Peptyd z trującej ryby okazał się skuteczny przeciwko astmie
Image
Zespół z Brazylii odkrył cząsteczkę znajdującą się w trującej toksynie rybnej, która skutecznie kontroluje zapalenie płuc i zmniejsza objawy astmy. Związek ma być podstawą nowego leku do leczenia osób chorych na astmę i inne choroby zapalne.
Naukowcy rozpoczęli badania nad trującą rybą Thalassophryne nattereri już w 1996 roku, analizując właściwości jej toksyn, aby pomóc ludziom dotkniętym kontaktem z nią. Stopniowo badania doprowadziły do odkrycia nieznanej wcześniej cząsteczki TnP o skutecznych właściwościach przeciwzapalnych. Teraz wykazano jej potencjał przeciwko astmie.
Wpływ peptydu TnP oceniano na mysich modelach z objawami zapalenia płuc. Autorzy zauważyli, że podczas leczenia gryzonie nie doświadczyły nadreaktywności dróg oddechowych i przebudowy płuc. Jednocześnie TnP działał ogólnoustrojowo na wtórne narządy układu limfatycznego oraz miejscowo na płuca, hamując produkcję cytokin Th2 i Th17. Dodatkowo zauważono zapobieganie hiperplazji komórek produkujących śluz oraz redukcję innych objawów zapalnych.
Wiadomo, że wiele chorób ma związek ze stanem zapalnym. Na razie naukowcy wybrali astmę, aby udowodnić skuteczność i bezpieczeństwo nowego podejścia. Teraz planują poszerzyć zakres i zbadać możliwość uniwersalnego wpływu na choroby zapalne z charakterystycznymi objawami. Oddzielnie badają inne cząsteczki Thalassophryne nattereri, które już wykazały potencjał w leczeniu stwardnienia rozsianego.
- Dodaj komentarz
- 223 odsłon
No i na tym się skończy -
No i na tym się skończy - bigpharma idzie inną drogą - PATENTU ! a natury nie można opatentować i bigpharma z tego kasiory mieć nie będzie. A tak poza tym to ta bigpharma NPMWD.