Peptyd z trującej ryby okazał się skuteczny przeciwko astmie

Kategorie: 

Źródło: tg

Zespół z Brazylii odkrył cząsteczkę znajdującą się w trującej toksynie rybnej, która skutecznie kontroluje zapalenie płuc i zmniejsza objawy astmy. Związek ma być podstawą nowego leku do leczenia osób chorych na astmę i inne choroby zapalne.

 

 

Naukowcy rozpoczęli badania nad trującą rybą Thalassophryne nattereri już w 1996 roku, analizując właściwości jej toksyn, aby pomóc ludziom dotkniętym kontaktem z nią. Stopniowo badania doprowadziły do odkrycia nieznanej wcześniej cząsteczki TnP o skutecznych właściwościach przeciwzapalnych. Teraz wykazano jej potencjał przeciwko astmie.

 

Wpływ peptydu TnP oceniano na mysich modelach z objawami zapalenia płuc. Autorzy zauważyli, że podczas leczenia gryzonie nie doświadczyły nadreaktywności dróg oddechowych i przebudowy płuc. Jednocześnie TnP działał ogólnoustrojowo na wtórne narządy układu limfatycznego oraz miejscowo na płuca, hamując produkcję cytokin Th2 i Th17. Dodatkowo zauważono zapobieganie hiperplazji komórek produkujących śluz oraz redukcję innych objawów zapalnych.

 

Wiadomo, że wiele chorób ma związek ze stanem zapalnym. Na razie naukowcy wybrali astmę, aby udowodnić skuteczność i bezpieczeństwo nowego podejścia. Teraz planują poszerzyć zakres i zbadać możliwość uniwersalnego wpływu na choroby zapalne z charakterystycznymi objawami. Oddzielnie badają inne cząsteczki Thalassophryne nattereri, które już wykazały potencjał w leczeniu stwardnienia rozsianego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj