Peruwiańskie pingwiny są zagrożone wyginięciem

Kategorie: 

Źródło: ibc.lynxeds.com

Zachowanie ludzi żyjących na wybrzeżu Pacyfiku doprowadziło do niemal zniszczenia rzadkiego gatunku peruwiańskich pingwinów. Chociaż zwierzęta te są objęte patronatem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, to ich liczba zmniejsza się w postępie geometrycznym.

 

Liczebność peruwiańskich pingwinów, lub jak się je inaczej nazywa, pingwinów Humboldta, spadła do poziomu krytycznego.  Podstawowe czynniki odpowiedzialne za drastyczny spadek ich populacji to zmiany w systemie prądów Oceanu Spokojnego, nadmierne połowy dokonywane przez lokalnych mieszkańców i kłusowników polujących na ryby, którymi żywią się pingwiny a także rozmaite problemy w czasie gniazdowania ptaków. Wszystkie te działania zagrażają ich dalszemu istnieniu.

 

Pierwsze peruwiańskie pingwiny zostały znalezione w dolinie Chincha przez konkwistadora Pedro Pizarro, który był zaskoczony, gdy odkrył „ludzkość” niezwykłych ptaków z szerokim czarnym pierścieniem na brzuchu i białymi pierścieniami wokół oczu, przypominającymi okulary. Swoje gniazda składają tylko na skalistych wybrzeżach Chile i Peru, gdzie przepływa zimny prąd oceaniczny. 

 

Jaja składane są od marca do grudnia.  Rodzice muszą inkubować jaja przez około 40 dni.  Pisklęta wykluwają się w odstępach dwóch dni a rodzice muszą się ciągle starać o żywność dla nowonarodzonych pociech.  Często, gdy wracają z pożywieniem zastają zniszczone gniazda. Czasami są one zalane przez burzę, jaja bywają zjadane przez mewy czy sępy.  Pisklęta są też łatwym łupem dla małych drapieżników.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj