Pentagon opracowuje samolot pozbawiony ruchomych powierzchni sterowych

Kategorie: 

Źródło: tg

Spółka zależna Boeinga otrzymała kontrakt fazy drugiej na opracowanie CRANE, rewolucyjnego systemu sterowania samolotem z innowacyjnymi siłownikami. Inżynierowie Aurora Flight Sciences przetestowali już mniejszą kopię X-plane w tunelu aerodynamicznym, w którym zamiast powierzchni sterowych, tj. sterów wysokości i sterów, lotek, stabilizatorów, zastosowano strumienie sprężonego powietrza.

 

Prawie każdy samolot od czasów braci Wright miał ruchome powierzchnie sterowe, które można zmieniać w celu skutecznej zmiany ciśnienia aerodynamicznego i powodowania toczenia się, obracania i pochylania samolotu. Projekt CRANE, który jest finansowany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obronie (DARPA), nie ma takich elementów. Jego misją jest zbudowanie prototypu samolotu X-plane „zdolnego do latania bez tradycyjnych mobilnych urządzeń kontroli lotu na zewnętrznych powierzchniach skrzydeł i ogona”.

 

Ma to na celu zmniejszenie masy i złożoności mechanicznej samolotów i dronów, zmniejszenie oporu powietrza, zwiększenie grubości skrzydeł, aby pomieścić więcej paliwa, uproszczenie systemów wznoszenia, poprawę ogólnej wydajności i zwiększenie kąta natarcia.

 

CRANE nie posiada zewnętrznych ruchomych części. Ich zadania realizuje system aktywnego sterowania przepływem (AFC), składający się z kilku dysz rozmieszczonych wzdłuż skrzydeł i podłączonych do instalacji sprężonego powietrza. Dostarcza precyzyjnie odmierzone dawki strumieni powietrza, które zmieniają ciśnienie i przepływ powietrza wokół samolotu.

 

W pierwszej fazie Aurora Flight Sciences zbudowała kilka prototypów i przeprowadziła testy w tunelu aerodynamicznym, generując ponad 14 tys. punktów danych. Firma wchodzi właśnie w drugą fazę, w trakcie której powstanie pełnowymiarowy dron o rozpiętości skrzydeł 9 m i masie 3175 kg, zdolny do rozpędzania się do 864 km/h. Urządzenie będzie modułowe, z wymiennymi skrzydłami o różnych kształtach i rozmiarach.

 

Jeśli DARPA da zielone światło trzeciej fazie projektu CRANE, to prototyp rozpocznie testy w powietrzu około 2025 roku.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

To że skrzydła samolotu nie

To że skrzydła samolotu nie mają ruchomych lotek to jeszcze nie znaczy że samolot nie ma ruchomych powierzchni sterowych. Nie sądzę że ten rewolucyjny samolot nie ma sterów wysokości i kierunku. Jeśli chodzi o samolot Flyer braci Wright to przełom techniczny polegał na zastosowaniu 3-osiowego systemu sterowania ale samolot ten ruchomych lotek nie posiadał . Skrzydła pierwszych samolotów i to nie tylko Flyera ale budowanych w dużych ilościach typów jak Etrich Taube, Fokker E I, E II , E III , I innych miały ekstremalnie cienki profil skrzydła powodujący że możliwe było sterowanie za pomocą naginania końcówek skrzydeł za pomocą cięgien.

Portret użytkownika Kwazar

To wszystko brzmi jakby

To wszystko brzmi jakby zachęcająco. Tym niemniej, według moich skromnych ocen, nic z tego znowu nie wyjdzie vide F-35, chyba, że kolejny BARDZO DROGI NIELOT. Po prostu, jeszcze nie ten czas i nie te, technologie i tyle. Natomiast zawsze pozostaje zasadnicze pytanie w USA Gdzie są te wszystkie pieniądze (zdefraudowane,ukradzione i znikające w cudowny sposób) ? Łożone na tzw."Czarne Projekty" Otóż właśnie znikają bo ....."Pentagon opracowuje samolot" :))))) 

Portret użytkownika wzk01

oswiecony77 nie chce sie z

oswiecony77 nie chce sie z tobą kłócić i nie wszczynam sporu ale jeśli mówisz że jesteś nawrócony do Pana Jezusa bo tylko przez niego jest zbawienie (przecież wiesz czytasz jego słowo) to czemu mieszasz w to wszystko new age???ciekawe.....

Portret użytkownika oswiecony77

to co pisze nic nie ma

to co pisze nic nie ma wspolnego z jakims kolejnym programem matrixu jakim jest religia n AGE Na nikogo sie nie nawrocilem poniewaz nie wierze ale wiem ze Jest Stworca Kim jest Jezus czy byl Chrystusem [namaszczony duchem sw wyslany] tak Slowa ktore wypowiadal swiadcza o tym Bo zaden pastuch w tamtych czasach z rozumkiem szczurzym [jak tez wiekszosc was obecnie ] nie potrafilby mowic tak madrych slow nie z tego swiata cyt : Wy jesteście z niskości, Ja zaś z wysokości; wy jesteście z tego świata, a Ja nie jestem z tego świata. Czyli Jezus byl z wysokiego wymiaru bytu Swiadcza tez dziwne zjawiska towarzyszace jemu i opisane w n testamencie Kto prowadzil trzech kroli [magow] gwiazda[aniol] nie jakas jebana kometa jak tez wiekszosc waszych naukofcow pieprzy  https://www.youtube.com/watch?v=fQzVheYKero&t=341s    ps Jezusa nauki nie maja nic wspolnego z zadna religia na tym swiecie To wyscie natworzyli tych sekt setki i tkwicie w nich [yehowi katolicy protestanci zielono rasdwentysci itp tragedia ] https://www.youtube.com/watch?v=_hAE4lbwNKQ  sama nazwa mowi za siebie czarna madonna ????kazdy kraj ma demona zwierzchnosci ktoremu sie w pas klaniacie https://www.youtube.com/watch?v=8JlM-pXMUag&t=85s  sam to wiem bo gdzie bym nie pojechal sa i oni wegry niemcy slowacja czechy ukraina Ale wy jestescie ciemnota narazie i nic z tego nie wiecie 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika oswiecony77

na tej planecie najwazniejsze

na tej planecie najwazniejsze jest zdobywanie doswiadczen Rozwijanie swej duchowosci Szukanie Stworcy Dojscie do illuminacji I wyzwolenie sie z matrixu religijno medialno pseudonaukowego Zainstalowaneg przez ciemnosc Wyzwol sie z tego syfu ignorancji lenistwa tego swiata Zaden mesjasz za ciebie tego nie przejdzie to klamstwo Spij dalej ???Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie1, nie może ujrzeć królestwa Bożego   Jezeli widzisz ze cos z tym swiatem jest nie tak gratuluje odkrycia siebie https://www.youtube.com/watch?v=1h1x5I7yYXE

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika r.abin

Rewolucyjne, to ono - nie

Rewolucyjne, to ono - nie jest. Mysliwce, mają już "ciąg wektorowy), a nawet "odwracacz ciągu". Powszechne zastosowanie silników turboodrzutowych (i dysponowanie sprężonym powietrzem) stanowi "wyzwanie" - dla takiego rozwiązania (znanego też w jednostkach pływających)

Skomentuj