Perygeum, pełnia i superksiężyc jednocześnie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Już dzisiaj w nocy nastąpi najważniejsza w tym roku pełnia. Stanie się tak na skutek trwającego obecnie perygeum, czyli okresu w roku, kiedy srebrny glob zbliża się najbardziej do Ziemi. W tym czasie Księżyc staje się zawsze zauważalnie większy. Ma to jednak swój skutek w postaci znacznie większych niż zwykle fal pływowych.

 

W czasie dzisiejszego superksiężyca tarcza księżycowa będzie znacznie jaśniejsza i większa o kilkadziesiąt procent niż zwykle. Większe niż zwykle zbliżenie Księżyca do Ziemi może spowodować rozmaite zjawiska związane z jego wpływem grawitacyjnym na naszą planetę, w tym znacznie poważniejsze fale pływowe, które mogą spowodować powodzie od strony morza w niżej położonych częściach wybrzeża.

 

Gdy Księżyc znajduje się rekordowo blisko Ziemi, a z takim przypadkiem mamy obecnie do czynienia, siły pływowe są zdecydowanie silniejsze. W przeszłości sugerowano, że z tego powodu w trakcie większego niż zwykle oddziaływania grawitacyjnego Księżyca, na Ziemi należy się spodziewać katastrof naturalnych na dużą skalę.

Wpływ oddziaływania grawitacyjnego naszego satelity na Ziemię jest bez wątpienia znaczący. Gdy dochodzi do tego fakt, że następuje właśnie zbliżenie ciała niebieskiego o tak znacznej grawitacji jak Księżyc, niewątpliwie może to wpływać na pływy oceaniczne a zwłaszcza na ich wysokość.

 

Według ustaleń Astronomów podczas tego perygeum Księżyc będzie przynajmniej o 15% większy i o 30% jaśniejszy niż w trakcie normalnej pełni. Jeśli pogoda pozwoli nad naszymi głowami rozpali się w nocy całkiem konkretna "lampa".

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Czasy  ostateczne

  Amightywind Misja,która

  Amightywind Misja,która poucza o Świętości i czasach końca,nawróć sie juz dziś,bo jutro moze byc za późno. Czytaj Pismo Święte znajdziesz odpowiedzi w Proroctwach, BÓG przemawia przez Proroków.

katolicyzm Cię nie zbawi a pociągnie do piekła -szukaj prawdy! Znajdziesz ja w Amightywind 

Strony

Skomentuj