Pentagon posiada laser, który potrafi identyfikować ludzi na podstawie bicia ich serca

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że unikalna sygnatura sercowa może, podobnie jak tęczówka czy odcisk palca, być wykorzystana do identyfikacji jednostki. Co istotne, cały proces może być przeprowadzany ze znacznej odległości.

Amerykańskie siły specjalne są zaintrygowane szczególnie możliwością identyfikacji osób z większej odległości. Inne techniki biometryczne dalekiego zasięgu skupiają się wokół analizy sposobu poruszania się. Ta metoda miała być wykorzystywana chociażby do identyfikacji terrorystów.

 

Chód niekoniecznie musi być jednak charakterystyczny i pozwalający w 100% na ustalenie tożsamości przestępcy. W odróżnieniu od tej metody, sygnatura sercowa jest całkowicie unikalna i nie może być ona w żaden sposób zmieniona czy zamaskowana.

 

Nowe urządzenie opracowane na życzenie Pentagonu nazywa się Jetson i może identyfikować ludzi nie widząc ich twarzy. Zamiast tego wykrywa ich unikalną sygnaturę sercową za pomocą lasera na podczerwień. Urządzenie w obecnej wersji jest w stanie identyfikować jednostki z odległości 200 metrów, ale zainstalowanie mocniejszego lasera pozwoliłoby jeszcze zwiększyć ten dystans.

 

Jetson wykorzystuje technikę zwaną wibrometrią laserową w celu wykrycia ruchu powierzchni spowodowanego biciem serca. Urządzenie skutecznie radzi sobie z typowymi ubraniami, takimi jak koszula czy kurtka, ale problem może stanowić grubsza odzież, np. zimowy płaszcz.

 

Najpowszechniejszym sposobem przeprowadzania zdalnej identyfikacji biometrycznej jest rozpoznawanie twarzy. Ta metoda wymaga jednak dobrego i klarownego widoku twarzy, który może być trudny do uzyskania, ponieważ przestępcy zdają sobie z tego sprawę i wyposażają się w różnego rodzaju chusty czy maski. Pod tym względem identyfikacja sygnatury sercowej ma znaczną przewagę.

Zespół naukowców opracował algorytmy zdolne do wydobywania sygnatury serca z sygnałów laserowych. Badacze twierdzą, że Jetson może osiągnąć ponad 95-procentową dokładność w korzystnych warunkach atmosferycznych, a wciąż jest jeszcze pole do poprawy. W praktyce Jetson będzie zapewne stosowany równolegle z systemami rozpoznawania twarzy oraz innymi metodami identyfikacji.

 

Wenyao Xu z Uniwersytetu w Buffalo uważa, że podejście kardiologiczne jest o wiele skuteczniejsze niż rozpoznawanie twarzy: 

W porównaniu z dotychczasowymi systemami identyfikacji, dane biometryczne serca są bardziej stabilne i mogą osiągnąć ponad 98% dokładności.

Twórcy uważają, że w dłuższej perspektywie czasowej technologia mogłaby znaleźć również zastosowanie w medycynie. Przykładowo lekarz mógłby przeprowadzić zdalne skanowanie pacjenta w poszukiwaniu arrytmii i innych schorzeń serca, a szpitale mogłyby monitorować stan pacjentów bez konieczności podłączania ich do maszyn. Jednym z rażących ograniczeń jest jednak potrzeba stworzenia specjalnej bazy danych sygnatur sercowych.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

A może by tak zamiast

A może by tak zamiast wyszukiwać coraz to doskonalsze metody identyfikacji ,rygory i obostrzenia , zastanowić się co zrobić by ludzie przestali wchodzić na przestępczą "ścieżkę" ? Nikt nie rodzi się przecież bandytą ,terrorystą ani zwyrodnialcem to uwarunkowania społeczne ich takimi czynią i tu tkwi problem. 

Portret użytkownika Medium

Jesteś zwolennikiem teorii

Jesteś zwolennikiem teorii niezapisanej tablicy (tabula rasa)? Tak nie jest.

Trzeba tylko umiejętnie wychowywać i kształcić, by ktoś o "trudnym charakterze" wyrósł na porządnego człowieka. Przy czym każde dziecko wymaga innego podejścia. Nie można zunifikować podejścia do człowieka.

Portret użytkownika Bajtek

Pentagram ma o wiele wiecej

Pentagram ma o wiele wiecej do zaoferowania, ukrywaja mnostwo technologii kosmicznych, ktore mieli ujawnic jak je dostali od obcych. Przegrali jednakze z sila talmudu (bo trzeba najpierw zuzyc technologie paliw kopalnych) wiec mamy opoznienie. Ten smieszny laser bedzie wkrotce bezuzyteczny. Era agresii mija.

Portret użytkownika sceptyyk

Drogie dziatki, nie jest

Drogie dziatki, nie jest dobrze... Jeśli tym k@rwom faktycznie udało się wyszukać i wyselekcjonować sygnatury naszych pikawek, to znaczy, że wejdą w posiadanie naszych "KODÓW KRESKOWYCH"... Tak drogie dziatki - sygnatury naszych pikawek, są naszymi kodami kreskowymi i biada nam... Oczęta możemy opuścić i  udawać nieśmiałych przed wielkim bratem, paluszki możemy zacisnąć lub ukryć w rekawiczkach , ale sygnatury naszych serc nie ukryjemy... Ten szasz kod kreskowy, będzie sczytywany ciągle i wszędzie - wielki brat będzie znał każdy nasz krok... Połączenie sieci 5G ze skanerami sygnatury naszych serc i elimiacja gotówki... Zacznijcie trenować sztukę przetrwania w lasach i na pustkowiach, bo jak podpadniecie wielkiemu bratu, to tylko lasy i pustkowia Wam pozostaną... 

Portret użytkownika sceptyyk

 Medium dlatego Wy, zamiamy

 Medium dlatego Wy, zamiamy My, ponieważ ja mieszkam na pustkowiu i blisko lasu... Czy Twój ociężały saganik zatrybił?... W całym poście wielokrotnie wstawiam siebie pomiędzy nas, a Twój ociężały saganik przeczytał tylko ostatnie zdanie?... Po kim lub po czym u Ciebie taka ociężałość umysłowa?... Idiotyzm AMR-a tłumaczy tania czeska wóda, a co jest powodem Twojego otępienia?... Pewnie "zrobili" Cię po samogonie i na szybko... Innego wytłumaczenia nie znajduję... Po samogonie i na szybko i takie są tego efekty...

Portret użytkownika Medium

Nie ukrywam, że jestem pod

Nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem. 

Ciekawe jakie dane są w stanie stworzyć jak to zostało nazwane, sygnaturę sercową? Załączony obrazek z EKG jest tu chyba tylko dla zmylenia przeciwnika, ponieważ obraz EKG na przestrzeni życia człowieka jest jednak zmienny. Jak sobie ów laser poradzi z identyfikacja, gdy z jakiegoś powodu u obserwowanego powstanie silna arytmia, albo co gorsza migotanie przedsionków? 

Jeśli sygnatura sercowa ma identyfikować przestępców, również potrzebna jest baza danych, czyli będzie identycznie jak z maścią na szczury, gdzie w instrukcji obsługi napisano, że szczura trzeba złapać Wink

Skomentuj