.

 

Według badań przeprowadzonych w 2010 r. każdego roku 133 tysiące zgonów z powodu cukrzycy i 45 tysięcy zgonów z powodu chorób układu krążenia jest związanych ze stosowaniem napojów bezalkoholowych z dodatkiem cukru lub innych substancji słodzących. Miłośnicy takich napojów zwiększają ryzyko przybrania na wadze i otyłości. Być może niektóre sztuczne substancje słodzące zmieniają mikroflorę jelitową i przyczyniają się do rozwoju nietolerancji glukozy.

 

Nie badano również korelacji między używaniem napojów z dodatkiem cukru a rozwojem raka. Zawarte w nich chemikalia są prawdopodobnie rakotwórcze. Wysoki indeks glikemiczny i wysoki ładunek glikemiczny wiążą się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi i najczęstszym typem raka wątroby - rakiem wątrobowokomórkowym. Jednak badania nad związkiem bezpośrednio z używaniem napojów z dodatkiem cukru i występowaniem raka wykazują sprzeczne wyniki. Niektóre z nich ujawniły korelację między konsumpcją a występowaniem nowotworów piersi, trzustki, pęcherzyka żółciowego i endometrium. Ponadto spożycie napojów z dodatkiem cukru i sztucznych substancji słodzących rzadko jest analizowane osobno.

 

Francuscy naukowcy pod kierownictwem Mathilde Touvier z Sorbony przeanalizowali korelację między piciem napojów bezalkoholowych z dodatkiem cukru i sztucznych substancji słodzących oddzielnie a występowaniem różnych rodzajów nowotworów. Wykorzystali oni dane od uczestników badania NutriNet - Santé, które rozpoczęło się w 2009 r. Przebadano związek między dietą a stanem zdrowia 300 tys. Francuzów i Belgów w wieku powyżej 18 lat. Na początku uczestnicy wypełniali kwestionariusze, w których oprócz cech społeczno - demograficznych i danych antropometrycznych opisywali swoją dietę, aktywność fizyczną, styl życia i stan zdrowia. Przeszli również testy i diagnostykę medyczną. Następnie badacze okresowo kontaktują się z nimi (badanie jest długoterminowe i nie zostało jeszcze zakończone) i dowiedzą się o ich stanie zdrowia.

Autorzy artykułu wybrali 107 252 osoby (średni wiek 42 lata, 79% kobiet, 21 mężczyzn) i śledzili swój stan zdrowia do 2017 r. włącznie. Uczestnicy badania spożywali 97 różnych napojów bezalkoholowych, co najmniej 100 mililitrów dziennie. Obejmowały one sto procent soku owocowego bez dodatku cukru i napoje o zawartości cukru większej niż pięć procent, w tym napoje owocowe, mleczne, sportowe i energetyczne. Do grupy napojów ze sztucznymi słodzikami należały napoje dietetyczne, syropy bez cukru i słodkie napoje na bazie mleka.

 

Do analizy statystycznej autorzy wykorzystali model Fine-Gray, który przy obliczaniu ryzyka pozwala uwzględnić względny wpływ kilku niezależnych zmiennych. Obliczono dla uczestników badania całkowity współczynnik ryzyka dla wszystkich rodzajów nowotworów, a także raka piersi, płuc, prostaty i jelita grubego, w zależności od spożycia napojów bezalkoholowych z dodatkiem cukru, sztucznych substancji słodzących i 100% soków owocowych oddzielnie.

 

Obliczenia wykazały, że spożycie napojów z dodatkiem cukru i 100% soku owocowego koreluje z rozwojem wszystkich rodzajów nowotworów (czynniki ryzyka odpowiednio 1,18, (p <0,0001) i 1,12 (p = 0,007). Spożycie napojów z dodatkiem cukru koreluje z występowaniem raka piersi (współczynnik ryzyka 1,22, p = 0,004), ale naukowcy nie ujawnili statystycznego związku z rozwojem raka jelita grubego, raka prostaty i raka płuc. Nie znaleźli też korelacji między piciem napojów ze sztucznymi słodzikami a występowaniem raka.

 

Wyniki badania potwierdzają zalecenia dotyczące ograniczenia spożycia napojów z dodatkiem cukru, w tym stuprocentowych soków owocowych. Nic dziwnego, że soki są również związane z rozwojem raka. „Głównym powodem relacji wydaje się być cukier” – tłumaczy Matilda Tuvier. „Jeśli spojrzymy na zawartość cukru w 100 mililitrach Coca - Coli i na przykład sto procent soku pomarańczowego, będą one mniej więcej takie same. Nic więc dziwnego, że widzimy korelację dla soków owocowych” – pisze BMJ.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika MKs

W dużym stopniu winne jest

W dużym stopniu winne jest całkowite niezrozumienie przez większość dietetyków co to jest indesk glikemiczny. Ci debile mówią ludziom, że pokarmy i napoje zawierające fruktozę (zamiast sacharozy) są "zdrowe", ponieważ fruktoza ma niski indeks glikemiczny. Niski indeks glikemiczny oznacza tylko i wyłącznie, że w ciągu pierwszych 2 godzin po posiłku (lub po wypiciu soku owocowego) do krwi wchłonie się mniejsza ilość cukru, nie oznacza to, że pozostałe dostępne węglowodany cudownie znikną! Wszystkie dostępne węglowodany z fruktozy się wchłoną, tylko że później, czyli już po upływie tych pierwszych 2 godzin. "Zdrowe" soki owocowe zawierają 10 % cukru, czyli jeden 250 ml kubek zawiera 25 g cukru! Dla porównania 1 płaska łyżeczka "zabójczego" białego cukru zawiera 3 g cukru. Jeśli ktoś bardzo spragniony wypije 2 kubki "zdrowego" soku owocowego to dostarczy 50 g cukru! Prawie tyle co zawiera 1 tabliczka czekolady.

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Strony

Skomentuj