Perłowe stratosferyczne chmury na niebie nad Norwegią

Kategorie: 

Źródło: Fredrik Broms / www.northernlightsphotography.no

Stratosfera nad kołem podbiegunowym staje się o tej porze roku bardzo zimna. Tylko ekstremalny chłód tam panujący może wyjaśnić kolorowe chmury, które 20 grudnia utworzyły się w okolicy wyspy Kvaløya w Norwegii. 

 

Dla utworzenia polarnych stratosferycznych chmur, zwanych również perłowymi, wymagana jest temperatura -85 stopni Celsjusza. Mieszkańcy północnej Norwegii przez większość dnia mieli gęstą pokrywę chmur, deszcz i silny wiatr. Nagle szare chmury rozeszły się i ukazały się fantastyczne stratosferyczne chmury piętra wysokiego, które mieniły się wieloma kolorami. 

Źródło: Fredrik Broms / www.northernlightsphotography.no

Stratosfera jest bardzo suche, co utrudnia powstawanie chmur jakichkolwiek typów. Tylko wtedy, gdy powietrze staje się tam bardzo chłodne, cząsteczki wody łączą się tworząc kryształy lodowe, które składają się na takie stratosferyczne chmury. Świecące na wysokości światło słoneczne wchodzi w interakcje z kryształkami lodu, tworząc charakterystyczne jasne tęczowe barwy.

Źródło: Fredrik Broms / www.northernlightsphotography.no

 

 


 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj